Denník N

Má len 15 a svojich rovesníkov varuje pred fašizmom: Mladí veria tomu, čo je na Facebooku

Marek Mach. Foto - Archív M.M.
Marek Mach. Foto – Archív M.M.

Marek Mach (15) je gymnazista zo Senice, ktorý založil stránku Mladí proti fašizmu. Vraví, že Kotleba je dnes aj o imidži. Ten, kto chce byť dnes „in“, volí Kotlebu, lebo je v kurze, hovorí Marek o svojich spolužiakoch.

Ste prvákom na strednej, máte 15 rokov. Zaujíma sa takýto mladý človek o politiku?

Hej, už dlhšiu dobu. Pol roka pred minuloročnými voľbami som sa o ňu začal zaujímať viac. Prekážali mi konšpirácie, ktoré sa v tom čase šírili na Facebooku. Doteraz si pamätám obrázok malého dieťaťa, pri ktorom bolo napísané, že ho zbili imigranti. Keď som si ten obrázok skopíroval do Google Images, zistil som, že to dieťa bolo v skutočnosti obeťou domáceho násilia v bielej rodine v Nórsku. S imigrantmi to nemalo nič spoločné. Obrázok vtedy vo veľkom zdieľali aj moji spolužiaci.

Vysvetlili ste im, kde sa v skutočnosti zobral?

Áno, ale veľmi to nebrali. Jednoducho v nich zostalo, že imigranti sú zlí a hotovo.

Je záujem o politiku medzi vašimi rovesníkmi bežný? Ako často sa v triede bavíte o takýchto veciach?

Bavíme. Som prekvapený, koľko mladých ľudí nevie úplné základy o tom, ako politika funguje. Nevedia, ako vzniká vláda, nevedia rozlíšiť koalíciu od opozície, dokonca nechápu, že nie každý, kto je v parlamente, musí byť automaticky aj vo vláde. Čo je pravica a čo ľavica, to už je úplne mimo nich. Dôsledkom tohto je aj to, že nevnímajú extrémistické strany ako naozaj extrémistické, nedokážu si predstaviť, že ak by sa chopili extrémisti moci, žiadne ďalšie voľby už nemusia byť. Idú si svoje a hovoria – aj tak ich budem voliť.

Viem, že sa to nedá zovšeobecniť, ale akí politici dokážu vašich rovesníkov osloviť? S kým sympatizujú?

Pomerne veľký vplyv na nich má prezident. Je silný a aktívny na sociálnych sieťach, má zaujímavé názory a mnohých preto oslovuje. Druhou silnou skupinou sú tí, ktorí sympatizujú s Marianom Kotlebom. Oni neskúmajú hlbšiu podstatu, nepýtajú sa, či k tomu, čo hovorí, má nejaký reálny program. Kričí, upozorňuje na problémy, a to im stačí.

Vravíte, že prezident má vplyv na sociálnych sieťach. Akú rolu hrá Facebook pri formovaní názorov u vašich spolužiakov?

Obrovskú.

Na Facebooku je silný aj Kotleba. Máte vo svojom okolí jeho reálnych fanúšikov?

V mojej triede s ním sympatizuje minimálne jedno dievča. Tvrdí, že ho bude voliť, lebo hovorí o tom, ako spraví poriadky, a tie spraviť treba. Keď sa jej pýtam, či mi vie povedať, ako chce tie poriadky spraviť, alebo či si uvedomuje, že by sa Kotleba možno rád vrátil k typu režimu, aký tu bol za Slovenského štátu, odfrkne, že je jej to jedno, a voliť ho bude aj tak. Je veľmi ťažké presvedčiť ju nejakými racionálnymi argumentmi.

Akou témou Kotleba mladých oslovuje? Rómami?

Áno, to hlavne. A potom kritikou korupcie.

Čo si vaši rovesníci myslia o Rómoch?

Veľmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie