Denník N

Sulíkov euromanifest: kombinácia toryovcov, AfD, Wildersa a Orbána

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Richard Sulík chce menej demokratickú Úniu s menšími kompetenciami a kapacitami. Ak nie je naivný, nechce v skutočnosti asi spoločnú európsku menu.

Autor je šéfredaktor portálu euractiv.sk

Richard Sulík zverejnil svoju predstavu o budúcnosti Európy. Jeho „manifest eurorealizmu“ smeruje k EÚ, ktorá je menej demokratická, menej efektívna, menej spravodlivá a viac nacionalistická.

Schválne píšem, že ho zverejnil Richard Sulík. Aj keď sa Manifest slovenského eurorealizmu tvári ako stranícky dokument, autorské pero je jasné, a predseda SaS sa tým ani netají. V dokumente je uvedený ako jediný autor. Pre istotu aj s emailom a mobilným telefónnym číslom. Množné číslo použité v texte tak bude buď pluralis maiestaticus, alebo zdôraznenie princípu „Sulík je SaS a SaS je Sulík“. Prípadne oboje.

Nie je to len chytanie na slovíčkach. Sloboda a solidarita sa stavia do úlohy lídra opozície, v diskusii o budúcnosti Únie a mieste Slovenska v nej si teda bude nárokovať dôležité miesto. Politické karty sa môžu otočiť, a raz bude možno tvoriť vládu. Keďže budúcnosť Slovenska je bytostne spätá s naším členstvom v Európskej únii (koniec koncov, konštatuje to aj Sulíkov manifest), je dobre vedieť, na čom sme. Je dobre vedieť, že pokiaľ ide o budúcnosť Únie, postoj strany je postojom jej predsedu.

S kožou na trh

Začnime pozitívne. Je dobré, že Sulík či SaS manifest vydali. Bolo by to triviálne konštatovanie – ak by sa s podobným intelektuálnym cvičením obťažovali aj iné politické strany. Európska únia sa bude meniť, a my budeme súčasťou týchto zmien. Rozhodnutia, ktoré urobíme, by mali byť postavené na informovanej diskusii.

Túto diskusiu nemôžu viesť len experti a úradníci. Musia sa do nej zapojiť politické strany – v reprezentatívnej demokracii by mali plniť úlohu sprostredkovateľa medzi očakávaniami, preferenciami občanov a politikou. Ak na túto rolu rezignujú, ostávajú len nástrojom presadzovania záujmov sponzorov a „akcionárov“.

Rozhodnutie o našej budúcnosti v EÚ – nech bude akékoľvek – sa musí oprieť o dostatočnú demokratickú legitimitu. Tú neposkytne ani iks informačných kampaní či propagácia, pretože európanstvo nie je vedomostný kvíz, ani prací prášok. Strany a politici môžu pomôcť do diskusie vtiahnuť ľudí. Občianska spoločnosť či médiá sú dôležité, no nemôžu – a nedokážu – ich suplovať.

Zhrnuté: je dobré, že Sulík či SaS vyšli s kožou na trh. Dúfajme, že sa rozhýbu aj ostatní. Najmä strany, ktoré sa rady oháňajú „proeurópskym“ postojom.

Euroskeptický manifest

Skôr ako začnem s obsahovým hodnotením Sulíkovho návrhu, treba vyriešiť ešte jednu (takmer) triviálnosť. Manifest je legitímnym prejavom euroskepticizmu. V názoroch na inštitúcie Európskej únie a jej fungovanie má blízko k euroskeptickej časti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie