Denník N

Šéf lyžiarov odstúpil: Bojoval som za reprezentantov, no bol som bezmocný

František Repka. Foto N – Tomáš Benedikovič
František Repka. Foto N – Tomáš Benedikovič

František Repka odstúpil z postu prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie. Funkciu vykonával posledného dva a pol roka.

Prečo ste sa rozhodli odstúpiť z postu prezidenta lyžiarskej asociácie?

Dlhodobo mám názorové rozdiely s viceprezidentmi Marinom Mersichom a Ivanom Ivaničom. Máme úplne iný pohľad na reprezentačný tím a zabezpečenie našich najlepších športovcov. Navyše, hlasovania predsedníctva sú ovplyvnené práve týmito dvomi ľuďmi.

Akým spôsobom ovplyvňujú členov predsedníctva?

Keď sa hlasuje na predsedníctve, je jasné, že iný názor ako Mersichov či Ivaničov neprejde. Pán Mersich aktívne komunikuje s niektorými členmi predsedníctva. Vyvoláva pocit strachu.

Povedali ste aj to, že viceprezidenti účelovo manipulujú s informáciami.

Určitým ľuďom z predsedníctva sa rozosielajú rôzne e-maily s informáciami, ktoré ovplyvňujú ich postoje.

S oznámením ste čakali do konca sezóny?

Nie. Dobre som si ho premyslel po poslednom zasadnutí predsedníctva. Videl som tam, že členovia predsedníctva neprijímajú žiadny konštruktívny dialóg a iba podporujú dvoch viceprezidentov. Zistil som, že je úplne zbytočné v rámci asociácie nastoľovať témy, ktoré nemajú žiadnu reakciu. Prezident nemá kompetencie, aby niečo zmenil.

Novozvolený prezident Repka (uprostred) s Ivanom Ivaničom (vľavo) a Marinom Mersichom v roku 2014. Foto - tasr
Novozvolený prezident Repka (uprostred) s Ivanom Ivaničom (vľavo) a Marinom Mersichom v roku 2014. Foto – TASR

Zloženie predsedníctva SLA

  • Prezident: František Repka
  • Viceprezidenti: Marino Mersich, Ivan Ivanič
  • Predseda úseku alpských disciplín: Michal Rajčan
  • Predsedkyňa úseku akrobatického lyžovania: Monika Poľanová
  • Predseda úseku snoubordingu: Marek Hliničan
  • Predseda úseku lyžovania na tráve: Ladislav Šandor
  • Predseda skokanského úseku:  Ján Tánczos
  • Predseda úseku skokov a severskej kombinácie: Ľudovít Kartík
  • Predseda bežeckého úseku: Michal Malák
  • Zástupca športovcov: Natália Šlepecká

Pozn.: Všetkých členov predsedníctva zvolila Konferencia Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Bolo jedným z najväčších prešľapov aj medializované rozoslanie e-mailu reprezentantom tesne pred Vianocami? Písalo sa v ňom, že ak nepodpíšu štatút, asociácia ich neprihlási na preteky.

Áno, napríklad aj to. Tento štatút bol kompromisný návrh voči zmluve, ktorú pripravil pán Mersich. Pripravil som ho spolu s generálnym sekretárom. Bolo dohodnuté, že si k nemu sadneme niekedy na jar, po sezóne. Predsedníctvo však na návrh pána Mersicha odsúhlasilo, aby sa to riešilo hneď, s čím som nesúhlasil. Potom to vyústilo do rozdielnych názorov na riešenie vecí.

Na verejnosti ste boli prezentovaný ako človek, ktorý ide proti reprezentantom. Je aj toto dôvod vášho odstúpenia?

Tak by som to neformuloval. Hlavný dôvod je ten, že momentálne nevidím prínos vo funkcii prezidenta. O celej asociácii rozhodujú dvaja viceprezidenti. Ja som chcel pomáhať reprezentantom, no nedokázal som presadiť svoje návrhy. Na poslednom predsedníctve som navrhol zmeny pri schvaľovaní rozpočtu, no neprešli. Chcel som, aby reprezentanti, a nielen zjazdári, boli financovaní inak ako doteraz. Pretože práve z financovania doteraz vyplývali veľké emócie.

Z toho vyplýva, že ako prezident ste sa cítili bezmocne.

Áno. Členovia predsedníctva podporujú len názory pána Mersicha, neprijímajú žiadne iné konštruktívne názory.

Aký je váš vzťah s pánom Mersichom?

Veľmi problematický.

Je to osobný či profesionálny problém?

Nestotožňujem sa s jeho názormi na fungovanie lyžovania na Slovensku.

Konzultovali ste s niekým svoje odstúpenie? Členovia asociácie sú podľa prvých reakcií v médiách prekvapení.

Môže to pôsobiť ako prekvapenie. Dva a pol roka som sa v rámci asociácie snažil presadiť nejakú koncepciu so zameraním na kvalitu a podporu reprezentácie. Keďže som v tomto nemal podporu v rámci predsedníctva, je zbytočné zostávať vo funkcii, cítim sa bezmocný. Nedokážem presadzovať zmenu. Veľká časť predsedníctva na čele s viceprezidentmi si to nepraje.

Teraz budem zjednodušovať. Verejnosť vníma konflikt ako zjazdári proti všetkým. Na ktorej strane ste stáli?

Ani na jednej. Najväčší problém je v tom, že zjazdárski reprezentanti sa nachádzajú v absolútnej svetovej špičke. Ostatné úseky takých pretekárov nemajú a zástupcovia týchto úsekov nemajú záujem meniť systém fungovania asociácie v prospech kvality, vyhovuje im daný stav.

Čo budete teraz robiť?

Ešte neviem, musím si to premyslieť. Budem sa ešte snažiť komunikovať s našimi najúspešnejšími reprezentantmi tak, aby som svoje pôsobenie vo funkcii ukončil tak, ako sa má.

Čo vám dali posledné dva roky do života?

Že funkcia je zbytočná, ak určitá skupina ľudí nechce zmenu. Ani nový prezident lyžiarskej asociácie nebude mať žiadne kompetencie.

Nabrali ste skúsenosti aj s novinármi.

Nikdy som s nimi nemal problémy. Snažil som sa veci robiť transparentne, komunikoval som, presadzoval som svoje názory. Bolo tam veľa emócií zo strany našich najlepších pretekárov a predstaviteľov asociácie. Pretekárom som vo veľkom predsedníctve držal stranu, ale sám nič nezmôžem, bol som v menšine. Donekonečna sa s veternými mlynmi nedá bojovať. Na verejnosti to však bolo prezentované tak, že všetky kroky, ktoré boli robené proti športovcom, robil prezident. Bohužiaľ, ako jeden z jedenástich členov predsedníctva som nemohol meniť rozhodnutia predsedníctva, len som mohol držať stranu športovcom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie