Denník N

Newsfilter: Koľko svedkov musí prehovoriť, aby Kaliňák pochopil, ako polícii škodí?

1. Ďalší dôkaz, že prípad Bašternák bol v extra režime. 2. Kažimír prehral a potajme sa z toho teší. 3. Prečo Richterovi pri Čistom dni nefunguje inštinkt + ďalšie info, texty a top citáty dňa.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Bývalý vyšetrovateľ povedal, že dostal príkaz nestarať sa do prípadu Bašternák

Bývalý námestník bratislavskej pobočky finančnej polície Jozef Lutter v rozhovore vysvetlil okolnosti trestného oznámenia, ktoré dal pre zmarenú prehliadku jednej z budov Ladislava Bašternáka a Kaliňákovho blízkeho známeho Mareka Turčana. Ide o prípad, keď policajti raziu ukončili po tom, keď niekto zavolal vyšetrovateľke.

• Lutter tvrdí, že šéf finančnej polície Bernard Slobodník vydal v dvoch prípadoch príkaz, aby bol o podrobnostiach vyšetrovania informovaný priamo on, aby tak podriadení Luttera obišli. Išlo o prvé vyšetrovanie Bašternákových vratiek a obvinenia voči Milanovi Krajniakovi a jeho vtedajšiemu kolegovi zo strany Nova Marcelovi Klimekovi, ktoré súviseli s nákupom odpočúvacieho zariadenia v čase ministrovania Daniela Lipšica. Oba príkazy nestarať sa do vyšetrovania dostal Lutter v čase, keď bol ministrom vnútra Robert Kaliňák. Šéf finančnej polície Slobodník je bývalý sponzor strany Smer.

• Lutter vysvetľuje, že hoci nemal priamy dosah na vyšetrovanie Bašternáka, asistoval pri príprave prehliadok Bašternákových budov. Zopakoval, že vyšetrovateľka nemala z miesta odísť, keď Bašternáka v objekte nenašla. Policajný prezident Gašpar totiž odchod vyšetrovateľky z razie u Bašternáka vysvetľoval tým, že ho nenašli, a tak bolo v poriadku, že sa vrátili až poobede.

• Lutter tvrdí, že trestné oznámenie podal na generálnu prokuratúru, pretože veril, že tak to budú vyšetrovať priamo tam a neposunú to na inšpekciu ministerstva vnútra. Podľa Luttera je totiž možné, že stopnutie razie prišlo po intervencii ministra vnútra Kaliňáka. Napokon však vyšetrovanie stopnutej razie predsa len skončilo u Kaliňákových podriadených.

• Lutter hovorí, že predpokladá, že sa ho pokúsia očierniť, aby jeho svedectvo nebolo brané vážne. Policajný prezident už aj na tlačovej besede rozprával o tom, že Lutter mal prácu v čase, keď ešte formálne bol v policajnom zbore. Lutter to nepopiera, hovorí, že dostal za prácu na dohodu 139 eur.

Čo by sa teraz stalo v ideálnom svete:

• Policajný prezident by požiadal šéfa finančnej polície, aby vysvetlil, či a prečo dal príkaz na zvláštne postupy v prípadoch Bašternák a vyšetrovania Lipšicových kolegov. Ak by šéf finančnej polície nedal zrozumiteľné a prijateľné vysvetlenie, odvolal by ho.

• Generálny prokurátor by trestné oznámenie o sabotáži razie u Bašternáka zobral k sebe, pretože konflikt záujmov Roberta Kaliňáka je pri vyšetrovaní inšpekciou evidentný.

• Robert Kaliňák by povedal, že je z toho už unavený a že pre upokojenie situácie sa ide venovať rodine, podnikaniu a motorkám.

2. Výnimka pre pôžičky na stavbu diaľnic a železníc nebude

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi sa nepodarilo zohnať u opozície podporu pre oveľa väčšie míňanie peňazí na stavbu diaľnic a železníc. Na takzvanú investičnú výnimku z ústavného zákona o dlhovej brzde treba 90 hlasov a nie mu povedali postupne všetky opozičné strany.

Kažimír dodržal štábnu kultúru. Minister financií sa najprv stretol s predsedom najsilnejšej opozičnej strany, Sulík mu povedal, že nemá význam sa k tomu znova stretávať. S Igorom Matovičom sa stretnúť nemusel, ten mu vopred verejne odkázal, že mu bude volať zbytočne. Nedohodou sa skončilo aj ministrovo stretnutie s Milanom Krajniakom zo Sme rodina. Boris Kollár tak milo prekvapil, že ani neskúsil zobchodovať fakt, že koalícia chce betónovať veľa-veľa a na cene by sa tak určite vedela dohodnúť.

S fašistami Kažimír nerokoval, ale tí povedali, že koalícia nemôže rátať s ich hlasmi, nepodporia zvyšovanie dlhu. Natesno by si koalícia vystačila s batériou hlasov Bašistová + Marčekova trojica + Beblavého 7 poslankýň a poslancov. Ekonóm Beblavý si však určite neurobí hanbu na celý život hlasovaním o faktickej smrti dlhovej brzdy.

Ministrovi financií slúži ku cti, že rokovania s opozíciou viedol bez populistického vydierania. Mohol vykrikovať, že kto nehlasuje za investičnú výnimku, berie prácu ľuďom v hladových dolinách. Ale ani to neskúsil. Kažimír totiž v skutočnosti zrejme nechce investičnú výnimku, tak ako ju dohodla koalícia.

