Denník N

Plavčan k nám Sorosovu univerzitu nevolá, študenti aj absolventi veria, že zostane v Budapešti

Foto – ceu.edu
Foto – ceu.edu

Stredoeurópskej univerzite hrozí zánik, k sťahovaniu do inej krajiny sa vedenie zatiaľ nahlas nevyjadruje. Aj študenti zo Slovenska hovoria, že najlepšie bude, ak univerzita zostane v Budapešti.

V utorok večer prišiel študentom Stredoeurópskej univerzity mail, v ktorom ich rektor informoval o tom, že univerzita práve bojuje s existenčnými problémami.

Hneď v tej chvíli sa študenti, profesori aj zamestnanci univerzity začali angažovať, zdieľať články, petície, sťažnosti aj návrhy na oficiálny protest.

„Vznikol oficiálny hashtag, pod ktorým sa zjednotili všetky informácie, aj špeciálna facebooková stránka a skupina, vďaka čomu sme všetci informovaní o aktuálnom stave,“ opisuje náladu v Budapešti študentka politológie Darina Petráňová.

Materská univerzita SEU sídli v Spojených štátoch, výučba však prebieha v Maďarsku, odkiaľ pochádza americký miliardár George Soros. Podľa novely zákona budú smieť u našich susedov pôsobiť len univerzity, ktoré majú svoj areál a výučbu v materskej krajine. SEU je jedinou univerzitou, ktorej sa dotkne novela pripravená vládnym Fideszom premiéra Viktora Orbána. Zamestnanci a študenti to vnímajú ako cielený útok maďarskej vlády na univerzitu.

Maďarský premiér Viktor Orbán. foto – TASR/AP
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto – TASR/AP

„Je celkom očividné, že vláda sa snaží zbaviť akejkoľvek opozície, a teda po novinách a mimovládnych organizáciách sme prišli na rad aj my,“ hovorí Petráňová.

„Jadrom problému okolo SEU a aktuálneho návrhu zákone je, že po jeho prijatí by univerzita do značnej miery stratila kontrolu nad tým, kto a čo na nej bude môcť učiť,“ hovorí vedúci združenia slovenských absolventov SEU Matej Uhlík.

Naše ministerstvo im nepomôže

Začiatkom deväťdesiatych rokov, keď Soros plánoval založiť v strednej Európe kvalitnú univerzitu, zvažoval, že to bude na Slovensku. Po viacerých nedorozumeniach, nedodržaných sľuboch a nevôli slovenských politikov sa napokon rozhodol založiť ju v Budapešti.

Na Slovensku sa aj preto už v stredu objavili úvahy, že by sa SEU mohla presunúť do Bratislavy.

„Ponuka, aby CEU pokračovala v Bratislave, by bola symbolickým gestom slovenského parlamentu a vlády v odhodlaní urobiť zo Slovenska partnera rozvinutým krajinám EÚ,“ hovorí profesor a biochemik Ladislav Kováč. Bol prvým ponovembrovým ministrom školstva a idea Stredoeurópskej univerzity v Bratislave sa mu vtedy pozdávala.

„Naopak, zánik CEU by posilnil tie tendencie, čo v našom zemepisnom regióne zatracovali elitizmus a kultivovali plevel priemeru a duchovnej malosti,“ dodáva Kováč.

Slovenské ministerstvo školstva však o ponuke pre túto univerzitu nepremýšľa a odpovedá, že mu chýbajú podrobné informácie o situácii. „Ide o vnútornú záležitosť Maďarska, do ktorej nemáme dôvod zasahovať,“ odpovedá hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie profesor Rudolf Kropil stroho odpovedá, že situáciu v sektore vysokého školstva v Maďarsku sledujú len okrajovo.

Ani primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal zatiaľ neuvažuje o tom, že by predložil podobnú ponuku ako jeho kolega z litovského Vilniusu, ktorý už toto mesto ako sídlo ponúkol. Bratislavský primátor odkazuje na Ignatieffov výrok, že Stredoeurópska univerzita „nemá iný domov než Budapešť“, a verí, že táto univerzita bude pokračovať ďalej.

Minister školstva Peter Plavčan pozvánku do Bratislavy nechystá. foto N - Tomáš Benedikovič
Minister školstva Peter Plavčan pozvánku do Bratislavy nechystá. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na neľahkú situáciu SEU zareagovala Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. „Jej zánikom alebo obmedzením fungovania by došlo k neprimeranému zásahu do akademických práv a slobôd, a tiež k limitovaniu spolupráce, ktorú máme v súčasnosti,“ hovorí dekanka FSEV UK Lucia Mokrá.

FSEV v stanovisku podporila snahu SEU vzdorovať navrhovanej novele zákona a dúfa, že univerzita v Budapešti zotrvá bez obmedzenia jej štatútu.

Ak Maďarsko skutočne prinúti svoju najlepšiu univerzitu skončiť, opustí civilizovaný svet, myslí si Karen Hendersonová, ktorá dnes pôsobí na FSEV UK. Práve útokmi na SEU sa maďarský parlament podľa nej dotkol všetkých, ktorí sledujú a komentujú politické dianie v Maďarsku. Predpokladá, že Orbánova vláda, ktorá stále ešte dbá na to, aký má imidž, napokon nechá univerzitu fungovať.

Ak by sa však univerzita skutočne musela sťahovať, Bratislava by podľa nej bola prirodzenou voľbou. „Pracuje tam veľa ľudí z Maďarska, ktorí môžu odtiaľ do Bratislavy dochádzať. Keď som učila na SEU, žila som v Bratislave. Blízko je aj Viedeň, máme dobré dopravné spojenia.“

Na Slovensku potrebuje zahraničná vysoká škola na otvorenie získať povolenie od štátu, v ktorom má sídlo, a následne aj oprávnenie od slovenského ministerstva školstva. Zároveň musí vzdelávať podľa práva niektorého členského štátu EÚ.

„Pokiaľ by u nás SEU musela vzniknúť ako nová škola, tak by to stálo veľa času, musela by získať akreditáciu našej akreditačnej komisie, čo by trvalo dosť dlho. Ak by mala sídlo niekde inde a u nás by si zriadila len pobočku, tak to je jednoduchý proces a dal by sa absolvovať za pár dní,“ vysvetľuje odborníčka na školstvo Renáta Králiková z M.E.S.A. 10.

Vláda by podľa nej mala Stredoeurópskej univerzite ponúknuť pomoc a aj prípadné presunutie do Bratislavy. „Škola by bola bližšie našim študentom a možno by viac veľmi talentovaných mladých ľudí neodišlo zo Slovenska, ale ostali by študovať u nás.“

Králiková hovorí, že presun Stredoeurópskej univerzity by bola najlepšia vec, ktorú by táto vláda mohla spraviť pre slovenské školstvo a vedu. „Vláda a politici môžu, samozrejme, SEU podporiť aj morálne a verejne odsúdiť útok na univerzitu.“ Aj ona patrí medzi stovky absolventov SEU zo Slovenska, ktorí v Budapešti študovali.

„Mať vo svojej krajine špičkovú univerzitu schopnú uchádzať sa o najväčšie európske granty by neprinieslo výhody len univerzite, ale aj ostatným vzdelávacím inštitúciám a systému v krajine,“ hovorí vedúci združenia slovenských absolventov SEU Matej Uhlík.

Univerzita sa zatiaľ sťahovať nechce

„Z komunikácie vedenia je zjavné, že situácia je nesmierne dramatická a univerzita sa nachádza v existenčnej kríze,“ hovorí výskumný pracovník na CEU Brian Fabo.

Po tom, čo rektor študentom v maile podrobne vysvetlil aktuálnu situáciu, pozval ich na diskusné fórum. „Tam nám vedenie univerzity poskytlo bližšie informácie aj právny rozbor legislatívy a pre nás hroziace následky,“ opisuje študentka Darina Petráňová.

„Informácie z prostredia univerzity sú doposiaľ pomerne zdržanlivé. Vedenie CEU sa zjavne snaží vyhnúť sa vyhrocovaniu situácie,“ opisuje situáciu Matej Uhlík. „Rektor vyzval na trpezlivosť, aspoň kým nebudú známe výsledky rozhovorov, ktoré sú naplánované s maďarskou ministerkou školstva.“

George Soros, zakladateľ Stredoeurópskej univerzity. foto – TASR/AP
George Soros, zakladateľ Stredoeurópskej univerzity. Foto – TASR/AP

Rektor SEU Michael Ignatieff zatiaľ o plánoch presťahovať univerzitu do iného štátu nehovorí. Sťahovanie by bolo pre univerzitu bolestivé aj preto, že len nedávno v Budapešti dostavala nový areál. Medzi študentmi a zamestnancami sa však vo vypätej situácii šíria rôzne špekulácie.

„V súkromí sa o tejto téme medzi niektorými študentmi položartom hovorí už niekoľko rokov,“ hovorí Juraj Medzihorský, ktorý je na SEU odborným asistentom.

„Zaznievajú rôzne názory, kam by sa mala SEU presunúť, najčastejšie sa však nehovorí o strednej Európe, ale o stabilnejších krajinách na západ od regiónu, zvlášť o Nemecku,“ hovorí Brian Fabo. Sťahovanie by bol veľmi náročný proces a zrejme by to úplne zmenilo identitu univerzity. Učitelia aj študenti si aj preto zatiaľ želajú zostať v Budapešti. „Všetci dúfame, že sa nájde riešenie, ktoré nám umožní zostať,“ vraví Fabo.

Petráňová už počula študentov diskutovať, že v prípade presunu je možnosťou rumunská Bukurešť alebo Bratislava. Sama má o tom pochybnosti. „Nie som si úplne istá, či je Slovensko pripravené na taký príval rôznorodosti, keďže CEU prijíma študentov zo všetkých kútov sveta, všetkých náboženstiev, kultúr a rás. Budapešť je predsa len výrazne väčšie mesto ako Bratislava, a teda aj tolerantnejšie k odlišnostiam,“ hovorí Petráňová. „CEU je doma v Budapešti a všetci si veľmi želáme v tomto meste zostať.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie