Denník N

Záhada Putinovho zmiznutia: čo sa deje za múrmi Kremľa? (štyri varianty od puču až po obyčajnú chrípku)

Foto - AP
Foto – AP

Hovorcovi Kremľa sa nepodarilo rozptýliť pochybnosti o zmiznutí ruského prezidenta. Zmizol z verejnosti, aby riešil mocenský súboj, alebo si len potreboval oddýchnuť a vyležať nádchu? Dmitrij Peskov nechce prezradiť, kde sa nachádza.

V nedeľu prebehol už desiaty deň, čo sa ruský prezident Vladimir Putin neukázal naživo na verejnosti. Ani piatkový pokus Kremľa rozptýliť pochybnosti o jeho zdraví šírenie fám o zmiznutí lídra Kremľa nezastavil.

Správa o stretnutí s predsedom ruského najvyššieho súdu sa v televízii objavila len zo záznamu a ešte väčší zmätok vyvolal ruský kanál Rossia 24, keď o pondelkovom stretnutí s kirgizským prezidentom, ktoré sa ešte ani len nestalo, informovala v minulom čase.

https://www.youtube.com/watch?v=F3t-Aw-mUSY

 

Televízia sa ospravedlnila za chybu a podľa hovorcu Kremľa je 62-ročný prezident tak veľmi zdravý, že jeho stisk láme ruky. Jeho slovám však médiá veľmi nedôverujú, a preto začali premýšľať, čo by sa stalo, keby bol ruský prezident vážne chorý alebo sa stal obeťou palácového prevratu v Kremli.

1. Hlavne pokoj, veď Rusko má ústavu

Ruský prezident Vladimir Putin si vždy vedel prispôsobiť ústavu podľa vlastných potrieb, a aj preto ju formálne vždy dodržiaval. V štandardných demokraciách nemôžu lídri kandidovať viac ako dvakrát, keď to hrozilo Putinovi, jednoducho zmenil najvyšší zákon v krajine. Na chvíľu sa vymenil s premiérom Dmitrijom Medvedevom, potom sa stal po tretí raz prezidentom na ešte dlhšie obdobie. Kandidovať môže aj po štvrtý raz, ak mu to zdravie a silovici, ktorými sa obklopil, dovolia.

Ak by sa rozhodol – či už pre zdravotné problémy, alebo mocenský konflikt za múrmi Kremľa, že predčasne skončí – jednoducho by prišiel čas na uplatnenie článku číslo 92 ruskej ústavy. Tá hovorí, že ak prezident nie je schopný vykonávať svoju funkciu, ujíma sa jej predseda vlády – teda premiér Dmitrij Medvedev, a do troch mesiacov sa vypíšu nové voľby. V nich by napríklad nemohol kandidovať obľúbený bloger Alexej Navaľnyj ani zavraždený líder ruskej opozície Boris Nemcov.

Práve jeho vraždou sa podľa Novoj Gazety začala predvolebná kampaň k parlamentným voľbám v roku 2016, ktoré sú vždy akousi predohrou tých prezidentských. Nominovať kandidáta na prezidenta môžu parlamentné strany, liberálna opozícia, ktorá má smolu, že sa do dumy nedostala, musí najskôr nazbierať stotisíc podpisov pre svojho kandidáta.

2. Koniec Putina aj Medvedeva, prichádzajú silovici

Iná verzia hovorí, že za múrmi Kremľa teraz prebieha konflikt medzi ľuďmi z bezpečnostných štruktúr, takzvanými silovikmi, ktorí počas vlády Putina ovládli všetky zložky moci vrátane energetických monopolov, štátnych korporácií a médií.

Bývalý Putinov poradca Andrej Illarionov si na svojom blogu zašpekuloval, že práve teraz v Rusku prebieha súboj o to, kto má prezidenta nahradiť. Putin by podľa neho mohol v blízkych dňoch oznámiť svoju rezignáciu a „moci sa ujme skupina silovikov vedená šéfom prezidentskej kancelárie Sergejom Ivanovom“.

To by okrem odstúpenia prezidenta znamenalo aj rezignáciu umierneného a na Západe obľúbeného ‘liberála’ Medvedeva.

Putin podľa Illarionova stratil podporu oligarchov a obávaných bezpečnostných štruktúr. Agentúra Bloomberg napríklad píše, že medzi Putinom a vplyvným Igorom Sečinom, ktorý vedie ropný koncern Rosneft, nastal konflikt. Bol to pritom práve Sečin, kto pre Putina zlikvidoval úspešný Jukos. Jeho šéf Michail Chodorkovskij skončil na desať rokov vo väzení a firmu pohltil štát, za čo má teraz platiť odškodné podľa medzinárodného arbitrážneho súdu.

3. Putin skončí ako cár Mikuláš II. alebo Miloševič

Najdrastickejší scenár predpovedá Igor Strelkov, ktorý podľa vlastných slov rozbehol na Donbase ruskú operáciu, čo mala skončiť odtrhnutím sa Doneckej a Luhanskej oblasti od Ukrajiny podľa vzoru Krymu. Putinovi predpovedá podľa servera znak.com násilnú smrť alebo dokonca poslanie do trestného tribunálu. „Prezidenta Ruskej federácie môže čakať osud cára Mikuláša II., zastreleného na Urale v roku 1918. Druhým variantom môže byť koniec srbského lídra Slobodana Miloševiča, ktorý zomrel v roku 2006 v cele Medzinárodného trestného tribunálu v Haagu,“ povedal Strelkov.

Bývalý šéf armády doneckých separatistov si myslí, že proti Putinovi by sa mohli postaviť nielen liberáli, ale aj „ruskí patrioti“.

4. Konflikt je uhasený, chrípka vyležaná, je pondelok a Putin je späť v práci

Ak však hovorca Kremľa nezavádzal, Putin sa v pondelok objaví v Petrohrade, stretne sa tam s kirgizským prezidentom Almazbekom Atambajevom a ruské televízie už o tom budú informovať v tom správnom čase. A následne vycestuje na odloženú cestu za kazašským diktátorom Nursultanom Nazarbajevom.

Podľa ruskej televízie Dožď má Putin chrípku a už niekoľký deň sa zotavuje na výletnej rezidencii pri Valdajskom jazere. Hovorca Kremľa Peskov nechcel v nedeľu prezradiť, kde sa prezident nachádza. „Nebudem to komentovať, téma je uzatvorená,“ povedal.

Podarí sa Kremľu zastaviť vlnu čierneho humoru, ktorý inšpirovalo záhadné zmiznutie ruského lídra z televíznych obrazoviek? Pozrite si niekoľko ukážok: 

Hovorca Kremľa Peskov: Takéto má podanie rúk

Putin nemôže umrieť. Prečo? Nie je to preňho výhodné.

Šokujúci záber z tajného pohrebu.

https://twitter.com/KevinRothrock/status/575773933187809280/photo/1

Zajtra na všetkých kanáloch v krajine.

 

Putinov životopisec Alexander Rahr pre Business Week povedal, že ruský prezident je podľa neho v poriadku.

Je však podľa neho evidentné, že súboj v mocenských štruktúrach sa naplno rozbehol. Hrá sa o post číslo dva – premiéra Ruskej federácie. Podľa neho sa tiež dajú očakávať viaceré zmeny vo vláde: napríklad výmena generálneho prokurátora Jurija Čajku, ministra vnútra Vladimira Kokolceva či prvého vicepremiéra Igora Šuvalova.

To všetko sa dá uhrať aj bez predčasného konca ruského prezidenta, ktorý si stále drží rekordné čísla popularity. Putin podľa agentúry VICIOM sa po 15 rokov svojej moci nachádza na vrchole. Pokiaľ mu to zdravie dovolí alebo ho oligarchovia ani kolegovia z tajných služieb nezradia, kandidovať môže podľa ústavy aj v roku 2018 a vládnuť tak až do roku 2024.

Svet

Teraz najčítanejšie