Denník N

Matoviča budú pre živnosť zbavovať mandátu

Igor Matovič. Foto: TASR
Igor Matovič. Foto: TASR

Koaličná väčšina vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií poslala prípad živnosti lídra OĽaNO do pléna. Na to, aby Igora Matoviča zbavili poslaneckého mandátu, však koalícia potrebuje aj opozičné hlasy.

Lídrovi Obyčajných ľudí Igorovi Matovičovi hrozí, že príde o poslanecký mandát. Koaličná väčšina totiž v utorok na výbore pre nezlučiteľnosť funkcií odhlasovala, že Matovič porušil opakovane zákon, a posunula jeho prípad do pléna parlamentu, ktorý ho môže z Národnej rady vylúčiť.

Šéf druhej najsilnejšej opozičnej strany podľa výboru porušil zákon už druhýkrát, keďže si opakovane nedal pozor na to, že sa mu obnovila živnosť, ktorú si predtým po vstupe do politiky pozastavil. Najprv dostal pokutu 12-tisíc eur za porušenie zákona v roku 2013. Minulý rok sa táto situácia opäť zopakovala.

Matoviča obhajoval hlavne predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik, podľa ktorého jediným možným výkladom tohto prípadu je, že porušenie zákona sa počíta ako opakované, len pokiaľ nastalo v jednom funkčnom období. Matovič by tak mal podľa neho dostať pokutu ako v minulom období a nemal čeliť odvolávaniu v pléne.

Kedy bude parlament o Matovičovi rozhodovať, zatiaľ nie je jasné. Dá sa však očakávať, že by to mohlo byť už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá sa má začať 9. mája.

Na to, aby Národná rada zbavila poslanca mandátu za porušenie zákona, nemá koalícia dosť hlasov. Potrebuje na to najmenej 90 poslancov, takže by sa na jej stranu muselo postaviť najmenej desať ďalších zákonodarcov. Aj v koalícii sa diskutuje, či by bol takýto krok dobrý.

Matovič sa zatiaľ k rozhodnutiu výboru nevyjadril. Denníku N odpísal, že nemá rozhodnutie výboru v rukách a k téme zvolá samostatnú tlačovú konferenciu.

Slovensko

Teraz najčítanejšie