Denník N

Na Dunaji chcú pláž a mestský park, Nové Lido začína s nábrežím (+vizualizácie)

Súčasťou veľkého projektu malo byť aj Lido na petržalskom brehu Dunaja, z ktorého ukázali zatiaľ nábrežie, hlbšie do Petržalky majú byť nové administratívne a obytné budovy. Foto - Ateliér Compass
Súčasťou veľkého projektu malo byť aj Lido na petržalskom brehu Dunaja, z ktorého ukázali zatiaľ nábrežie, hlbšie do Petržalky majú byť nové administratívne a obytné budovy. Foto – Ateliér Compass

Mestská pláž, nové lodenice, lesopark a promenáda. Takto si architekti, vodáci a investori predstavujú nábrežnú časť Dunaja medzi Starým a Prístavným mostom.

Už o dva roky by sa mohla na nábrežie Dunaja vrátiť legendárna pláž Lido v novej podobe. Developeri, ktorí chcú na okraji Petržalky medzi Starým mostom a Mostom Apollo stavať novú štvrť, ako úvod do svojho projektu ponúkajú obnovené nábrežie s mestským parkom a s plážou.

Pri plánovaní nového nábrežia sa spojili s vodákmi a ako súčasť kampane za svoj veľký developerský projekt začínajú s časťou, ktorá môže vzbudiť sympatie širokej verejnosti. V časti hlbšie do Petržalky chcú potom budovať administratívne a obytné budovy, celé nové ulice.

Návrh Nového Lida na nábreží sa týka pobrežia od Starého mosta až po Prístavný most.

Developeri zverili komunikáciu projektu dvom skúseným architektom – Igorovi Markovi, ktorý pôsobí v Londýne, a Jurajovi Benetinovi, ktorý je napríklad za projektom Slnečnice a najnovšie aj za úspešným projektom v súťaži na novú Cvernovku. Cez web novelido.sk už od minulého roka presviedčajú, že veľký developerský projekt môže byť aj slušný a v prospech celého mesta.

Návrh nového pobrežia Dunaja na petržalskej strane. Foto - Ateliér Compass
Návrh nového pobrežia Dunaja na petržalskej strane. Foto – Iniciatíva Nové Lido

Petržalské nábrežie prepojené s Euroveou

Architekti rozpracovali plán bratislavských vodákov a aktivistov, ktorý je známy ako Lido Lagúna. V súčasnom návrhu je medzi diaľnicou a ramenom Dunaja nábrežná promenáda, park a lávka, ktorá spája lodenice s námestím neďaleko Eurovey, kde stojí socha Milana Rastislava Štefánika.

„Chceme tam jeden obrovský park, ktorý bude nábrežnou zónou, päť až desaťkrát väčšou ako to, čo je pri Eurovei. Navyše bude mať iný charakter, bude to trocha prírodnejšie, nielen holý trávnik,“ vysvetľuje architekt Juraj Benetin zo štúdia Compass.

Dvoma veľkými investormi tohto návrhu sú J&T Real Estate a HB Reavis. Spoločnosť J&T je napríklad za River Parkom, dvojicou veží Panorama City pri Eurovei, Zuckermandlom pod Hradom alebo za bytmi Fuxova v Petržalke.

HB Reavis v Bratislave investovala napríklad do projektov ako Twin City, Apollo Business Centrum, ktorého časť musia búrať pre problémy so statikou, či do Auparku. 

Vizualizácie Nového Lida

Návrh pláže na petržalskej strane Dunaja. Foto - Ateliér Compass
Návrh pláže na petržalskej strane Dunaja. Foto – Ateliér Compass
Návrh parku na brehu Dunaja na petržalskej strane. Foto - Ateliér Compass
Návrh parku na brehu Dunaja na petržalskej strane. Foto – Iniciatíva Nové Lido
Územie, ktoré sa nachádza v novom architektonickom pláne Nové Lido. Foto - Ateliér Compass
Plán Nového Lida. Foto – Iniciatíva Nové Lido
Územie, ktoré sa nachádza v novom architektonickom pláne Nové Lido. Foto - Ateliér Compass
Plán novej športovo-rekreačnej zóny Nové Lido. Foto – Iniciatíva Nové Lido

Rozhodne mesto, žiadajú ho o zmenu

Na nábreží Dunaja v tejto časti mesta sú už dnes vodáci, majú tam dve štvorcové budovy, ihriská a prístup k Dunaju.

Okolo je hustý zarastený les, kam zvyčajne veľa ľudí nechodí, občas tam zablúdi srnka alebo iné zviera.

Od zvyšku Petržalky toto nábrežie oddeľuje hrádza, ktorú teraz na jar už zapĺňajú cyklisti a bežci. Za hrádzou smerom do vnútra Petržalky sú taktiež zanedbané lesíky alebo aj skládka. Tam chcú investori stavať.

V máji 2016 odovzdala bratislavskému magistrátu iniciatíva Lido Lagúna petíciu s viac ako 4000 podpismi. Petíciu iniciovala Asociácia bratislavských vodáckych klubov. Chceli, aby nový projekt v tejto oblasti počítal so zachovaním viacerých klubov.

Hlavné mesto následne prijalo uznesenie, v ktorom žiadalo, aby bola podstata tejto petície zachovaná a aby nová architektonická štúdia „rešpektovala vo svojom zadaní zachovanie činnosti vodáckych lodeníc na pravom brehu Dunaja medzi Starým mostom a Mostom Apollo“.

Vodáci majú podľa projektu zostať približne na tom istom mieste, ale v nových budovách.

Investori chcú aj nové byty

Investori od mesta očakávajú, že urobí niekoľko zmien v územnom pláne. Okrem úprav kanála, ktorý dnes vedie týmto územím, chcú, aby povolilo aj stavbu bytov neďaleko pláže a parkov.

„Podľa pôvodného plánu by tam ľudia veľmi nemali bývať, ale my si myslíme, že je dobré, ak ich tam bude bývať viac a menej sa tam bude dochádzať za prácou,“ obhajuje projekt Benetin.

Ak by magistrát pristúpil na zmenu plánu, prvá časť parku by mohla byť podľa Benetina sprístupnená do dvoch rokov.

Projekt počíta aj s predĺžením električkovej trate zo zastávky Sad Janka Kráľa k Mostu Apollo. Cez oblasť prechádza aj medzinárodná cyklotrasa, ktorú by projekt zachoval.

V minulosti sa na petržalskej strane Dunaja nachádzala pláž, kde Bratislavčania trávili svoj voľný čas. „Bola tam krásna pláž s okrúhlymi kamienkami. Keď okolo prechádzala loď, vliezli sme do vody, lebo vtedy boli na Dunaji vlny,“ spomína pamätníčka Milada Nedavašková. Priamo na brehu sa nachádzalo aj kúpalisko Lido.

Fotografie starého Lida

August 1962 na kúpalisku Lido na pravom brehu Dunaja. Foto - TASR
August 1962 na kúpalisku Lido na pravom brehu Dunaja. Foto – TASR

Máj 1964 na petržalskej strane Dunaja. V pozadí Starý most. Foto - TASR
Máj 1964 na petržalskej strane Dunaja. V pozadí Starý most. Foto – TASR

Máj 1964 na petržalskej strane Dunaja. V pozadí Starý most. Foto - TASR
Máj 1964 na petržalskej strane Dunaja. V pozadí Starý most. Foto – TASR

Máj 1964 na petržalskej strane Dunaja. V pozadí Starý most. Foto - TASR
Máj 1964 na petržalskej strane Dunaja. V pozadí Starý most. Foto – TASR

Kúpalisko Lido ešte pred zničením. Foto - archív TASR
Kúpalisko Lido ešte pred zničením. Foto – Mladá Petržalka

Kúpalisko Lido, ktoré sa nachádzalo na petržalskej strane Dunaja. Rok 1956. Foto - TASR
Kúpalisko Lido, ktoré sa nachádzalo na petržalskej strane Dunaja. Rok 1956. Foto – Mladá Petržalka

Pláží je na Dunaji viac

Magistrát upozorňuje, že projekt Nového Lida je zatiaľ iba podkladom pre prípadné zmeny v budúcnosti a nie je finálnym návrhom projektu.

„Keďže na predmetný investičný zámer ešte nebolo vydané stanovisko hlavného mesta, tak sa k výhradám momentálne nedá komplexne vyjadriť,” povedal Marek Papajčík z komunikačného oddelenia magistrátu.

Projekt Nové Lido ako inšpiráciu ukazuje podobné pláže aj na iných európskych riekach a aj na Dunaji v iných krajinách. V srbskom meste Novi Sad je na brehu Dunaja veľmi podobná pláž s malým prístavom. Na brehoch sa dokonca nachádza pôvodný jemný piesok.

Pre nábrežie Dunaja v našej oblasti je typický biely štrk, s ktorým v projekte Nové Lido počítajú tiež. Keďže na Slovensku má Dunaj silnejší prúd, časť s plážou by bola od hlavného toku čiastočne oddelená, aby sa tam dalo napríklad aj plávať.

Pláž Strand na Dunaji v srbskom meste Novi Sad. Foto - Таjra/Wikimedia
Pláž Strand na Dunaji v srbskom meste Novi Sad. Foto – Таjra/Wikimedia

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie