Denník N

Newsfilter: Kiska povedal nahlas, čo si myslí o Kaliňákovi

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kiska vracia úder. Rušenie amnestií na dobrej ceste. Sulík vyrozprával svoju eurovíziu + 7 ďalších správ dňa.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Kiska nazval Kaliňáka klamárom

„Mrzí ma, že minister vnútra klame, opakovane klame. A mrzí ma, že práve takýto človek stojí v takej dôležitej funkcii, ako je minister vnútra,“ reagoval prezident Andrej Kiska na ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý v parlamente hovoril v číslach a eurách o Kiskových letoch.

Prezident Kaliňákovi vyčíta, že v parlamente nepriznal, že on osobne ho  nahováral, aby lietal často, pretože vládna letka potrebuje minimálny počet odlietaných hodín. Približne milión eur, ktoré Kiska prelietal domov do Popradu, by tak nevyzeralo ako papalášstvo, ale ako nutný náklad.

Idylka sa už nevráti: Robert Fico a Andrej Kiska sa do konca minulého roka rešpektovali napriek poníženiu, ktoré Ficovi spôsobil Kiska porážkou v priamej voľbe. Až do minuloročných Vianoc sa potichu stretávali zhruba raz mesačne, vysvetľovali si veci vopred, čo výrazne znižovalo počet ich verejných konfliktov.

To je však už preč, znova sa vidia najmä ako budúci volební konkurenti. Kiska navyše reakciou na posledný útok prekročil hranicu, za ktorou ešte možno vziať veci potichu naspäť.

Drsná paralela: Vladimír Mečiar narazil na Michala Kováča, keď mu prezident odmietol vymenovať do funkcie Ivana Lexu. Andrej Kiska nerešpektoval Ficove personálne želania už pri voľbe ústavných sudcov, no až teraz napriamo ponížil Ficovi blízkeho človeka tým, že ho označil za klamára.

Prípadné stiahnutie Kaliňáka z obehu už môže Kiskov a Ficov spor len zmierniť. Pravdepodobnejšie je, že práve vidíme štart takého sporu prezidenta a premiéra, ktorý sme videli naposledy za čias trojice Mečiar, Lexa, Kováč. Panikáriť však netreba, 90. roky sa do slovenskej politiky určite úplne nevrátia. Robert Fico a Robert Kaliňák sú, našťastie, civilizovanejšia generácia. K činom, s ktorými sa teraz parlament skúša vyrovnať, sa oni nikdy neznížia.

2. Amnestie: Istota neprišla ani deň pred hlasovaním

Deň pred pravdepodobným hlasovaním o zrušením amnestií nebolo isté, či sa nájde 90 potrebných hlasov. Večerné poslanecké grémium dokonca preložili na štvrtok ráno.

Problémové naďalej ostávali najmä dve z piatich podmienok opozície. Prvou je otázka, či rušiť aj milosti Michala Kováča a ktoré konkrétne. Druhou je požiadavka, aby nebolo posudzovanie na Ústavnom súde automatické. V čase písania týchto riadkov (streda 18.29 h) všetko nasvedčovalo tomu, že koalícia ani v jednej z nich neustúpi.

Dve prekvapenia: Do debaty vstúpil Ján Figeľ a navrhol o amnestiách referendum a Igor Matovič ho nepriamo podporil. Poslanec SNS Anton Hrnko potom oznámil, že za zrušenie amnestií hlasovať nemôže. Argumentoval, že bol pri vzniku Ústavy SR, a preto teraz koná ako koná. Koľko je takých v poslaneckom klube SNS, nevedel v stredu večer ani Andrej Danko.

Keď Sulík chváli koalíciu. Najdôležitejšie vyjadrenie v téme rušenia amnestií však priniesol napokon predseda SaS Richard Sulík. Nejde o jeho obsah, ale o tón. O prístupe koalície k rokovaniam sa vyjadril tak láskavo, že stávky na úspešné hlasovanie v tej chvíli vyskočili poriadne vysoko.

Predpoveď: Vo štvrtok sa teda zrejme príbeh rušenia amnestií v parlamente skončí a začne sa dvojmesačné odpočítavanie s otázkou, čo na to sudcovia v Košiciach.

3. Sulík ukázal svoj europrogram

V deň, keď Británia oficiálne ohlásila odchod z EÚ, Richard Sulík spolu s Eugenom Jurzycom a Martinom Klusom predstavili sľubovaný dokument, ako podľa SaS treba Úniu zmeniť. Približne 50-stranový Manifest slovenského eurorealizmu je písaný zrozumiteľným jazykom, autori v ňom jednoducho vysvetľujú, čo, prečo a ako by v Únii zmenili, ak by na to mali moc. V úvode sami hovoria, že takú moc teraz nemajú, „ale ak je myšlienka silná, cestu si nájde“.

Stručne:

• SAS sa v dokumente jasne vymedzuje k nápadu, že by Slovensko mohlo vystúpiť z EÚ. Rovnako jasne hovoria aj to, že brexit je zlá správa pre Úniu a na Slovensku ani náhodou nemôžeme uvažovať ako Briti.

• Spomedzi 5 nápadov Junckerovej Bielej knihy možných scenárov zmeny Únie je pre SaS najbližšia alternatíva „Menej, ale efektívne“.

• SAS vymenúva 14 oblastí, ktoré by sa mali vrátiť plne na národnú úroveň (napríklad  pôdohospodárstvo, ochrana spotrebiteľa, sociálna politika, doprava, zdravie). Menšiemu počtu úloh Európskej komisie zodpovedajú aj návrhy SaS na zmenšenie európskej byrokracie.

• SaS nič nezmenila na tom, že euroval nie je dobrý nápad, chce ho zrušiť. Grékov by poslali mimo Únie, kým nenaberú poriadnu kondíciu. Nechcú celoeurópsky systém ochrany vkladov, stačí podľa nich národný.

Pochvala pred nastúpeným internetom: Strana ako SaS, ktorá chce prebrať moc, by mala mať jasno v svojej európskej politike a mala by byť v tom úprimná, zrozumiteľná a konkrétna. Dokument „Manifest slovenského eurorealizmu“ tieto podmienky spĺňa.

Čo to znamená pre slovenskú politiku: Zopakujme, čo sme už povedali po „Rímskom“ víkende. Civilizovaná časť slovenskej politiky sa čoraz viac bude deliť najmä na tých, ktorí sú ochotní diskutovať o odovzdaní ďalších kompetencií zo štátov na Úniu, a na tých, ktorí by najradšej niektoré právomoci vrátili z Bruselu do Bratislavy.

Na jednej strane budú Smer, Most-Híd, Kiska, Beblavý (a kol.) + Progresívne Slovensko a zrejme aj oportunisti zo SNS. Druhú skupinu vedie SaS a konzervatívne prúdy k nej tlačia aj OĽaNO a Sme Rodina.

a jednou vetou:

4. Provládna ruská tlačová agentúra Sputnik sa pochválila, že podpísala dohodu o spolupráci s Tlačovou agentúrou SR, Sputnik je projekt, ktorý šíri po celom svete proruskú propagandu a hovorí, že bojuje proti západnej propagande.

5. Dokončenie jadrovej elektrárne Mochovce sa opäť predraží, akcionári spoločnosti Slovenské elektrárne schválili ďalšie zvýšenie rozpočtu projektu – o šestinu na 5,4 miliardy eur.

6. Minister vnútra Robert Kaliňák nevidí problém v tom, že je riaditeľom finančnej polície bývalý sponzor Smeru Bernard Slobodník, ktorého vyšetrujú, že zasahoval do kauzy Bašternák.

7. Funkcie sa dnes ujala novozvolená verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, na Bratislavskom hrade zložila slávnostný sľub a z rúk predsedu parlamentu Andreja Danka si prevzala dekrét.

8. Na prenájom asi 9000 štvorcových metrov vinice v katastrálnom území Vinohrady vyhlási primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal obchodnú súťaž, mestskí poslanci odmietli pôvodný návrh prenajať vinice podnikateľovi Alexandrovi Rozinovi na 20 rokov za euro ročne.

9. Šéfa regulačného úradu, ktorý rozhoduje o cenách energií, bude menovať vláda, nie prezident, schválila to dnes vláda.

10. Nitriansky župan Milan Belica, ktorého podporoval Smer, bude v novembri kandidovať opäť, mal by súperiť s Petrom Oremusom, ktorého môžu podporiť SaS a OĽaNO, Tomášom Galbavým či Milanom Uhríkom.

Zaujímavé články:

• Michal Havran o tom, že s kotlebovcami sa nemá zmysel rozprávať. (sme.sk)

• Dag Daniš: prečo Fico otočil pri amnestiách. (aktuality.sk)

• Marián Leško o dvojrýchlostnej Európe. (etrend.sk)

• Martin M. Šimečka o Orbánovi. (dennikn.sk)

FB status dňa:

https://www.facebook.com/miroslav.beblavy/posts/10155176615169806

Citát dňa:

Čo ešte dodať? Už teraz nám chýbate.

Donald Tusk, predseda Európskej rady o odchode Británie z EÚ

Nový Shooty:

2017-03-29-brexit

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mečiarove amnestie

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

SaS

Slovensko

Teraz najčítanejšie