Denník N

Newsfilter: Aj v útokoch na Kisku je Kaliňák ďaleko pred ostatnými

O amnestiách sa ešte nerozhodlo. Smer a SNS útočia na Kiskov imidž. Sviatkovať budeme bez nakupovania – 7 ďalších správ dňa, citát, FB status a nový Shooty.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Amnestie – šanca na zrušenie sa nezmenšila

Utorková parlamentná diskusia o amnestiách nepriniesla vecný pokrok. Pravdepodobnosť zrušenia amnestií veľkým počtom hlasov poslancov je naďalej vysoká.

Lebo momentum. Opozícia mala pravdu, keď neustále kritizovala návrh na skrátené legislatívne konanie, lebo je zjavne nezákonné. „Využiť momentum” nie je medzi dôvodmi, ktoré skrátené konanie povoľujú. Koalícia to odignorovala a skrátené konanie schválila. Dôvod vedomého nedodržania zákona koalíciou je viac-menej známy: Robert Fico považuje celú záležitosť za nutné zlo, ktoré chce mať čím skôr z krku. Plus pozná náladovosť Andreja Danka a chce využiť šancu, keď s ním práve otvorene nebojuje, ale spolupracuje.

Na čom sa nedohodli: Ako sa čakalo, koalícia nemá chuť zobrať milosť aj Mariánovi Kočnerovi. Ten muž je vnútri Smeru taký silný, že Smer proti nemu pôjde, len ak on takú obetu dobrovoľne prijme. Spor je aj o žiadosť opozície, aby vec skúmal Ústavný súd nie automaticky, len ak o to požiada 30 poslancov.

Čo bude nasledovať: V stredu ráno sa zrejme stretne koaličná rada a hneď potom sa posledný raz stretnú šéfovia všetkých klubov. A ak ani do štvrtka rána nepadne dohoda, bude to už len poker.

2. Smer a SNS stupňujú útoky na Kiskov imidž

Parlament bude diskutovať, či bolo v poriadku, že prezident Andrej Kiska poklepkal vo Varšave základný kameň mrakodrapu HB Reavis. Smer a SNS preto dali podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Formálne budú poslanci posudzovať, či Kiska klepaním nerobil neprimeranú reklamu investícii HB Reavis.

Úspech zaručený. Vecná stránka v tomto prípade nie je dôležitá, útok na prezidenta bude úspešný. Kiska sa dostane do rečí, jeho meno bude vedľa najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka (spolumajiteľ HB Reavis). Keďže Kiskova dcéra Natália pracuje pre HB Reavis, o záujem publika netreba mať obavy. To, či bola s Kiskom v delegácii v Poľsku, a či má nejaký vplyv na program otcovej návštevy vo Varšave, bude šestoradé.

Treba to rešpektovať. Akokoľvek sa môžu fanúšikom Andreja Kisku zdať aktuálny atak nesympatický a argumentačne slabý, štýl útokov Smeru a SNS na prezidenta nie je v politike nijako nezvyčajný.

Kiska má povesť ľudomila, tak je efektívne útočiť na cesty lietadlom domov do Popradu.

Kiska má povesť čestného, tak sa kladie otázka, či Kiskovci vlastne nerobia pre miliardárov (HB Reavis).

Potiaľ je cielená marketingová hra E.T. tímu v rámci pravidiel.

Tradičná výnimka: Robert Kaliňák hrá aj v tomto športe vlastnú ligu. Kisku minulý týždeň prirovnal ku Kotlebovi. Len ministra vnútra odcitujeme, komentovať to netreba: „Môžem vysloviť len osobný názor, že politika do škôl vôbec nepatrí. Tak ako ju prekračuje pán Kotleba, prekračuje ju pán prezident.“

3. Parlament zakázal nákupy cez sviatky

Parlament odhlasoval zákaz predaja cez všetky sviatky. Výnimkou budú tak ako doteraz napríklad pumpy, lekárne a rodinné obchody, kde predáva majiteľ. Pribudli bizarné výnimky – predaj kvetov ostane povolený aj 1. septembra (do školy pani učiteľke) a 8. mája (lebo je blízko Deň matiek).

zatvoreneweb-1

Komu poďakovať: Ak ste za ten zákaz vďační, za hlasovanie ďakujte klubom Smer, SNS, Most-Híd, OĽaNO a  ĽS-NS. Ak to cítite ako obmedzenie slobody, tak si zapamätajte, že sa vás zastali SaS a skupina okolo Beblavého.

