Denník N

Vyšetrovaný lekár Lipták: Som rád, že pracujem s esami kriminalistiky

Peter Lipták. Foto - TASR
Peter Lipták. Foto – TASR

Lekár Peter Lipták opisuje, ako policajti šesť hodín hľadali dary v jeho počítači. Vraví, že žiadny zoznam nemá. Staršie záznamy, ktoré policajti našli, sú podľa neho o daroch z oficiálnych podujatí.

Kedy k vám prišla kontrola?

Okolo pol deviatej, odišli približne po pol druhej popoludní.

Čakali ste ju?

Nie, prišli znenazdajky.

Čo všetko prezerali?

Kontrolovali počítačový systém, hľadali dôkazy o nejakej nekalej činnosti, ktorej by som sa mal dopúšťať. Hľadali, hľadali, tak neviem.

Video: Lekár Lipták po razii hovorí, čo u neho našli policajti
(Autor: Matej Dugovič)

 

Aj si niečo odniesli?

Áno, hľadali reťazce, ktoré obsahujú slovo dar, a niečo so sponzoringom. Neviem, či hľadali aj iné reťazce. Keď im to niečo vyhodilo, odložili si to a pokračovali. Ako keď hľadáte na webe. Do vyhľadávacieho programu zadali reťazce a potom to česali. Asi to teraz budú ešte podrobnejšie skúmať.

Pri koľkých prípadoch sa zastavili?

Zobrali si nejaké štyri pédefká a jeden word na dvoch cédečkách, jedno mi nechali. Bola to korektná kontrola.

Čo je v tých súboroch? Sú tam konkrétne dary od pacientov?

Nie. Sú to staré veci niekedy z roku 2010. Je tam faktúra za moju ambulanciu, neviem, kde tam našli dar. Nemohli nič nájsť, lebo dary netreba evidovať. Neviem si predstaviť, že by som mal vo svojom počítači nejaký zoznam. Nie je tu nič, čo by stálo za reč. Ďalší súbor je žrebovanie na výročnej konferencii lekárov, ktorí dostali napríklad fonendoskop. Sú to dary odbornej spoločnosti svojim členom za aktívnu prácu. Aktivizujem sa pri organizovaní odborného vzdelávania, priamo so mnou to nesúvisí. V počítačí to mám, lebo tie údaje spracúvam. Ďalší nález je, keď som ako prezident odbornej spoločnosti všeobecných lekárov prijal za organizáciu 3400 eur na zabezpečenie vzdelávania a organizovanie lekárstva na Slovensku, a zabezpečenie zahraničnej reprezentácie. V druhom počítači našli priečinok, ktorý obsahuje elektronický informačný systém liekových prípravkov. Mám tam nejakú databázu, ktorá sa volá sponzor, v živote som ju však nemal otvorenú, ani tu nemám program, ktorým by som ju otvoril.

Nemali ste teda nikdy zoznam s darmi od pacientov?

Prehrabali to od roku 1996 a nenašiel sa ani jeden, tak asi nie.

Predtým ste spomínali, že ste si dary evidovali.

To som možno spomínal pre médiá. Niekedy nás médiá možno do toho tak manipulujú, že poviete aj to, čo nie je pravda.

Nič ste teda nemazali?

  Keby som aj mazal, tak si myslím, že by to našli. Majú program, ktorý nachádza reťazce. Dáta sa definitívne stratia až vtedy, keď sa na to miesto, kde boli, niečo uloží. Nemal som dôvod niečo mazať, nebolo čo.

Odhlásili sa už od vás nejakí pacienti?

Nejakí sa odhlásili, ale ďalší pribudli. Možno sa desať odhlásilo a 15 prihlásilo.

Stále vám dávajú dary?

Ešte oveľa viac, lebo sa o tom dozvedeli z médií. Pacienti ani netušia, že doktor prijíma dary, je to spontánna vec. Považujem to možno za nie celkom etické. Keď prijímate dary, tak by ste to nemali nijako spojiť s reklamou alebo propagáciou, lebo je to už neetické. Dostal som sa do neetickej pozície, že prijímam dary, možno to zruším. Na druhej strane, dary potrebujem, lebo mi nahrádzajú to, čo mi neplatia poisťovne. Riešim dilemu, že keď odmietnem dary, nebudem môcť pre svojich pacientov robiť vyšetrenia, ktoré som doteraz robil, a oni ich potrebujú.

Keď stále beriete dary, nebojíte sa, že niekto z nových pacientov bude policajt?

Je to legálna činnosť, pokojne prijmem dar aj od policajta v utajení. Čím vyššia suma bude, tým lepšie, používam to na liečenie pacientov. Peniaze potom už nevrátim, ak chce štát obetovať peniaze cez dary a nejakých provokatérov, budem veľmi rád, keď ten objem bude slušný, aby som si mohol zlepšiť prácu na svojej ambulancii.

O čom ste sa počas kontroly rozprávali s políciou?

O zdravotníctve, že každý rok z odvodov zmizne viac ako dve a pol miliardy eur v neefektívnych nákupoch zdravotnej starostlivosti, nakoniec je to protikorupčná jednotka, ktorá vyšetruje takúto činnosť. Snažím sa stále o tejto téme dokola hovoriť. Som veľmi rád, že môžem spolupracovať s takýmito esami našej kriminalistiky. To mi dáva nádej, že nakoniec možno budú vyšetrovať aj skutočné kauzy a ekonomické zločiny.

Ako bude fungovať ambulancia na budúci týždeň?

Myslím, že normálne. Aj dnes mohli policajti prísť o pol jednej, neviem, prečo prišli cez najväčšiu ordinačnú záťaž ambulancie. Pravdepodobne to súvisí s tým, že lekári pracujú nonstop, ale verejná správa asi pracuje iba do druhej. Malo by sa to viac zohľadňovať, keď ani neboli indície, že pácham trestnú činnosť. Potom môžu vyšetrovať každého občana.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie