Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Tender na opravu turbín chce štát uzavrieť koncom leta

Keď štát zobral talianskemu Enelu gabčíkovské turbíny, ktoré mali prenajaté, dostal možnosť rozhodovať o megatendri za 80 miliónov eur. Avizuje, že s ním nebude otáľať.

Kto urobí generálne opravy na turbínach gabčíkovskej elektrárne? O tom mali donedávna rozhodovať Slovenské elektrárne, ktoré kontroluje taliansky Enel.

Teraz, keď im vodné dielo v Gabčíkove štát odobral, sám rozhodne, kto urobí generálnu opravu. Tender, ktorého víťaz by mal zinkasovať asi 80 miliónov eur, chce štát rozbehnúť ešte tento mesiac.

Do konca marca by mala štátna Vodohospodárska výstavba zverejniť informatívne oznámenie o medzinárodnom tendri, v apríli zverejní súťažné podklady a v auguste až septembri sa chce dostať k podpisu zmluvy. Generálne opravy turbín sa tak majú spustiť ešte tento rok. V relácii TA3 V Politike to v nedeľu avizoval šéf štátnej Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár.

Práve zanedbané turbíny majú byť podľa štátu jeden z dôvodov, prečo vypovedal zmluvu ich talianskym prevádzkovateľom. Tí však tvrdia, že sa o ne starali príkladne. Dokonca im štát na valnom zhromaždení odsúhlasil, že generálne opravy majú odštartovať v roku 2016.

Štát sa tak dostáva do situácie, keď sa bude s Talianmi sporiť zrejme dlhé roky o to, kto má v slovensko-talianskom spore o Gabčíkovo pravdu.

Premiér Robert Fico vyhlasuje, že celá 30-ročná zmluva, ktorá dala Talianom Gabčíkovo do prenájmu, nebola v poriadku. Opiera sa o verdikt bratislavského krajského súdu, ktorý vyhlásil, že je neplatná.

Súd tak však urobil s dovetkom, že za to môže štát sám: Keď vyberal budúceho nájomcu pre Gabčíkovo, mal urobiť riadnu súťaž.

Spory medzi Talianmi a našou vládou sa tak nekončia. Taliani avizujú, že sa hodlajú brániť krokom našej vlády, ktorými im vzala vodné dielo.

Fico vyhlasuje, že celý spor bude bez problémov vysvetľovať aj talianskemu premiérovi Matteovi Renzimu. „Pripúšťam, že ma zastaví na chodbe taliansky premiér a bude sa pýtať, čo sa tu deje. Poviem mu: Ale Matteo, nehnevaj sa na mňa, Slovensko nie je krajina, kde prídete do obchodu, zoberiete si veci a nezaplatíte,“ vyhlásil Fico v TA3.

Dnes na DennikE.sk

 • Mýto: Autodopravcovia z UNAS obnovili blokády hraničných priechodov
 • Financie: Lemikon opäť žaluje Tipos o 33 miliónov eur (Pravda)
 • Dane: Piatok je posledný deň na zaplatenie dane z motorových vozidiel
 • Panel expertov: Je Slovensko ohrozené robotizáciou?
 • Ekonomický newsfilter: Už je skoro isté, že diaľničný násyp s azbestom treba rozobrať

Minúta po minúte

Zdieľať

Airbus sa predbežne dohodol s úradmi vo Francúzsku, v Británii a USA na urovnaní obvinení z korupcie. Podľa správ niektorých médií sa z nich „vykúpi“ zaplatením približne 3 miliárd eur. Dohodu musia ešte schváliť súdy jednotlivých krajín.

Airbus sa v rámci dohody vyhne oficiálnemu obvineniu a zaplatí pokutu, píše The Wall Street Journal.

O čo ide:

 • Airbus zhruba pred štyrmi rokmi oznámil, že je vyšetrovaný pre využívanie externých poradcov, ktorí mu pomáhali získať lukratívne objednávky na komerčné lietadlá,
 • firma uviedla, že sa sama obrátila na vyšetrovateľov po tom, ako odhalila určité nezrovnalosti,
 • v rámci vlastného vyšetrovania obvinení z korupcie Airbus prepustil vyše 100 zamestnancov, uvádza Reuters.

Akcie Airbusu sa po správe o dohode posilnili. Analytici a obchodníci vítajú, že podnik sa blíži k ukončeniu aféry.

Airbus vlani vystriedal na poste najväčšieho svetového výrobcu lietadiel Boeing.

Americký výrobca sa potýka s problémami okolo lietadiel 737 Max, ktorých prevádzka bola vlani v marci prerušená po tragických nehodách v Indonézii a Etiópii.

Zdieľať

Autodopravcovia dopoludnia obnovili blokády hraničných priechodov pre kamiónovú dopravu s cieľom primať vládu, aby splnila ich požiadavky – výrazné zníženie cestnej dane a zvýšenie zliav z mýtneho.

Hraničný priechod Trstená je pre štrajk autodopravcov obojsmerne blokovaný pre nákladnú dopravu. Prejazdný je len jeden jazdný pruh pre osobnú dopravu.

Rovnaká situácia je na priechode Brodské – Břeclav na diaľnici D2.

Hraničný priechod Makov je blokovaný pre nákladnú dopravu, pre osobnú dopravu a záchranné zložky je prejazd umožnený.

Namiesto avizovanej ôsmej hodiny rannej nastúpili autodopravcovia do štrajku na hraničnom priechode medzi Slovenskom a Maďarskom v Šahách o niečo neskôr. V súčasnosti je priechod zablokovaný pre nákladnú dopravu, upozorňuje polícia.

Únia autodopravcov Slovenska po dvoch týždňoch blokády obnovila. (tasr, čtk)

Zdieľať

Brazílsky protimonopolný úrad schválil Boeingu prevzatie kontroly v divízii komerčných lietadiel konkurenta Embraer. Transakciu v hodnote 4,2 miliardy dolárov by mala do konca apríla posúdiť ešte Európska komisia.

Divízia brazílskeho Embraeru vyrába tryskové osobné lietadlá s kapacitou 70 až 150 miest. Boeing v nej podľa dohody získa 80-percentný podiel.

Bude tak priamo konkurovať lietadlám A220, ktorých výrobu prevzal rival Airbus od kanadskej firmy Bombardier, píše Reuters.

Ako postupuje Európska komisia:

Brusel vlani na jeseň začal hĺbkové vyšetrovanie transakcie Boeing – Embraer. Chce zabezpečiť, aby neobmedzila hospodársku súťaž a nezvýšila ceny.

Obáva sa, že Embraer prestane fungovať ako tretí najväčší hráč vo výrobe komerčných lietadiel a konkurenti z Číny, Japonska a Ruska ho nebudú schopní v najbližších 5 až 10 rokoch nahradiť.

Zdieľať

Robotizácia môže mať vážnejší dosah na informatiku či „supportné“ centrá, než  na slovenské automobilky, myslí si IT špecialista Miroslav Pikus. „Počítač už vie hravo spravovať servery aj účtovať, ale kým karosérie zvárajú roboty aj u nás už dávno, uchopiť mäkšie časti auta majú údajne problém,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Je podľa vás Slovensko ohrozené automatizáciou a robotizáciou a ako by malo na to reagovať?

Miroslav Pikus, IT špecialista

Ak žijete prácou alebo vás práca len živí, oboje môže byť v budúcnosti problém. Umelá inteligencia už prekonala ľudí v rozpoznávaní obrazu, ľudskej reči, obchodovaní na burze, aj predpovedaní zemetrasení. Roboty už lepšie zvárajú aj doja kravy.

Zároveň však tá štúdia OECD, ktorá stavia Slovensko na prvú priečku v ohrození, silne zjednodušuje, keď vyzdvihuje ohrozenie „nízkokvalifikovaných“ povolaní. Schopnosť automatov vykonať tú či onú prácu totiž nesúvisí s tým, ako sa ju musí učiť človek.

Niekedy je to priam naopak. Robot skôr nahradí lekára než sestričku, prv astronóma než kominára a maséra možno nikdy. To preto, lebo roboty majú stále problém s pohybom v zložitom priestore, novými situáciami či komunikáciou s ľuďmi a v niektorých povolaniach budeme z rôznych citových či nostalgických dôvodov uprednostňovať ľudí azda navždy.

Inokedy príde zmena nepriamo, napríklad málokto bude možno ochotný otvoriť ústa robotickému zubárovi, ale ak počítač vynájde dokonalú zubnú pastu a zmizne zubný kaz, zubárov ubudne. Predpovedať dosah na jednotlivé povolania či sektory ekonomiky je preto skôr nemožné.

U nás sa pokojne môže stať, že bude mať robotizácia v dohľadnej dobe vážnejší dosah na informatiku či „supportné“ centrá, než napríklad na automobilky. To preto, lebo počítač už vie hravo spravovať servery aj účtovať, ale kým karosérie zvárajú roboty aj u nás už dávno, uchopiť mäkšie časti auta majú údajne problém.

Isté je to, že sa budeme musieť celý život priebežne doučovať. Bremeno vzdelávania nebude len na štáte, ale aj na firmách a jednotlivcoch. Každý by mal chcieť byť digitálne gramotný.

Práve v tom môže tkvieť rozdielny dosah digitalizácie na mužov a ženy. Podľa Eurostatu je naše deväťpercentné zastúpenie žien v informatike úplne najnižšie v rámci EÚ. Kultúrny stereotyp, že sa dievčatám nepatrí hrať s technologickými hračkami, bude mať na ne neblahý dosah.

Nečítal som program Smeru, ale zdaňovanie robotov nie je hlúposť. Hovorí o tom napríklad Bill Gates, i keď v inom, dlhodobom horizonte. Ak raz budú produkty a služby vytvárať roboty akoby zadarmo, naozaj môže byť nutné zmeniť to, ako zdaňujeme výrobu a hodnotíme ľudskú prácu.

Nateraz je dôležitejšie podporiť vzdelávanie. Inšpirovať sa môžeme napríklad rozsiahlou iniciatívou „Elementy AI“ vo Fínsku. Štátom vytvorené online kurzy o umelej inteligencii tam absolvovalo už 340-tisíc ľudí.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Boeing si zabezpečil prísľub pôžičky od viac ako desiatky bánk v celkovej hodnote vyše 12 miliárd dolárov. Reaguje tak na silnejúce tlaky, ktorým čelí pre problémy s lietadlami 737 Max.

Firma sa pôvodne snažila získať pôžičku 10 miliárd dolárov. Prísľub vyššej sumy je dôkazom dôvery veriteľov, píše CNBC.

Prevádzka lietadiel 737 Max bola prerušená vlani v marci po dvoch tragických nehodách, pri ktorých zahynulo celkovo 346 ľudí.

Analytici odhadujú, že Boeing pre odstavenie lietadiel prichádza mesačne zhruba o jednu miliardu dolárov.

Očakáva sa, že podrobnosti o finančnej stratégii firma predstaví tento týždeň pri zverejnení hospodárskych výsledkov.

Boeing počíta s návratom 737 Max do prevádzky do polovice tohto roka.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Už je skoro isté, že diaľničný násyp s azbestom treba rozobrať +

 • Samsung sa ocitol v bode zlomu. Prepúšťa, ale dúfa v novú výrobu
 • Zhodnocovanie Tesly pokračuje, dostala sa už na úroveň VW
 • Lidl po pol roku zatvoril svoj pokus o outlet
Zdieľať

V stredu sa stretnú vedenia Banskobystrického kraja a SAD Zvolen a je šanca, že sa definitívne vyrieši problém s prímestskou autobusovou dopravou. Uviedol to podpredseda kraja Ondrej Lunter.

Prímestská autobusová doprava počas víkendu nepremávala v deviatich okresoch kraja po tom, čo sa obe strany v piatok nedohodli ohľadne financovania prímestských spojov.

Podpredseda Lunter na pondelňajšom rokovaní zastupiteľstva kraja vysvetlil poslancom dôvody sporu, ktorými sú tzv. Kotlebove dodatky k zmluvám s dopravcami. Kraj zdôraznil, že nemal inú možnosť, ako ich platnosť spochybniť na súde. Existovalo dôvodné podozrenie, ktorému dal za pravdu aj Okresný súd vo Zvolene, že dodatky, uzavreté na päť rokov, sú v rozpore s európskym právom. Bez verejnej súťaže je totiž možné uzavrieť podobnú zmluvu len na dva roky, čo dopravcovi aj ponúkli, ale on to odmietol. K tomu sa pridali ekonomické požiadavky.

Autobusy v pondelok vyšli na cesty v kraji tak, ako sú ľudia zvyknutí. Je to však len dočasné riešenie, zmluvy totiž počas víkendu uzavreli primátori a starostovia priamo so SAD Zvolen.

Podľa Ondreja Luntera je to riešenie na štyri – päť dní, keďže bez verejného obstarávania môžu samosprávy objednať služby len do výšky 70-tisíc eur. Po prepočítaní na počet kilometrov a sumu 1,45 eura na kilometer je kríza zažehnaná najdlhšie do konca pracovného týždňa. Kraj náklady samosprávam preplatí.

„V stredu nás čakajú rokovania s dopravcom a sme radi, že si opäť sadneme za rokovací stôl. Našou povinnosťou je obhajovať zákonnosť a ak je niečo v rozpore so zákonom, musíme konať. Zároveň nemôžeme predpokladať, že druhá strana začne využívať svoje monopolné postavenie. Najväčšou lekciou tejto krízy je, že na Slovensku máme zákony, ktoré musia byť opravené a inštitúcie, ktoré musia byť posilnené. Toto sa v demokratickej spoločnosti nemôže stať,“ reagoval pre médiá Lunter.

„Doručili sme druhej strane informáciu o tom, že všetky ekonomické požiadavky, na ktorých sme sa dohodli a ktoré sú odôvodnené, boli naplnené. Zajtra budú peniaze na účte druhej strany. Budeme sa rozprávať o tom, ako natrvalo vyriešiť túto situáciu a ako sa k sebe navzájom správať do momentu, kým budú právoplatné rozsudky a kým prijmeme novú dohodu,“ konštatoval podpredseda kraja.

Viac k téme: Buď sa SAD-ka dohodne, alebo dostane príkaz. Lunterov advokát vidí tri scenáre

Zdieľať

Únia autodopravcov Slovenska v utorok od 8. hodiny obnoví po dvoch týždňoch blokády hraničných priechodov s Českom, Poľskom a Maďarskom. UNAS o tom informovala s tým, že vláda odmietla akceptovať jej požiadavky a k dohode nedošlo.

UNAS zdôraznila, že neobmedzí osobnú dopravu a dopravcovia v prípade potreby okamžite vytvoria zákonnú „záchranársku uličku“. „Prosíme spoluobčanov o pochopenie a podporu,“ uvádza únia.

UNAS očakávala od ministerstva dopravy do pondelka 16:00 odpoveď na návrhy zliav na mýte a od ministerstva financií spracovanie predloženého návrhu na zmenu dane z motorových vozidiel. Únia podotkla, že v opačnom prípade hrozí štrajk.

UNAS sa zároveň na nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí valného zhromaždenia rozhodla ukončiť akúkoľvek spoluprácu so Združením cestných dopravcov Česmad Slovakia. „Únia sa dištancuje od akýchkoľvek vyhlásení a podpisov zmlúv s ministerstvom financií a dopravy, ktoré odsúhlasil a podpísal Česmad Slovakia. Od dnešného dňa jedná Únia autodopravcov Slovenska samostatne,“ uviedli dopravcovia v reakcii na postoj zástupcov Česmadu.

Česmad v stredu prijal návrh rezortu financií na úpravu dane z motorových vozidiel. Ten spočíva v zrušení malusov na vozidlá, ktoré majú viac ako 13 rokov. Aj autá, ktoré sú najstaršieho dáta, by tak mali mať minimálne nárok na 20-percentnú zľavu. Združenie je zároveň pripravené prijať návrh rezortu dopravy na zľavy zo sadzieb mýta od prvého kilometra. Na konci roka by sa malo spočítať, do ktorej zľavy kamión patrí, a podľa toho sa spätne aplikuje zľava od prvého kilometra. UNAS sa k týmto návrhom postavila odmietavo a predložila vlastné.

„Ministerstvo financií aktuálne kvantifikuje dosahy návrhu, ktorý rezortu predložilo združenie UNAS, a v ktorom autodopravcovia navrhli úplne nový systém výpočtu dane z motorových vozidiel,“ uviedla hovorkyňa ministerstva s tým, že aj rezort dopravy prepočítava a vyhodnocuje posledný doručený návrh UNAS.

„Je dôležité pripomenúť, že nie je dôvod vyvíjať nátlak a prijať extrémne rýchlo unáhlené riešenie v priebehu niekoľkých hodín či dní. Daň z motorových vozidiel za rok 2020 bude splatná koncom januára 2021 a rovnako tak zľavy z mýta je možné uplatniť až od začiatku júla tohto roka,“ upozornila hovorkyňa. Na nájdenie optimálneho riešenia je podľa nej dostatok času. (tasr)

Zdieľať

Vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier varoval, že po 1. januári 2021 hrozí riziko „brutálneho“ prerušenia obchodných vzťahov medzi Britániou a EÚ, ak sa obom stranám dovtedy nepodarí dosiahnuť pobrexitovú dohodu o vzájomných vzťahoch.

„Prvá fáza je dokončená. Musíme začať odznova,“ vyhlásil Barnier v Dubline po rokovaniach s írskym premiérom Leom Varadkarom, len štyri dni pred oficiálnym dňom odchodu Británie z EÚ. Počas spoločnej tlačovej konferencie spresnil, že ak sa do konca tohto roka nepodarí dospieť k dohode o budúcich vzťahoch s Britániou, tak sa obe strany ocitnú na pokraji priepasti, najmä pokiaľ pôjde o obchod.

Pri neexistencii dohody o budúcej podobe obchodovania sa hospodárske vzťahy medzi Bruselom a Londýnom od 1. januára 2021 začnú riadiť oveľa menej výhodnými pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, ktoré stanovujú colné tarify na tovary. (afp, tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať