Denník N

Bol podľa vás vojnový slovenský štát zločineckým režimom? (anketa)

Slovenskí poslanci schválili sedem minút po vypršaní Hitlerovho ultimáta vznik slovenského štátu presne pred 76 rokmi.

slávnostná prezentácia, krst, kniha , Dejiny Slovenskej akadémie vied, Dušan Kováè Dušan Kováč, historik

 

O tom nemám najmenšie pochybnosti. Zločinný bol tým, že začal spolupracovať s Hitlerom, všetko robil v jeho záujme, išiel do vojny za jeho záujmy, bol jeho spojencom. Padlo tam vyše dvetisíc Slovákov nie za záujmy Slovenska, ale Hitlera. Židovský a rómsky holokaust sú navyše neodškriepiteľné zločiny.

 

ombudsmanka Jana Dubovcová Peter KresákPeter Kresák, ústavný právnik

Základný zákon, ústava Slovenského štátu vytvorila podmienky pre fungovanie totalitárneho režimu. Tie sú vždy zločinecké.

 

 

SR, Bratislava, poslanci, poslankyne, NRSR, parlament, portrét,Darina Gabániová, poslankyňa za Smer

Ako môžete odo mňa chcieť počuť jednoznačnú odpoveď? Keď vyhlásim, že áno, Slovenský štát, ktorý existoval počas Druhej svetovej vojny, bol zločineckým režimom, potom musím dodať, že všetci protagonisti – počnúc Chamberlainom a končiac Hitlerom – boli vojnoví zločinci. Uvedomujete si to? Celistvo treba brať dejiny. 

 

Peter Pellegrini, Jana LaššákováJana Laššáková, predsedníčka poslaneckého klubu Smeru

Nechávam na historikov, aby to zhodnotili. Nech historici zhodnotia, aký bol slovenský štát.

 

 

 

poslanec Oto Brixi Monika Jankovská Anton MartvoòOtto Brixi, poslanec za Smer 

Bol to podľa mňa štátny útvar, ktorý nebol postavený na prirodzených základoch humanizmu a demokracie. Preto je jeho existencia aj v kontexte ostatných historických udalostí tej doby minimálne sporná a kontroverzná.

 

 

Martin Poliaèik  Ústredná komisia pre referendum oficiálne výsledkyMartin Poliačik, poslanec za SaS

Vyvážanie občanov do koncentračných táborov a arizovanie ich majetkov sa nedá nazvať inak ako zločinom. Akékoľvek iné vnímanie je zľahčovaním utrpenia obetí tohto obdobia.“

 

 

Béla Bugár politik hlasovací lístok miestnos hlasovacia urna hlasovanieBéla Bugár, predseda strany Most-Híd

Bol to režim, ktorý vlastných občanov posielal na smrť do koncentračných táborov. Okrem toho to bol režim, ktorý významne potláčal slobodu a ďalšie občianske a politické práva.

 

 

predseda KDH Ján Fige¾Ján Figeľ, predseda KDH

Slovenský štát vznikol pod tlakom nacistického Nemecka v období, kedy bola celá Európa, neskôr svet, zatiahnutá do vojny. Nacizmus z Nemecka a boľševizmus z Ruska ako silové faktory ovplyvnili región, aj vznik a fungovanie slovenského štátu.

Mal totalitné prvky a republika nebola demokraticky zrelou. Státisíce ľudí bolo odvlečených, usmrtených a  pripravených  o majetok. Ako podpredseda vlády som inicioval projekt pietneho študentského spomienkového vlaku po trase deportácií židovských spoluobčanov z Popradu do Osvienčimu.

Michal KašèákMichal Kaščák, organizátor festivalu Pohoda

Samozrejme a snáď o tom nikto nepochybuje. Myslím, že dôvody pozná každý normálne cítiaci človek, ktorý absolvoval dejepis aspoň na základnej škole. Občas ostávam zdesený, ako sa dá takáto jasná vec dezinterpretovať, ako sa hľadajú uhly pohľadu, či rôzne „kontexty“, len aby sme si svoje dejiny prikrášlili.

Slovensko

Teraz najčítanejšie