Denník N

Najlepšej univerzite v Maďarsku hrozí kvôli Orbánovej vláde zánik

Foto - wikimedia/cc
Foto – wikimedia/cc

Hlavným nepriateľom vlády Viktora Orbána je už niekoľko mesiacov americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. Dopláca na to Stredoeurópska univerzita, ktorú Soros financuje.

Maďarská vláda predložila novelu vysokoškolského zákona, ktorá sa v praxi negatívne dotýka jedinej inštitúcie: Stredoeurópskej univerzity, založenej a financovanej americkým miliardárom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom. Práve pre neho má dnes univerzita problémy.

Novela nie je namierená proti Stredoeurópskej univerzite (CEU), tvrdil na stredajšej tlačovke štátny tajomník pre školstvo László Palkovics. Na otázku novinárov však nedokázal uviesť žiadnu inú vysokú školu v krajine, ktorej by sa zmeny dotkli. Jediná, ktorá by po ich uzákonení pravdepodobne musela ukončiť svoju činnosť, je CEU.

Hlavný Orbánov nepriateľ

Soros sa stal v očiach vlády premiéra Viktora Orbána verejným nepriateľom číslo jeden. Vládni politici ho obviňujú, že zámerne vyvolal a financuje utečeneckú vlnu, ktorá zasiahla Európu, aby mohol zničiť tradičné národné štáty. Prekáža im však najmä to, že finančne podporuje občiansku sféru, ktorá maďarskú vládu kritizuje. Podľa Orbána a spol. sa „Sorosovi žoldnieri“ snažia vládu zvrhnúť.

Podľa novely zákona by mohli v budúcnosti zahraničné univerzity z krajín mimo Európskej únie u našich susedov pôsobiť len na základe bilaterálnej dohody medzi Maďarskom a štátom, v ktorom sídli ich materská inštitúcia. Taktiež by v Maďarsku mohli pôsobiť len univerzity, ktoré majú svoj kampus a realizujú výučbu aj v materskej krajine.

V Maďarsku pôsobí viacero zahraničných univerzít aj z krajín mimo EÚ, tie sú však obvykle napojené na maďarské univerzity. Jedine CEU je úplne samostatná. Stredoeurópska univerzita je v mnohých ohľadoch mimoriadny prípad.

Jej materská univerzita Central European University sídli v Spojených štátoch spolu s Nadáciou otvorenej spoločnosti, pod ktorú patrí. Celá výučba však prebieha v Budapešti. To by už podľa nového zákona nebolo možné. Ak by chcela Stredoeurópska univerzita v Budapešti pokračovať v činnosti, musela by podľa Palkovicsa sama iniciovať uzatvorenie medzinárodnej dohody medzi Budapešťou a Washingtonom, musela by začať s výučbou aj v Spojených štátoch a musela by sa dokonca premenovať, lebo podľa novely zákona sa nemôže volať rovnako ako jej materská univerzita v USA.

Ani Trump Sorosa nemusí

Medzinárodná dohoda by však mohla byť problém, ak Orbánovi ide práve o likvidáciu univerzity, a ani nová americká administratíva Donalda Trumpa nemá Sorosa práve v láske. Výstavba kampusu v Spojených štátoch by zase univerzitu mohla zruinovať a bola by úplne zbytočná.

Cieľom univerzity totiž bolo od počiatku pomôcť regiónu strednej a východnej Európy, preto všetka výučba od začiatku prebieha len tu. Doteraz s tým ani nebol žiadny problém. Pre Maďarsko je veľmi výhodné, že univerzita, ktorá mala byť najprv v Bratislave a potom v Prahe, nakoniec skončila v Budapešti.

Najlepšia univerzita široko-ďaleko

CEU je najlepšie hodnotenou univerzitou v krajine a pravdepodobne aj v celej stredovýchodnej Európe. Za 25 rokov existencie sa na nej vystriedali desaťtisíce študentov a vyučujúcich z celého sveta, ktorí tam platili dane, odvody a utrácali svoje peniaze. Univerzita mimoriadne prispela k dobrému menu Budapešti a Maďarska vo svete a spolupráca s ňou veľmi pomohla domácim univerzitám.

„Čo sa týka magisterských a doktorských programov, je v svetovej špičke. Katedra politológie, kde som študoval, je v prvej 50-ke na svete. Sú tam aj iné špičkové katedry, ktoré sa venujú výskumu stredoveku, genderové štúdiá, dobré medzinárodné vzťahy, sociológia a história,“ povedal k tomu politológ Pavol Hardoš, ktorý na CEU tiež študoval a robil si tam aj doktorát.

Teraz sa však stala obeťou paranoje Orbánovej vlády a jej potreby neustále vyvolávať konflikty a vymýšľať si nepriateľov, proti ktorým môže viesť vojnu a udržiavať tak svojich prívržencov v bojovom móde. Soros a CEU boli na rane už dlho, kým však v Spojených štátoch vládol Barack Obama, vystupoval Orbán proti CEU opatrnejšie.

„Evidentne sa už reakcie Spojených štátov neobáva a v Únii mu prešli už aj väčšie nezmysly, tak si povedal, prečo nie,“ dodal Hardoš.

Vilnius sa už hlási

Rektor Stredoeurópskej univerzity Michael Ignatieff označil vládny návrh zákona za neprijateľný útok proti akademickej slobode univerzity a proti akademickej slobode v Maďarsku vôbec. Nikdy univerzitu nezatvoríme, nemáme iný domov. Budapešť k nám bola vždy dobrá a my sme vždy boli dobrí k Budapešti, povedal v stredu na stretnutí so študentmi CEU.

Primátor litovského hlavného mesta Vilnius Remigijus Šimašius už v stredu napísal Ignatieffovi list, v ktorom mu ako nové sídlo univerzity ponúka svoje mesto. Šimašius sám je tiež bývalým študentom CEU.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Stredoeurópska univerzita

Svet

Teraz najčítanejšie