Denník N

Ficova hrádza proti extrémizmu je ilúzia

Stačí málo, aby Kotlebovi začali klesať preferencie. Všetko sa to dá stihnúť počas jedného pracovného dňa.

Autor je politológ

Preferencie Ľudovej strany Naše Slovensko pomaly rastú a Fico sa tomu ticho prizerá. Sem-tam niečo utrúsi o nejakej hrádzi proti extrémizmu, ale jeho doterajšie kroky sú dôkazom, že žiadnu hrádzu nestavia. Nanajvýš jej ilúziu.

Vyzerá to teda tak, že ak sa Robert Fico a jeho tri vlády pre niečo zapíšu do učebníc histórie, bude to práve postupné vybudovanie podhubia pre rast extrémizmu. Pritom marginalizovať vplyv antisystémových subjektov nemusí byť pre súčasnú exekutívu až taká zložitá úloha. Chce to len trochu úprimnej vôle.

Koncepty boja proti extrémizmu existujú minimálne dva. Ten prvý je spojený s politickým vzdelávaním, na konci ktorého je zodpovedný občan schopný rozlíšiť nebezpečenstvá pre systém demokratického vládnutia. Tento koncept zahŕňa diskusiu o posilnení humanitných predmetov na základných a stredných školách (v podmienkach Slovenska, žiaľ, iba o pridaní dejepisu) alebo o exkurziách do koncentračných táborov či na iné miesta pripomínajúce temné stránky našich dejín. Pokiaľ sa však nezreformuje celá koncepcia vzdelávania v zmysle od memorovania k premýšľaniu, tento spôsob boja proti extrémizmu fungovať nebude.

Konkurenčný koncept je spojený s prebratím časti tém typických pre pravicových extrémistov do programového portfólia demokratických politických strán. Voličovi sa tak ponúkne prijateľnejšia alternatíva na riešenie jeho frustrácie, čím odláka časť voličov od extrémistov. Príkladom sú nedávne holandské voľby, v ktorých demokratický kandidát a predseda vlády Mark Rutte zvíťazil nad protimigračne naladeným populistom Geertom Wildersom aj vďaka pomerne ostrému odmietnutiu zámerov tureckých politikov robiť v Holandsku kampaň medzi tureckými prisťahovalcami.

V podmienkach Slovenska by tento druhý koncept mohol, čisto hypoteticky, fungovať napríklad tak, že predseda sociálnodemokratickej strany bude namiesto výrazu Rómovia používať hanlivejší ekvivalent a trebárs šéf liberálov bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie