Newsfilter: Koľko svedkov musí prehovoriť, aby Kaliňák pochopil, ako polícii škodí?

1. Ďalší dôkaz, že prípad Bašternák bol v extra režime. 2. Kažimír prehral a potajme sa z toho teší. 3. Prečo Richterovi pri Čistom dni nefunguje inštinkt + ďalšie info, texty a top citáty dňa.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Bývalý vyšetrovateľ povedal, že dostal príkaz nestarať sa do prípadu Bašternák

Bývalý námestník bratislavskej pobočky finančnej polície Jozef Lutter v rozhovore vysvetlil okolnosti trestného oznámenia, ktoré dal pre zmarenú prehliadku jednej z budov Ladislava Bašternáka a Kaliňákovho blízkeho známeho Mareka Turčana. Ide o prípad, keď policajti raziu ukončili po tom, keď niekto zavolal vyšetrovateľke.

• Lutter tvrdí, že šéf finančnej polície Bernard Slobodník vydal v dvoch prípadoch príkaz, aby bol o podrobnostiach vyšetrovania informovaný priamo on, aby tak podriadení Luttera obišli. Išlo o prvé vyšetrovanie Bašternákových vratiek a obvinenia voči Milanovi Krajniakovi a jeho vtedajšiemu kolegovi zo strany Nova Marcelovi Klimekovi, ktoré súviseli s nákupom odpočúvacieho zariadenia v čase ministrovania Daniela Lipšica. Oba príkazy nestarať sa do vyšetrovania dostal Lutter v čase, keď bol ministrom vnútra Robert Kaliňák. Šéf finančnej polície Slobodník je bývalý sponzor strany Smer.

• Lutter vysvetľuje, že hoci nemal priamy dosah na vyšetrovanie Bašternáka, asistoval pri príprave prehliadok Bašternákových budov. Zopakoval, že vyšetrovateľka nemala z miesta odísť, keď Bašternáka v objekte nenašla. Policajný prezident Gašpar totiž odchod vyšetrovateľky z razie u Bašternáka vysvetľoval tým, že ho nenašli, a tak bolo v poriadku, že sa vrátili až poobede.

• Lutter tvrdí, že trestné oznámenie podal na generálnu prokuratúru, pretože veril, že tak to budú vyšetrovať priamo tam a neposunú to na inšpekciu ministerstva vnútra. Podľa Luttera je totiž možné, že stopnutie razie prišlo po intervencii ministra vnútra Kaliňáka. Napokon však vyšetrovanie stopnutej razie predsa len skončilo u Kaliňákových podriadených.

• Lutter hovorí, že predpokladá, že sa ho pokúsia očierniť, aby jeho svedectvo nebolo brané vážne. Policajný prezident už aj na tlačovej besede rozprával o tom, že Lutter mal prácu v čase, keď ešte formálne bol v policajnom zbore. Lutter to nepopiera, hovorí, že dostal za prácu na dohodu 139 eur.

Čo by sa teraz stalo v ideálnom svete:

• Policajný prezident by požiadal šéfa finančnej polície, aby vysvetlil, či a prečo dal príkaz na zvláštne postupy v prípadoch Bašternák a vyšetrovania Lipšicových kolegov. Ak by šéf finančnej polície nedal zrozumiteľné a prijateľné vysvetlenie, odvolal by ho.

• Generálny prokurátor by trestné oznámenie o sabotáži razie u Bašternáka zobral k sebe, pretože konflikt záujmov Roberta Kaliňáka je pri vyšetrovaní inšpekciou evidentný.

• Robert Kaliňák by povedal, že je z toho už unavený a že pre upokojenie situácie sa ide venovať rodine, podnikaniu a motorkám.

2. Výnimka pre pôžičky na stavbu diaľnic a železníc nebude

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi sa nepodarilo zohnať u opozície podporu pre oveľa väčšie míňanie peňazí na stavbu diaľnic a železníc. Na takzvanú investičnú výnimku z ústavného zákona o dlhovej brzde treba 90 hlasov a nie mu povedali postupne všetky opozičné strany.

Kažimír dodržal štábnu kultúru. Minister financií sa najprv stretol s predsedom najsilnejšej opozičnej strany, Sulík mu povedal, že nemá význam sa k tomu znova stretávať. S Igorom Matovičom sa stretnúť nemusel, ten mu vopred verejne odkázal, že mu bude volať zbytočne. Nedohodou sa skončilo aj ministrovo stretnutie s Milanom Krajniakom zo Sme rodina. Boris Kollár tak milo prekvapil, že ani neskúsil zobchodovať fakt, že koalícia chc

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dlhová brzda

Kauza Čistý deň

Newsfilter

Robert Kaliňák

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |