Denník N

Na máloktorý slovenský album sa čakalo tak, ako na tento

Fallgrapp tvorí osem muzikantov, hlavné postavy sú Jureš Líška a speváčka Nora Ibsenová. Foto – Michal Zahornacky
Fallgrapp tvorí osem muzikantov, hlavné postavy sú Jureš Líška a speváčka Nora Ibsenová. Foto – Michal Zahornacky

Po úspešnom debute Rieka prichádza Fallgrapp s novinkou V hmle. Je to pop pre dospelých, ktorý stavia najmä na atmosfére a zvukovej aj hlasovej pestrosti.

Album roka, debut roka, singel roka aj najlepšia elektronická nahrávka. Málokomu sa podarí taký výrazný vstup na scénu ako Fallgrapp, ktorí si pred tromi rokmi s albumom Rieka ukradli pre seba udeľovanie cien Radio_Head Awards. Na Slovensku to bolo naozaj zjavenie – veľká kapela, mix sláčikov a tradičných nástrojov s elektronikou, zaujímavé ženské hlasy, lyrické texty, epické pekne klenuté melódie, prepracovaný zvuk aj produkcia.

Ich novinka preto patrí medzi najočakávanejšie udalosti domáceho popu s dôležitým spresnením – popu pre dospelých.

Nové farby

Nevedno, či je to dym alebo hmla, ale presne o to im išlo. Až keď sa bližšie zadívate na obal, uvidíte uprostred fotografie dve objímajúce sa nahé postavy.

obal

Viac abstraktný než konkrétny vizuál obalu dobre vystihuje kolekciu dvanástich nových skladieb, ktorá dostala názov V hmle. Ich atmosféru, obsah aj formu. Motívy nie sú také výrazné ako na debutovom albume, chýbajú aj svižnejšie odpichnuté kúsky, ako boli pesničky Vlasy alebo I.N.A., beaty sú skôr rovnejšie, prevláda stredné tempo, melódie sa skôr postupne vynárajú a vrstvia než okamžite udierajú do ucha. Je to celé naozaj „V hmle“, ako tvrdí názov.

„Možno je to aj tým, že tentoraz nebol pretlak vokálových a textových nápadov. Skôr som chcel docieliť určitú nejakú atmosféru, motívy sú skôr zahmlené,“ hovorí líder Fallgrapp Jureš Líška. „Menej som experimentoval s rytmami a veľa vecí hodil aj do koša. Ale celkovo je skladba piesní oveľa zložitejšia, nie je to spôsob sloha-refrén, skôr som ich staval tak, aby vždy niečo trochu iné vyplynulo a prišlo. Veľmi ma inšpirovalo naliehavé vyvrcholovanie, väčšinu nových vecí som sa snažil v závere ešte dotláčať.“

Čo si pri počúvaní všimnete okamžite, je aranžérska pestrosť. Sú tu štyri inštrumentálky a úplne nové zvukové farby – živá basa (namiesto doterajšej výlučne synťákovej), violončelo, ale predovšetkým viac hostí. Viac spevákov, najmä mužské hlasy a duety sú pre Fallgrapp úplnou novinkou. Je tu medvedí vokál Juraja Benetina, rapper Vec aj melancholický Samuel Hošek.

Nový album otvára inštrumentálka s krkolomným názvom, Ouagadougou je hlavné mesto štátu Burkina Faso. Vysamplované africké nápevy aj melodické názvuky nie sú jedinou exotickou vsuvkou, na albume je aj skladba Gejša. Jureš Líška sa živí hudbou nielen ako zvukový dizajnér a producent, hráva aj na husliach folklór. Ako člen súboru Vršatec cestuje po svete alebo na neho môžete naraziť aj vďaka populárnej šou Zem spieva. Jeho etnomuzikantská identita sa premieta do práce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie