Denník N

Vládny špeciál opäť lieta, pokazený bol pol roka

Špeciál vozí politikov, občas ale aj humanitárnu pomoc. Foto - TASR
Špeciál vozí politikov, občas ale aj humanitárnu pomoc. Foto – TASR

Lietadlo TU-154M sa vrátilo z opráv firmy Tupolev v Rusku a malo by fungovať ďalší rok. Do volieb nové lietadlo vláda zrejme nekúpi.

Väčší vládny špeciál TU-154M, ktorý sa pokazil začiatkom októbra počas cesty prezidenta Andreja Kisku do Spojených štátov, je opäť funkčný. V stredu s ním piloti letky ministerstva vnútra prileteli na bratislavské letisko z ruskej Samary, kde bol vyše mesiaca v servise firmy Tupolev.

,,Náklady na opravu boli 75 156 eur podľa zmluvy a 15 516 eur na dodatočné opravy, išlo najmä o poruchu štruktúry povrchu výškového kormidla,“ odpovedal Denníku N šéf tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík. Okrem toho sa predlžovala životnosť stroja na jeden rok. Za ročnú údržbu lietadla a troch motorov sme Rusom zaplatili ďalších 157-tisíc eur.

Prvou služobnou cestou opraveného špeciálu by mal byť let s premiérom Robertom Ficom do Bukurešti. Dnes už stihol účasť na kongrese partnerskej ČSSD.

Vládny špeciál ešte ako federálny pred 23 rokmi. Foto - airliners.net
Vládny špeciál ešte ako federálny pred 23 rokmi. Foto – airliners.net

Letka má ešte jeden stroj TU-154M, ktorý je dlhodobo nefunkčný. Na krátke lety sa využívajú dva špeciály Jak-40, ktoré majú vyše tridsať rokov. Čerstvo opravený TU-154M, ktorý vyrobili v Sovietskom zväze v roku 1989 a niekoľko mesiacov slúžil ako špeciál pre komunistických funkcionárov, má z roka na rok čoraz viac technických problémov.

Nové lietadlo sa pokúšal kúpiť minister vnútra Robert Kaliňák. Dostal ponuky na rôzne typy – od dvojice starších holandských Fokkerov 100 až po zánovné Airbusy A-319. Podľa informácií Denníka N je takmer vylúčené, že by štát do budúcoročných volieb kúpil nové stroje, ktoré by nahradili tie ruské. Hendikepom ruských strojov je okrem ich veku aj vysoká spotreba a hlučnosť. Na civilné letiská v EÚ môžu lietať len vďaka výnimke, ktorú dostávajú ako vládny špeciál.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie