Denník N

Ako som uveril, že sme našli technológiu pravdy (prečo potrebujete vedieť o blockchaine)

Napriek tomu, že ešte len prichádzame na spôsob využitia blockchainu, vidím v tom prevratnú vec, najväčšiu od vzniku internetu.

Naša dôvera v informačné technológie spravila od zrodu internetu úplný čelom vzad a ja som za to v našich končinách dokonca trochu spoluzodpovedný. V dobe príchodu internetu, začiatkom 90. rokov, bola naša viera v počítače absolútna. Vychádzalo to azda z vedeckých či matematických koreňov informatiky. Čo povedal počítač, bola pravda.

Ako mladý študent som vtedy vyvádzal po cudzích počítačoch, dával som si hrdo nálepku hacker a dnes sa za to aj hanbím – chceli sme robiť machrov a veľa ľuďom sme študentskými žartmi iste spôsobili vrásky.

Ale práve my, prví počítačoví nezbedníci, sme spravili Česko-Slovensku aj užitočnú službu. Keď sme v roku 1996 pridali na webovú stránku banky holú babu, na titulnú stranu denníka SME vyškereného Mečiara či premenovali Ministerstvo obrany Českej republiky na Ministerstvo obrany Čínskej republiky, okázalo sme demonštrovali verejnosti, že počítačom sa nedá plne veriť. Vždy totiž existujú spôsoby, ako v nich nezbedník vie poobracať jednotky na nuly.

Všetci to pochopili práve včas, keď začal byť internet aj o peniazoch a začali ho brázdiť skutočne zlí gauneri, ktorí nám ukradli a nenávratne pošpinili nálepku „hacker“. Dnes sme v stave, že všetko, čo vylezie z počítača, vítame s menej či viac zdravou mierou pochybnosti. A tak je to dobre, popáliť sa dá ľahko.

Dostávame sa však do doby, keď sú počítače pre náš život veľmi dôležité a hodilo by sa, aby sme im mohli opäť plne veriť. Preto chcem hovoriť o blockchaine. O technológii, o ktorej všetky vedecké kapacity tvrdia, že sa jej dá veriť nielen veľmi, ale úplne. Aj ja som očarený tým, že vo svete internetu máme niečo, čo je definitívne, v čom nemožno nečestne meniť veci.

Zahoďte predsudky voči bitcoinu

Nenechajte sa vystrašiť tým, že blockchain je technológia, ktorú priniesol bitcoin. Toto zvláštne slávne virtuálne platidlo sa medzi ľuďmi naozaj veľmi neujalo, jeho kolísavá hodnota priťahuje burzových špekulantov a jeho anonymita ho predurčuje na obchodovanie s „okrajovými žánrami“. Áno, za bitcoin si dnes môžete kúpiť falošný pas, drogy, na mieru ušitý počítačový vírus, ale už takmer nič viac.

Predsa sa však o bitcoine píše, že predsa len pretvorí celý finančný segment. Dá sa totiž lepšie použiť na všetko, čo dnes robia banky či PayPal – na vklady, prevody, vinkulácie alebo pôžičky.

Nie je to však anonymita, čo robí bitcoin, presnejšie jeho podvozok blockchain zaujímavými pre svet financií a mnoho iných odvetví. Je, naopak, veľmi transparentná technológia, ale predovšetkým zmení to, ako dôverujeme informáciám, a nanovo nastaví naše vnímanie autorít.

Prezýva sa aj „technológia pravdy“ a možno nás vyvedie z tmy tejto „postfaktickej“ doby. Má potenciál zmeniť spôsob, akým žijeme, čomu veríme, narušiť alebo aj vylepšiť úlohu štátu. Aj ja verím, že technologická zmena ním vyvolaná zmení naše životy podobne zásadne ako samotný internet.

Block + chain

Blockchain teda nie je bitcoin, je to technológia v jeho pozadí a bitcoin je len jedno z jeho použití. Blockchain je vo svojej podstate distribuovaná databáza chránená šifrovaním tak, aby sa k jej informáciám dostal len ten správny a aby sa v nej navždy uchovali všetky zmeny.

Funguje to takto: Dáta sa ukladajú do samostatných úložných celkov zvaných „block“. Tieto bloky sa ukladajú do reťazca jeden za druhým, preto „chain“. Vyzerá to ako vláčik, dáta sú rad za radom vo vagónoch. Každý vagón obsahuje nemenný údaj o tom, kto a kedy doň dáta vložil. Vagón je zapečatený voskom šifry.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bitcoin

Teraz najčítanejšie