Denník N

Zomrel kritik Mečiara a svedok v kauze únos František Gaulieder, zrazil ho vlak

Vľavo Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar, vpravo František Gaulieder v 90. rokoch a dnes. Foto – TASR a Peter Kováč
Vľavo Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar, vpravo František Gaulieder v 90. rokoch a dnes. Foto – TASR a Peter Kováč

Gaulieder odporoval Mečiarovi a HZDS ho za to protiprávne vylúčilo z parlamentu. Jeho prípad bol spolu s únosom a vraždou Remiáša najvážnejším porušovaním práva a demokracie za mečiarizmu.

Ako poslanec bol pomerne nenápadný, keď však začal v polovici deväťdesiatych rokov odporovať autokratickému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, stal sa nakrátko symbolom boja proti mečiarizmu. Práve jeho príbeh potvrdil, že režim neváhal porušovať zákony a práva oponentov. František Gaulieder (66) podľa TV JOJ zomrel pod kolesami vlaku v sobotu nadránom pri Trnovci nad Váhom v okrese Šaľa.

Neďaleko miesta našla polícia auto, v ktorom boli jeho doklady. Príčina nešťastia zatiaľ jasná nie je.

Gauliederovi, ktorý bol nezávislým poslancom v Galante, sa v poslednom čase vyhrážali. Okrem nábojníc, ktoré dostal poštou, mu v pondelok k domu cez plot niekto prehodil mŕtvu čiernu mačku. Gaulieder o tom hovoril tento týždeň lídrovi Obyčajných ľudi Igorovi Matovičovi. Ten v nedeľnej televíznej debate na TA3 upozorňoval, že zosnulý čelil vyhrážkam dlhodobo a minister Kaliňák tomuto úmrtiu nevenuje dostatočnú pozornosť.

Polícia sa k detailom prebiehajúceho vyšetrovania zatiaľ nevyjadruje. Jasné je, že Gauliedera zrazil vlak; ako strávil posledné hodiny života, musí teraz prešetriť polícia.

Matovič spochybňuje, že by si človek ako Gaulieder sám siahol na život. Aj poslanec Ján Budaj (OĽaNO), ktorý sa s ním stretol minulý týždeň na sympóziu Etika a politika, hovorí, že Gaulieder chcel kandidovať do župných volieb a nepôsobil dojmom človeka, ktorý by chcel sám skoncovať so životom.

V deň únosu sa stretol s Lexom

František Gaulieder bol jedným z lídrov Novembra v Galante a ako nominant VPN sa stal šéfom vtedajšieho národného výboru. Po rozpade VPN sa pridal k HZDS, no od začiatku kritizoval, že Mečiar dával do popredia Ivana Lexu.

„Vždy som bol principiálny, mal som svoj názor a nikdy som nebol servilný. A ľudia ako ja neboli až tak blízko k Mečiarovi. Mal som na neho svoj pohľad, akceptoval som ho ako predsedu hnutia, ale niekoľkokrát som v rozhovoroch s ním naznačil niektoré veci, ktoré sa mi nepáčia,“ spomínal v decembri minulého roka pre Denník N, keď uplynulo 20 rokov, odkedy ho protizákonne zbavili mandátu.

Po otvorených sporoch o Lexovi a štýle vládnutia HZDS sa poslanec zastával prezidenta Michala Kováča, odmietol v parlamente čítať správu tajnej služby, ktorá kritizovala bývalého riaditeľa Vladimíra Mitra a kriminalizovala opozíciu, a ako člen výboru ju aj odmietol podpísať.

Bol dokonca podľa svojich slov očitým svedkom rozhovoru na úrade vlády, ktorý by mohol odhaliť, kto vlastne vymyslel únos Michala Kováča mladšieho. Výpoveď Františka Gauliedera by mala byť v dosiaľ utajovanom spise ku kauze únos. O to paradoxnejšie je, že jeho smrť prišla práve v čase, keď sa Mečiarove amnestie stali celospoločenskou témou a existuje šanca, že sa ich zrušenie podarí v Národnej rade presadiť.

V deň únosu prezidentovho syna 31. augusta 1995 sa Gaulieder v parlamente stretol aj s Lexom. „Povedal som mu:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

František Gaulieder

Teraz najčítanejšie