Denník N

Prečo sa nacionalisti navzájom potrebujú

Blond je nová hnedá. Voz s Adolfom Hitlerom, Geertom Wildersom, Marine Le Penovou a Donaldom Trumpom na nemeckom karnevale. Foto – TASR/AP
Blond je nová hnedá. Voz s Adolfom Hitlerom, Geertom Wildersom, Marine Le Penovou a Donaldom Trumpom na nemeckom karnevale. Foto – TASR/AP

Nacionalisti nemôžu dosiahnuť globálny úspech, kým nevytvoria spoločnú agendu menej zakotvenú v miestnych hodnotách.

Na správach o ideologickom porozumení medzi Trumpovým stratégom Stevom Bannonom a francúzskou nacionalistkou Marine Le Penovou je niečo znepokojivé. Nie je nacionalizmus niečím, čo si ťažko rozumie s niečím spoza hraníc? Nie je medzinárodná solidarita exkluzívnym priestorom ľavičiarov volajúcich po spojení proletárov všetkých krajín? A nebojujú protielitárski nacionalistickí populisti proti vykoreneným a globalistickým elitám, ktoré stučneli vďaka cez­hraničnému pohybu kapitálu?

Ideologické opeľovanie

Odpovede na všetky tieto otázky sa vyjasnia, keď sa pozrieme na francúzske korene ideológie oboch týchto ľudí. Bannon údajne vyjadril obdiv k myšlienkam Charlesa Maurrasa, ideológa vichystického režimu kolaborujúceho s nacistami, ktorý rozlišoval „legálny štát“ predstavovaný vládou a zákonmi a „skutočný štát“ predstavovaný ľuďmi.
Marinina neter Marion Marechal Le Penová, jedna z hlavných postáv Národného frontu, o tomto delení s nadšením prehovorila v prejave pre Francúzsku akciu – nacionalistickú skupinu, kam kedysi patril aj Maurras.

Bannon taktiež citoval francúzsky román Tábor svätých od Jeana Raspaila, ktorý dlhodobo obdivuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie