Newsfilter: Koľko svedkov musí prehovoriť, aby Kaliňák pochopil, ako polícii škodí?

1. Ďalší dôkaz, že prípad Bašternák bol v extra režime. 2. Kažimír prehral a potajme sa z toho teší. 3. Prečo Richterovi pri Čistom dni nefunguje inštinkt + ďalšie info, texty a top citáty dňa.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Bývalý vyšetrovateľ povedal, že dostal príkaz nestarať sa do prípadu Bašternák

Bývalý námestník bratislavskej pobočky finančnej polície Jozef Lutter v rozhovore vysvetlil okolnosti trestného oznámenia, ktoré dal pre zmarenú prehliadku jednej z budov Ladislava Bašternáka a Kaliňákovho blízkeho známeho Mareka Turčana. Ide o prípad, keď policajti raziu ukončili po tom, keď niekto zavolal vyšetrovateľke.

• Lutter tvrdí, že šéf finančnej polície Bernard Slobodník vydal v dvoch prípadoch príkaz, aby bol o podrobnostiach vyšetrovania informovaný priamo on, aby tak podriadení Luttera obišli. Išlo o prvé vyšetrovanie Bašternákových vratiek a obvinenia voči Milanovi Krajniakovi a jeho vtedajšiemu kolegovi zo strany Nova Marcelovi Klimekovi, ktoré súviseli s nákupom odpočúvacieho zariadenia v čase ministrovania Daniela Lipšica. Oba príkazy nestarať sa do vyšetrovania dostal Lutter v čase, keď bol ministrom vnútra Robert Kaliňák. Šéf finančnej polície Slobodník je bývalý sponzor strany Smer.

• Lutter vysvetľuje, že hoci nemal priamy dosah na vyšetrovanie Bašternáka, asistoval pri príprave prehliadok Bašternákových budov. Zopakoval, že vyšetrovateľka nemala z miesta odísť, keď Bašternáka v objekte nenašla. Policajný prezident Gašpar totiž odchod vyšetrovateľky z razie u Bašternáka vysvetľoval tým, že ho nenašli, a tak bolo v poriadku, že sa vrátili až poobede.

• Lutter tvrdí, že trestné oznámenie podal na generálnu prokuratúru, pretože veril, že tak to budú vyšetrovať priamo tam a neposunú to na inšpekciu ministerstva vnútra. Podľa Luttera je totiž možné, že stopnutie razie prišlo po intervencii ministra vnútra Kaliňáka. Napokon však vyšetrovanie stopnutej razie predsa len skončilo u Kaliňákových podriadených.

• Lutter hovorí, že predpokladá, že sa ho pokúsia očierniť, aby jeho svedectvo nebolo brané vážne. Policajný prezident už aj na tlačovej besede rozprával o tom, že Lutter mal prácu v čase, keď ešte formálne bol v policajnom zbore. Lutter to nepopiera, hovorí, že dostal za prácu na dohodu 139 eur.

Čo by sa teraz stalo v ideálnom svete:

• Policajný prezident by požiadal šéfa finančnej polície, aby vysvetlil, či a prečo dal príkaz na zvláštne postupy v prípadoch Bašternák a vyšetrovania Lipšicových kolegov. Ak by šéf finančnej polície nedal zrozumiteľné a prijateľné vysvetlenie, odvolal by ho.

• Generálny prokurátor by trestné oznámenie o sabotáži razie u Bašternáka zobral k sebe, pretože konflikt záujmov Roberta Kaliňáka je pri vyšetrovaní inšpekciou evidentný.

• Robert Kaliňák by povedal, že je z toho už unavený a že pre upokojenie situácie sa ide venovať rodine, podnikaniu a motorkám.

2. Výnimka pre pôžičky na stavbu diaľnic a železníc nebude

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi sa nepodarilo zohnať u opozície podporu pre oveľa väčšie míňanie peňazí na stavbu diaľnic a železníc. Na takzvanú investičnú výnimku z ústavného zákona o dlhovej brzde treba 90 hlasov a nie mu povedali postupne všetky opozičné strany.

Kažimír dodržal štábnu kultúru. Minister financií sa najprv stretol s predsedom najsilnejšej opozičnej strany, Sulík mu povedal, že nemá význam sa k tomu znova stretávať. S Igorom Matovičom sa stretnúť nemusel, ten mu vopred verejne odkázal, že mu bude volať zbytočne. Nedohodou sa skončilo aj ministrovo stretnutie s Milanom Krajniakom zo Sme rodina. Boris Kollár tak milo prekvapil, že ani neskúsil zobchodovať fakt, že koalícia chc

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dlhová brzda

Kaliňákove kauzy

Kauza Čistý deň

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |