Denník N

Stále prší, všade sú mŕtvoly, opisujú svedkovia záplavy a zosuvy v Kolumbii

Foto – AP
Foto – AP

V oblasti je aj skupina českých turistov. Po zosuvoch pôdy zomrelo minimálne 250 ľudí.

„Každý deň prší a cesty sú vymleté. Niekde dokonca žiadne neboli,“ opísal situáciu na juhozápade Kolumbie Čech Marek Jelínek, ktorý sa s niekoľkými ďalšími kamarátmi v oblasti pohyboval. Teraz sú už v Ekvádore.

V sobotu zomrelo po zosuve pôdy po intenzívnych dažďoch v meste Mocoa okolo 250 ľudí, ďalšie dve stovky sú zranené. Údaje o počte obetí sa rôznia, a keďže je nezvestných okolo 400 ľudí, je pravdepodobné, že budú stúpať.

„Nedokážeme to úplne pochopiť, veď sme tam pred pár dňami boli. Rieka vyzerala pokojne. Problém je, že ráno sú silné lejaky, a potom navečer opäť. Nebolo dňa, keď by nepršalo. Prší aj tu v Ekvádore asi 180 kilometrov od (mesta) Mocoa,“ povedal pre ČTK Jelínek.

Hukot rieky niektorých vyhnal, ďalší neutiekli

Mocoa je správnym mestom provincie Putumayo, ktorá je na hraniciach s Ekvádorom. Žije tu okolo 40-tisíc ľudí.

Zosuvy boli vyvolané silnými dažďami v noci z piatka na sobotu miestneho času, ktoré rozvodnili niekoľko riek. Blato a usadeniny sa vzápätí navalili na domy a ulice v Mocoi.

V oblasti zasahuje armáda, prezident Juan Manuel Santos vyhlásil v regióne stav núdze. K pohrome prispela aj zmena klímy, upozornil vedúci delegácie OSN v Kolumbii Martin Santiago.

„Bolo počuť hukot rieky, a preto moja rodina odišla, pretože sme vedeli, že príde lavína (bahna),“ povedal agentúre AFP 38-ročný miestny obyvateľ Harvey Gómez.

„Ľudia nevedeli, čo robiť, neboli sme pripravení (na takú katastrofu),“ vyhlásil, naopak, 69-ročný Hernando Rodríguez.

Herman Granados, anestéziológ z malej regionálnej nemocnice v Mocoi, pre AP opísal, ako celú noc čistil rany obetiam. Nemocnica však podľa neho nemala dostatočné zásoby krvi pre také veľké množstvo pacientov. Niektorí zdravotníci vraj prišli do nemocnice pracovať, hoci ich príbuzní sú medzi nezvestnými.

Foto - ap
Foto – AP

Po dome nezostalo nič

Eduardo Vargas spal v noci v dome so svojou ženou a bábätkom. Susedia ho prebudili silným búchaním na dvere. Celá rodina potom rýchlo unikala s ďalšími. „Nebol čas na nič,“ vypovedal 29-ročný muž.

Keď sa vrátil na miesto, kde stál jeho dom, zistil, že po ňom nezostala ani stopa.

Óscar London hľadal ráno rodičov svojej ženy. Cestu k ich domu však nenašiel, pretože ulice, ktoré poznal, zrazu zmizli.

„Všade okolo boli mŕtvoly,“ spomína. Keď sa dostal do oblasti, kde svokrovci žili, uvidel „len blato a kamene“.

Záchranári ho nakoniec naviedli do hôr, kde svojich príbuzných objavil medzi ostatnými pozostalými. „Bolo to stretnutie plné sĺz,“ dodal.

Svet

Teraz najčítanejšie