Denník N

Newsfilter: Amnestiu pre Bašternáka už Smer do zákona dal

Bašternákovi stačí DPH vrátiť a je čistý. Chceli sme vyrobiť dobrú dopravnú aplikáciu a dopadlo to ako vždy. Parlament sa lúčil s dámou, najväčší džentlmen bol znova predseda + 7 ďalších top správ dňa.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Bašternákovi môže Smer pomôcť daňovou amnestiou

Minister vnútra Robert Kaliňák (stále vo funkcii) po rokovaní vlády povedal, že ani nevie, z čoho bol Ladislav Bašternák obvinený. Včera to síce bolo vo všetkých správach a internetoch, ale ak teda treba, minimálne pre ministra najpodstatnejšie informácie zopakujeme:

Ladislav B. bol obvinený z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Technicky to teda nie je daňový podvod, pretože ten na jar roka 2012, keď Ladislav B. čaroval s vratkami DPH, ešte Trestný zákon nepoznal. Tento detail môže mať veľký vplyv na kvalitu života Ladislava B. v najbližších rokoch. Keďže papierovo u neho nejde o daňový podvod, môže sa súdu vyhnúť zaplatením dane s úrokmi hoci aj po skončení celého vyšetrovania.

Nekonečná daňová amnestia. Pochopili ste to správne – ak by aj Ladislavovi B. dokázali, že od štátu podvodne vytiahol vratky DPH, stačí mu tie peniaze vrátiť v momente, keď mu ukážu výsledky vyšetrovania.

Účinná ľútosť alebo daňová amnestia nie sú slovenský vynález, u nás sme ho len dohnali do absurdity. Možnosť priznať daňové zločiny alebo dlhy na Slovensku nie je obmedzená v čase, ale je prakticky večná. Mnohokrát to bolo špecialistami, politikmi aj médiami kritizované, ale Smer neuhol, zákon nezmenil, a dnes by mu za to mal Ladislav B. poslať jedno veľké ďakujem.

Buďme chvíľu aj konštruktívni. Štát nemusí čakať, či o pár mesiacov naozaj dôjde k tomu, že sa Ladislav B. vyhne trestu, lebo ukradnutú DPH vráti v momente, keď mu ukážu dôkazy jeho podvodu. Stačí tú účinnú ľútosť v zákone zrušiť, alebo upraviť a neriskovať, kým sa cez ňu Ladislav B. vysmeje celej krajine.

O odborný konsenzus sa báť netreba, napríklad ministerka spravodlivosti Žitňanská mala názor na účinnú ľútosť jasný už dávno. „Motivuje to páchateľov skúšať, či sa im na krátenie dane príde, ak áno, zaplatia a majú možnosť vyviaznuť bez trestu, ak nie, tak tým získavajú,“ povedala Lucia Žitňanská už pred 2 rokmi.

 

2. Štátne google mapy dopadli tak, ako každý čakal

Ministerstvo dopravy zverejnilo údaje o používaní štátnej aplikácie odoprave.info, ktorá už v čase vzniku získala prezývku „štátne google maps“. Čakalo sa fiasko, preto zrejme nik nie je prekvapený: Mobilnú aplikáciu používa denne 350 ľudí, na počítači si to zapne denne menej ako tisíc ľudí.

Šanca, že by sa to zlepšilo, je mizivá. S propagáciou vládna appka problém nemala, stiahlo si ju vyše 17-tisíc ľudí. Za neúspech nemôže ani cena – používatelia ju majú zadarmo. Zaplatili sme ju eurofondmi – 14 miliónov plus údržba. Pri terajšej návštevnosti nás teda jeden užívateľ vyjde na solídnych 10-tisíc eur.

V Slovak Telekome (dodávateľ) a na ministerstve dopravy sa na tento výpočet budú hnevať a prídu s vysvetlením, že za tým všetkým je veľký, zložitý, sofistikovaný, užitočný systém a aplikácia na webe je len vrchol. Skúsenosť nám však ukazuje, že ak by to nejakým ľuďom alebo inštitúciám nejako naozaj pomáhalo, už by sme sa o tom nejako dozvedeli.