Keďže opozičných politikov Kažimír aspoň obišiel, ako politik si môže začiarknuť snahu o dodržanie slova strane a koaličným partnerom. A ako ekonóm si môže vydýchnuť, že nešiel proti vlastnému presvedčeniu.

Čo bude ďalej? V prvom, pre krajinu prijateľnejšom scenári príde Kažimír s light verziami návrhu investičnej výnimky. Minimálne dva už majú na ministerstve financií nachystané.

V druhom, veľmi nebezpečnom scenári sa stavbári vykašlú na dlhovú brzdu a cez svojich ľudí na ministerstve dopravy začnú na masívnych prípravách PPP projektov. Presne tak, ako to urobili na konci prvej aj druhej Ficovej vlády.

 

3. Čistý deň sa skončí (ne)odvolávaním ministra

50 opozičných poslancov podá v piatok budúci týždeň návrh na odvolanie ministra sociálnych vecí Jána Richtera. Dôvod je jeho postup v kauze Čistý deň.

Opozícia zároveň ukázala nové dôkazy, že praktiky v Čistom dni už dávno mali končiť stratou akreditácie pre toto zariadenie. Tentoraz ide o dôkazy, že zariadenia si medzi sebou vymieňali deti podľa vlastného uváženia, hoci o takom niečom môže v konečnom dôsledku rozhodnúť len súd. Opoziční poslanci zároveň naznačili, že za výmenami mohla byť aj snaha vyrobiť čierne fondy z peňazí, ktoré štát platí za starostlivosť o zverené deti. Ministerstvo to odmietlo.

Toto nedopadne dobre. Kauza Čistý deň má od publikovania slávneho blogu Natálie Blahovej už sedem mesiacov a je natoľko zamotaná, že pozorovateľom už vyprchala väčšina emócií. Ak opozícia kauzu napriek tomu tlačí do parlamentu, musí rátať s tým, že môže vyzerať nesympaticky, akoby sa na deťoch priživovala.

Kauza, kde už teraz vystupujú aj Boris Kollár a Marián Kočner, v parlamente nutne skončí nechutnosťami. Ak je však opozícia presvedčená, že sa v Čistom dni porušujú práva detí a ministerstvo na to kašle, má povinnosť bojovať, aj keď tým politicky získať nemusí.

Prečo to ten Richter robí? Čistý deň je malé resocializačné zariadenie, v ktorom evidentne nie je všetko v poriadku, a politik musí vyzerať zle, ak sa ho zastáva. Základný inštinkt štandardného politika Smeru by preto bol urobiť tam poriadny hluk a vyhovieť verejnej objednávke, ktorá zjavne nie je na strane pani Tománkovej a pána Tománka. Ale Richter ich bráni, hoci všetci okolo vrátane jeho podriadených mu radia niečo iné.

Preto otázka, ktorá by vysvetlila tento samovražedný postup, znie: Čo povedali právnici Čistého dňa Richterovi, aby pochopil, že manželia Tománkovci sú nedotknuteľní?

a jednou vetou:

4. Polícia zadržala starostu Kalinkova Štefana Božíka, údajne žiadal 20-tisíc eur alebo získanie pozemkov od zástupcu vlastníkov pozemkov v súvislosti so zmenou územného plánu.

5. Slovensko vlani dosiahlo najvyššiu úspešnosť výberu DPH od roku 2007, oznámil šéf finančnej správy František Imrecze, podľa neho výsledok súvisí s opatreniami proti daňovým únikom.

6. Od 1. mája stúpne rodičovský príspevok, zvýši sa zo súčasnej úrovne 203,20 eura na 213,20 eura.

7. Herec Maroš Kramár po premietaní filmu Únos v parlamente kritizoval našich politikov za neslušné správanie a komentoval aj Andreja Danka, podľa Kramára už stihol dať Danko aj námet na film, ak by sa točil, bola by to fraška.

8. Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie František Repka odstúpil z funkcie, zdôvodnil to nekoncepčnou prácou predsedníctva asociácie a nezhodami s viceprezidentmi, vyjadril podozrenie, že v predsedníctve sa účelovo manipuluje s informáciami.

9. Obchodníci od roku 2019 nebudú môcť dávať plastové tašky k nákupom zadarmo, schválili to poslanci, povinnosť znížiť spotrebu igelitiek vyplýva z európskej smernice.

10. Polícii sa sám prihlásil bývalý policajt a spisovateľ Václav Kincl, na ktorého bol vydaný zatykač v súvislosti s kauzou Takáčovci.

Zaujímavé články:

• Fero Múčka a Martin Hanus o Plavčanovej únikovej ceste (postoj.sk)

• Peter Schutz o najslabšom kuse stáda (sme.sk)

• Martin M. Šimečka o samoúnose strednej Európy na východ (dennikn.sk)

• Andrej Gubčo o bratislavskej lanovke (blogspot.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Súčasné IČO Smeru je pre nás momentálne úplne neprijateľné. No ak sa z neho niečo odvalí, potom sa o tom možno dá rozprávať.

Alojz Hlina, predseda KDH, o možnej spolupráci so Smerom

Nový Shooty:

2017-03-23-wearenotafraid

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dlhová brzda

Kauza Čistý deň

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie