Čelíme epidémii samoty, je horšia ako obezita

Nikdy v histórii nežilo toľko ľudí osamote ako dnes. Samota a sociálna izolácia ohrozujú dlhovekosť rovnako alebo dokonca viac ako obezita.
V jednej zo svojich hier Jean-Paul Sartre, francúzsky spisovateľ a filozof, napísal: „Peklo, to sú tí druhí.“
Vyjadril tak pocity úzkosti, ktoré prežívame, ak nás druhí ľudia posudzujú iba na základe kvantifikovaných kritérií, v ktorých sa naša jedinečnosť či neopakovateľnosť stráca.
Sociálne väzby a šťastie
Lenže Sartre sa mýlil. Prakticky každý výskum o šťastí referuje, že kvalitné sociálne väzby a veľa priateľov sú jedným z najvýznamnejších indikátorov šťastia v našich životoch. Peklom preto nie sú druhí ľudia, ale samota a sociálna izolácia.
Ľudia sú sociálne tvory – po milióny rokov žili naši predkovia v miniatúrnych sociálnych skupinách, v počte maximálne do 150 členov. Spolu boli v neustálom kontakte, od ich vzájomnej kooperácie doslova záviselo ich prežitie. Tieto tlaky prirodzene formovali ich myseľ navyknutú na permanentnú prítomnosť rodiny a ďalších členov kmeňa.
Mentálnu výbavu našich predkov sme do veľkej miery zdedili, ale prostredie, v ktorom žijeme, je úplne iné – cestujeme za prácou do cudzích miest, v ktorých nikoho nepoznáme, a žijeme v panelákoch plných ľudí, ale predsa celkom sami.
Odlúčenie od rodiny, samota a sociálna izolácia sú považované za jeden z významných faktorov, ktorý v súčasnosti prispieva k rastu depresie u ľudí, ktorí inak žijú v blahobytnej spoločnosti a zdanlivo by im nemalo nič chýbať.
Zdravotné riziká
Najnovšia veľká metaanalýza Julianny Holt-Lunstadovej a tímu z Brigham Young University tieto obavy z rizík, ktoré predstavujú samota a sociálna izolácia, potvrdila.
Vedci preskúmali bibliografické databázy ako MEDLINE a iné a zozbierali v nich všetky dostupné štúdie publikované od roku 1980 do roku 2014 na tému sociálnej izolácie – objektívny stav meraný počtom sociálnych väzieb a samoty – subjektívny pocit osamelosti. Ich konečná vzorka tak obsahovala úctyhodný počet viac ako 3 miliónov subjektov.
Z výsledkov vyplynulo, že samota a sociálna izolácia ohrozujú dlhovekosť rovnako alebo dokonca viac ako obezita. „Pozorovaný efekt je porovnateľný s obezitou, ktorú zdravotníctvo berie veľmi vážne,“ povedala pre Science Daily Holt-Lundstadová, hlavná autorka štúdie, a dodala: „Musíme sa sociálnymi vzťahmi začať veľmi vážne zaoberať.“
Ukázalo sa tiež, že najväčšie riziko predstavuje samota pre mladých ľudí.
Tento výskum nadväzuje na predošlé zistenia Holt-Lundstadovej a tímu, podľa ktorých samota a sociálna izolácia predstavujú rovnaké zdravotné riziká ako fajčenie 15 cigariet denne, alkoholizmus alebo absencia pohybu či cvičenia.
„Nikdy v histórii nežilo toľko ľudí osamote ako dnes,“ povedal Tim Smith, spoluautor štúdie. Zdá sa teda, že čelíme epidémii samoty a sociálnej izolácie, ktoré závažným spôsobom ohrozujú naše zdravie.
Otázkou je, čo s tým. Možnosti internetovej komunikácie s kýmkoľvek a kdekoľvek na svete by mohli potlačiť negatíva samoty, ale otázne je, do akej miery môžu byť takéto vzťahy hlboké a emocionálne uspokojujúce.
Dostupné z: DOI:10.1177/1745691614568352
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].