 

3. Danko zabránil kvetom pre Dubovcovú

Parlament sa lúčil s ombudsmankou Janou Dubovcovou spôsobom, na ktorý rada rýchlo zabudne. Predseda Andrej Danko prispel tým, že poslancovi Zsoltovi Simonovi zakázal dať ombudsmanke kvety. Danko potom nariadil Simonovi vyniesť kvety z rokovacej sály.

„Danko sa odvolal na rokovací poriadok. Ten však vnášanie kvetov do rokovacej sály nezakazuje. Tak teraz neviem, považuje pán predseda kvety za jedlo alebo za zbraň?“ komentoval to poslanec Ondrej Dostál.

Kolegyňa Veronika Prušová sa s Dubovcovou vo funkcii rozlúči rozhovorom, ostatným nateraz spísala 3 veci, za ktoré si túto ombudsmanku treba vážiť najviac:

1. Ako jedna z prvých upozorňovala, že nastavenie policajnej inšpekcie nie je správne. Roky volá po zmene, no nedosiahla nič. To isté sa deje aj s nelegálnymi klietkami, či celami, do ktorých policajti zatvárajú zadržaných. Vraj sú len tam, kde nemajú klasické cely policajného zaistenia. No Dubovcová zistila, že to pravda nie je. Využívajú sa, a nie zriedka, aj tam, kde „CPZ-ky“ sú.

2. O čosi optimistickejšie vyznieva jej snaha v boji o práva detí. Bola to ona, vďaka komu sa zvýšil normatív na stravu detí v polepšovniach, aby tam už nehladovali. Aj vďaka nej sa začínajú sudcovia zamýšľať nad tým, či naozaj nie je vhodné sa pýtať na názor tých, o kom rozhodujú, teda detí.

3. Dubovcová za tie roky nemlčala pri kauzách, pri ktorých bolo potrebné počuť jej názor, či už išlo o resocializačné centrum Čistý deň, alebo detský domov Petronely Tomanovej, dcéry dnešnej detskej ombudsmanky.

 

a jednou vetou:

4. Exministri za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov odmietli prijať dohodu o vine a treste v kauze nástenkový tender, obžalovaný Radoslav Behul dohodu chce, súd preto prerušili do 24. apríla.

5. Marian Kotleba môže mať rovnaký problém ako Igor Matovič, svoju živnosť KKK – Anglická móda Kotleba zrušil až vo februári tohto roku, ak by mal živnosť ako poslanec aktívnu, porušil by zákon o konflikte záujmov.

6. Prvý náčrt nového stavebného zákona by mal byť známy na jeseň, po rokovaní vlády to oznámil minister dopravy Árpád Érsek.

7. Parlament schválil, že peniaze z dôchodkov z 2. piliera si bude môcť priamo vyplácať viac seniorov ako doteraz.

8. Hlavný hygienik nariadil mimoriadne kontroly v súvislosti s podozrením z podvodu s mäsom a mäsovými výrobkami z Brazílie, budú sa týkať všetkých zariadení spoločného stravovania vrátane školských a predškolských.

9. Zvýšenie tarifných miezd zamestnancov v priemere o 35 eur mesačne zabezpečuje dodatok ku kolektívnej zmluve v U.S. Steele Košice, odborári a vedenie podniku sa na ňom dohodli s účinnosťou od 1. apríla.

10. Preklad podaní a dôkazov v regionálnom či menšinovom jazyku v správnom a civilnom súdnom konaní by mal zabezpečovať súd, trovy prekladu by mal hradiť štát, schválila to vláda.

Zaujímavé články:

• Štefan Hríb o kompromise pri amnestiách. (tyzden.sk)

• Dag Daniš o Ficovej kríze. (aktuality.sk)

• Peter Schutz o rušení amnestií. (sme.sk)

• Zuzana Petková o tom, prečo Bašternáka nenechajú spievať. (etrend.sk)

• Lukáš Onderčanin o tom, ako sa ruské peniaze prepierali aj cez slovenské firmy. (sme.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Ak by sme mali súťaž, ktorá inštitúcia nechce zaviesť nápravy pri porušovaní základných ľudských práv, tak ministerstvo vnútra je na prvom mieste.

Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv, vo svojom poslednom vystúpení pred parlamentom 

Nový Shooty:

2017-03-22-podnajomnik

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Ladislav Bašternák

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie