Denník N

Newsfilter: Svet sa mení, Fico sa bude čoraz viac podobať Kiskovi

Zomrel František Gaulieder. Ficove vety o Únii pripomínajú Kisku. Ftáčnik je favorit, lebo ho nikto oficiálne nepodporuje + všetko ostatné dôležité z víkendu.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri správy víkendu vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Dva dni po Gauliederovej smrti nebolo jasné takmer nič

V sobotu približne dve hodiny po polnoci zrazil pri Trnovci nad Váhom v okrese Šaľa vlak politika Františka Gauliedera. Jeho telo našli o dve hodiny neskôr. Smrť súčasného poslanca galantského zastupiteľstva a bývalého poslanca a kritika HZDS vyprovokovala cez víkend vlnu teórií, ktoré odmietali podozrenie zo samovraždy.

Napríklad politici OĽaNO Igor Matovič a Ján Budaj spomínali na jeho posledné verejné vystúpenie 17. marca v Bratislave na seminári Etika a politika, kde podľa prítomných ani náhodou nepôsobil ako človek, ktorý sa mieni vzdať. „Čo by bol ešte povedal, ak by ostal žiť? Napríklad o rozhovore medzi Mečiarom a Lexom na tému únos, pri ktorom osobne bol? Čo vedel o únose ako vtedajší člen orgánu NR SR určeného na dohľad nad SIS? Čo by ešte povedal o komunálnej politike v Galante, kde podľa súčasného primátora ‚nebol prínosom pre Galantu‘?“ komentoval na Facebooku v sobotu Budaj.

Profesionálne médiá nepriniesli do nedeľného večera žiadne informácie, ktoré by objasňovali príčiny Gauliederovej smrti. Informácie a súvislosti, ktoré publikovali na Facebooku iní ľudia, neboli overiteľné alebo nebol jasný ich zdroj. Ministerstvo vnútra ani polícia nezvolali tlačovú besedu a informácie obmedzili na minimum. Predseda vlády sa ku Gauliederovej smrti vyjadril v TA3 len vyjadrením sústrasti.

Zvlášť preto, že Gauliederova smrť prišla v čase diskusie o Mečiarových amnestiách, musí polícia informovať podrobnejšie najneskôr v pondelok. Ak to neurobí, mnohí to pochopia ako dôkaz, že slovenská polícia v roku 2017 nedokáže profesionálne reagovať ani na smrť známeho bojovníka s politickou aj bežnou mafiou.

Jeden citát na pochopenie roly Františka Gauliedera v čase mečiarizmu: „Prečo jednoducho a hlavne jednoznačne neodpovieme na otázky, prečo transparentná privatizácia je netransparentná? Prečo a komu sa za smiešne peniaze predávajú akcie strategických podnikov? Prečo nedokážeme vyšetriť závažné trestné činy? Prečo urážame zahraničných diplomatov? Prečo prijímame zákony, ktoré sú protiústavné?“ František Gaulieder v NR SR v novembri 1996, keď oznámil vystúpenie z poslaneckého klubu HZDS.

2. Fico kritizoval reči o neutralite, v európskej politike sa približuje Kiskovi

Premiér Robert Fico v sobotu v mene Slovenska podpisoval vyhlásenie k 60. výročiu Rímskych zmlúv a predtým aj potom to komentoval ostrými vyjadreniami, v ktorých útočil na nápady uvažovať o neutralite Slovenska. „Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia, a klame každý, kto tvrdí, že Slovensko by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát,“ povedal Fico.

Premiér tak pokračoval v sérii proeurópskych vyhlásení, ktoré prišli v čase, keď sa štyri najväčšie krajiny Únie prihlásili k programu viacrýchlostnej Európy. V tom istom čase zároveň premiér prestal zdôrazňovať význam V4.

Predseda vlády pravdepodobne pochopil varovanie, že ak bude Slovensko vnímané ako krajina podobná nedemokratickým zriadeniam, aké sú v Maďarsku a Poľsku, môže stratiť výhody spojenectva s jadrom Únie (s Nemeckom).

Doma krik, zvonku nová idylka. Ak by Ficovi tento tón ostal, zo zahraničia by jeho názory vyzerali takmer v súzvuku s prezidentom Andrejom Kiskom. Akokoľvek bude ich vnútropolitický spor každým mesiacom narastať, situácia v Únii bude zahraničnopolitické postoje predsedu vlády a prezidenta zbližovať ešte viac.

To isté platí aj pri pohľade na celú slovenskú vládnu koalíciu. Most-Híd je autenticky proeurópsky, pre SNS je Únia len zdroj eurofondov, ale dokopy môže táto vláda vyzerať najmä v porovnaní s postojmi Poliakov a Maďarov ako príčetná a spoľahlivá.

Nové pravidlá. Pre slovenskú politickú opozíciu to bude znamenať, že sa k tomuto prúdu buď pridá, alebo riskuje nálepku, že škodí záujmom krajiny. Čím viac sa totiž bude Únia hýbať a čím viac bude vývoj v Maďarsku a Česku Poľsku odstrašujúci, tým viac sa môžu prekresliť hlavné delenia slovenskej politiky. Volať do boja s korupciou alebo utečencami prestane byť cool tak ako v minulosti. Oveľa väčší frajer bude po novom ten, kto bude mať otvorené dvere k Angele Merkelovej alebo Martinovi Schulzovi.

3. Milan Ftáčnik bude oficiálne kandidovať bez Smeru

Bývalý primátor Bratislavy a bývalý minister školstva Milan Ftáčnik v piatok oficiálne potvrdil, že bude kandidovať na župana v Bratislavskom kraji. Ftáčnik bude kandidovať bez oficiálnej podpory Smeru, zatiaľ sa k nemu neprihlásila ani žiadna iná významnejšia politická strana.

Smer neriskuje ďalšiu blamáž. Smer zatiaľ neohlásil žiadneho vlastného kandidáta na post bratislavského župana. Keďže momentálne nemá v Bratislave osobnosť, ktorá by mala šancu v bratislavskej župe niečo uhrať, nebude zrejme riskovať ďalšiu porážku a podporí len kandidátov na poslancov. Smer už v bratislavských župných voľbách dvakrát prehral s kandidátom pravice Pavlom Frešom a naposledy neuspel práve Ftáčnik, ktorému chcel Smer pomôcť obhájiť primátorskú stoličku.

Vlastného kandidáta nemá Smer ani v Banskobystrickom kraji, kde sľúbil podporiť najpopulárnejšieho z vyzývateľov Mariana Kotlebu.

Ftáčnik je miláčik, s ním sa nedá bojovať. V jesenných župných voľbách v Bratislavskom kraji bude Ftáčnik favoritom, pretože svojou nekonfliktnosťou môže osloviť aj pravicových voličov, no zároveň bude jediný významný kandidát s ľavicovou históriou.

Navyše Ftáčnikove kontakty so Smerom sú v posledných rokoch naozaj minimálne, preto pravica proti nemu nedokáže mobilizovať tak efektívne, ako to bolo pri dvoch minulých víťazstvách Pavla Freša.

A v neposlednom rade: ako povedala pred tromi rokmi Magda Vašáryová, Ftáčnik „to vie so ženami, zvlášť s tými staršími“. Vo voľbách s tradične nízkou účasťou to môže byť rozhodujúce.

a jednou vetou:

4. V debate RTVS vystúpili po roku podpredseda ĽSNS a v TA3 predseda ĽSNS.

5. Stanovisko strany SaS k téme Čistý deň, v ktorom sa pýtali, či „poskytoval ministrovi Richterovi Čistý deň alebo jeho neplnoleté klientky nejaké protizákonné služby“, označilo ministerstvo práce za čistý hyenizmus.

6. Statik bratislavského komplexu Trinity je vinný za pád strechy garáží z roku 2012.

7. Moderátorka a novinárka Marta Jančkárová odchádza po 15 rokoch z RTVS, ide do nového Rádia Aktual Martina Lengyela. (omediach)

8. Pri príležitosti 75. výročia odchodu prvého transportu do Osvienčimu odhalili v prítomnosti prezidenta Kisku pamätnú tabuľu na gymnáziu v Poprade a na železničnej stanici v Poprade sa bol pamietke obetiam holokaustu pokloniť aj premiér Robert Fico.

9. Bývalý predseda Ústavného súdu SR a poradca prezidenta SR Ján Mazák takmer vylučuje, že by Slovensko mohlo presadiť na Všeobecnom súde EÚ v Luxemburgu Radoslava Procházku, ktorý vlani v decembri nezískal odporúčanie poradného výboru Rady EÚ.

10. Policajti v piatok v Bratislave na Toplianskej ulici postrelili muža, ktorý sa im vyhrážal mačetou.

Zaujímavé články:

• Peter Jašek o dni, keď na Slovensku začal padať komunizmus (Postoj.sk)

• Peter Javůrek o vodcoch a výhybkároch (pravda.sk)

• Milan Šimečka sa rozprával s Danielom Everettom o živote v pozemskom raji (dennikn.sk)

• Daniel Dujava o tom, ako by mala Európa uvažovať o výdavkoch na obranu (sme.sk)

• Timothy Snyder – O Tyranii (postoj.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Táto vláda, okrem brutálneho útoku na predsedníctvo (…), nemala žiadnu aféru.

Robert Fico v relácii TA3 V politike

Nový Shooty:

2017-03-26-eu60

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

František Gaulieder

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie