Denník N

Tender na opravu turbín chce štát uzavrieť koncom leta

Keď štát zobral talianskemu Enelu gabčíkovské turbíny, ktoré mali prenajaté, dostal možnosť rozhodovať o megatendri za 80 miliónov eur. Avizuje, že s ním nebude otáľať.

Kto urobí generálne opravy na turbínach gabčíkovskej elektrárne? O tom mali donedávna rozhodovať Slovenské elektrárne, ktoré kontroluje taliansky Enel.

Teraz, keď im vodné dielo v Gabčíkove štát odobral, sám rozhodne, kto urobí generálnu opravu. Tender, ktorého víťaz by mal zinkasovať asi 80 miliónov eur, chce štát rozbehnúť ešte tento mesiac.

Do konca marca by mala štátna Vodohospodárska výstavba zverejniť informatívne oznámenie o medzinárodnom tendri, v apríli zverejní súťažné podklady a v auguste až septembri sa chce dostať k podpisu zmluvy. Generálne opravy turbín sa tak majú spustiť ešte tento rok. V relácii TA3 V Politike to v nedeľu avizoval šéf štátnej Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár.

Práve zanedbané turbíny majú byť podľa štátu jeden z dôvodov, prečo vypovedal zmluvu ich talianskym prevádzkovateľom. Tí však tvrdia, že sa o ne starali príkladne. Dokonca im štát na valnom zhromaždení odsúhlasil, že generálne opravy majú odštartovať v roku 2016.

Štát sa tak dostáva do situácie, keď sa bude s Talianmi sporiť zrejme dlhé roky o to, kto má v slovensko-talianskom spore o Gabčíkovo pravdu.

Premiér Robert Fico vyhlasuje, že celá 30-ročná zmluva, ktorá dala Talianom Gabčíkovo do prenájmu, nebola v poriadku. Opiera sa o verdikt bratislavského krajského súdu, ktorý vyhlásil, že je neplatná.

Súd tak však urobil s dovetkom, že za to môže štát sám: Keď vyberal budúceho nájomcu pre Gabčíkovo, mal urobiť riadnu súťaž.

Spory medzi Talianmi a našou vládou sa tak nekončia. Taliani avizujú, že sa hodlajú brániť krokom našej vlády, ktorými im vzala vodné dielo.

Fico vyhlasuje, že celý spor bude bez problémov vysvetľovať aj talianskemu premiérovi Matteovi Renzimu. „Pripúšťam, že ma zastaví na chodbe taliansky premiér a bude sa pýtať, čo sa tu deje. Poviem mu: Ale Matteo, nehnevaj sa na mňa, Slovensko nie je krajina, kde prídete do obchodu, zoberiete si veci a nezaplatíte,“ vyhlásil Fico v TA3.

Teraz najčítanejšie