Prečo vlastne ten zákaz: V prospech zákazu cez sviatky a nedele už vyše 5 rokov spolu lobujú odbory a cirkvi. Keď už to vyzeralo, že ich spoločný tlak môže v parlamente naprieč koalíciou a opozíciou spôsobiť aj reálny zákaz predaja v nedeľu, spamätali sa aj obchodné reťazce a vláda a dohodli kompromis – nedele ostanú bez zmeny, ale sviatky sa zakážu.

Komu to pomôže a komu ublíži:

Predavačky a predavači: Zákaz predajov v nedeľu by znamenal prepúšťanie zdola atakujúce desať percent, zákaz sviatkov bude mať minimálny vplyv na zamestnanosť.

Zamestnanci, ktorým vyhovovali služby cez sviatky s príplatkami, o časť peňazí prídu. Väčšina zamestnancov bude mať viac voľna a približne rovnaký príjem.

Obchody a ich majitelia: Veľké reťazce orientované na predaj potravín budú mať malý alebo len symbolický výpadok tržieb, pretože budeme viac nakupovať pred a po sviatočnom dni.

Určite stratia obchody zamerané na nepotravinársky tovar (napríklad tričká, rifle, voňavky, motorové píly). Tam totiž ľudia nakupujú často impulzívne, keď chodením po obchodoch počas voľného dňa relaxujú.

Na zákaze získajú reštaurácie, kiná a zvyšok sektoru zábavy a turistiky.

Zákazníci obchodov: Budú musieť nakupovať inokedy alebo v inej krajine.

a jednou vetou:

4. Plénum parlamentu bude posudzovať, či zbaví Igora Matoviča mandátu pre nepozastavenú živnosť, rozhodol tak výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, na odobratie mandátu treba 90 hlasov.

5. Juraj Široký vlastní Váhostav cez Josefa Poštulku, s ktorým pracoval aj v ŠtB, píše denník SME, vyplýva to z dokumentov, ktoré zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie.

6. Odovzdali diaľničný privádzač cesty R1 smerom od Bratislavy k priemyselnému parku pri Nitre, kde bude Jaguar Land Rover a kde už pôsobí 21 firiem, má odľahčiť dopravné zaťaženie a umožniť priame spojenie parku na R1 z oboch smerov.

7. Národná banka Slovenska mierne zlepšila výhľad tohtoročného rastu ekonomiky na 3,2 % z odhadovaných 3,1 %, v budúcom roku by hospodárstvo malo rásť ešte rýchlejšie a vykazovať známky prehrievania, povedal guvernér NBS Jozef Makúch.

8. Zverejňovanie informácií podľa infozákona sa meniť nebude, poslanci dnes odmietli novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám od OĽaNO-NOVA.

9. Finančná správa nemala niekoľko dní pred riadnym posledným možným termínom na podanie ani polovicu daňových priznaní, očakáva ich asi 1,2 milióna, prijala asi 540-tisíc.

10. V deň výročia tragickej smrti ekonóma Martina Filka vyhlásila Slovenská ekonomická spoločnosť Cenu Martina Filka za prínos k rozvoju ekonómie na Slovensku.

Zaujímavé články:

• Štefan Hríb o smrti Františka Gauliedera. (tyzden.sk)

• Jozef Majchrák: Fico sa pri amnestiách bojí rumunského scenára. (postoj.sk)

• Rozhovor s prokurátorom Michalom Serbinom. (sme.sk)

• Dag Daniš o amnestiách. (aktuality.sk)

• Tom Nicholson o privatizácii SCP Ružomberok. (sme.sk)

• Filip Obradovič o Martinovi Filkovi. (etrend.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Fakt to nie je príjemné, že ma ľudia poznajú. Možno sa zdá, že to je príjemné, ale nie je. Mal som oveľa lepší život aj z pohľadu životného štýlu, možnosti sa realizovať, oddýchnuť si, keď človek chce, zarobiť toľko peňazí, koľko chcem. A to všetko nemám.

Tomáš Drucker minister zdravotníctva na diskusii s medikmi v Martine

Nový Shooty:

2017-03-28-zbohomeu

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Mečiarove amnestie

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Slovensko

Teraz najčítanejšie