Denník N

Ficove silácke reči nám s brexitom nepomôžu

Premiéri krajín V4. Foto – TASR
Premiéri krajín V4. Foto – TASR

Najlepšie sa na brexit pripravíme tým, že znížime závislosť našej ekonomiky od európskych dotácií.

Brexit bude pre Londýn veľmi bolestivý, povedal vlani Robert Fico. Európska únia sa podľa premiéra musí postarať, aby sa Británii mimo Európskej únie darilo horšie, aby fungovala ako odstrašujúci príklad pre ďalšie štáty, ktoré by uvažovali o vystúpení. Tento týždeň na samite premiérov V4 Fico opäť tvrdil, že by bolo životnou chybou Únie, ak by bolo postavenie Británie po odchode z Únie lepšie než postavenie ktoréhokoľvek členského štátu.

Toľko hnevu by sme azda mohli chápať, ak by bol Fico zapáleným a principiálnym zástancom európskej jednoty, ktorému teraz nejakí britskí ignoranti búrajú jeho veľký humanistický sen. Aj tak by však bol problém v pohľade, ktorý chce členské krajiny v Únii udržať strachom a hrozbami, namiesto toho, aby im poskytol pozitívnu perspektívu klubu, v ktorom sa oplatí ostať pre jeho kvality a jeho schopnosť reformovať sa a byť čoraz užitočnejším.

Ak chce Fico (a podobne reagujúci únioví politici) podporiť konšpiračné teórie o tom, že Únia je nástrojom nedemokratickej európskej elity na zotročenie občanov európskych krajín, musí vykrikovať práve takéto hlúposti.

Je to o to horšie, že Fica, podobne ako Szydlovú, Orbána a Sobotku, zaujíma na oficiálne začatom brexite aj tak len to, čo bude s občanmi vyšehradských

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Brexit

Teraz najčítanejšie