Denník N

Študenti UK uspeli v medzinárodnej programátorskej súťaži, podľa informatika patríme k svetovej špičke

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Za úspechom študentov treba hľadať kvalitnú prípravu detí už na základných školách. Dobré umiestnenie v súťaži je pre vysokoškolákov vstupenkou do Googla, vraví informatik Michal Forišek.

Študenti Univerzity Komenského v Bratislave uspeli v celosvetovom finále programátorskej súťaže Google Hash Code 2017.

Tím z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v zložení Eduard Batmendijn, Jozef Brandys a Roman Hudec obsadil 10. miesto.

Celosvetové finále súťaže sa uskutočnilo v sobotu 1. apríla 2017 v Paríži.

Informatik Michal Forišek z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK pre Denník N povedal, že súťaž testuje schopnosť tímov riešiť optimalizačné problémy z praxe.

Skoro 3-tisíc tímov

Forišek objasnil niektoré z úloh, ktoré študenti riešili. „V zadaní napríklad bolo, že máme viacero užívateľov, ktorí chcú streamovať video. Video bolo treba rozmiestniť na viaceré servery tak, aby sa čo najrýchlejšie dostalo ku každému z nich,“ vraví informatik.

V inej úlohe vystupovala firma, ktorá rozposiela zásielky po celom svete. Študenti mali za úlohu postaviť sklady tak, aby bola distribúcia čo najlacnejšia, dodal vedec.

Súťaž mala dve kolá. Do kvalifikácie, ktorá prebiehala online, sa zapojilo skoro 3-tisíc tímov z celého sveta, vrátane 24 slovenských. Z nich 50 postúpilo na finále do Francúzska.

Medzi svetovú elitu sa prebojovali len študenti z UK. Vyhral ruský tím.

Google Hash Code 2017. Zdroj – YouTube

Príprava už na základných školách

Forišek pre Denník N povedal, že na podobných súťažiach z informatiky bodujú Slováci pravidelne. „V týchto disciplínach je to tak, že krajiny strednej a východnej Európy patria často k svetovej špičke. Podľa mňa v celosvetových súťažiach patríme podľa počtu získaných medailí k top desiatim krajinám sveta.“

Informatika z UK sme sa opýtali, či za úspechom tímu bola cielená príprava na súťaž. Povedal, že nie, a vysvetlil, že za úspechom treba hľadať dlhodobú prácu s deťmi už na základných školách.

„Deti majú množstvo aktivít spojených s počítačmi, či už na škole, alebo mimo nej. Na strednej škole je olympiáda v informatike. Vďaka takýmto činnostiam sa naši najtalentovanejší žiaci a študenti dostanú až k súťažiam, ako bola tá v Paríži. Úspech v nej je výsledkom dlhodobejšej prípravy a práce so šikovnými deťmi.“

Forišek povedal, že úspech otvorí slovenským študentom dvere do Googla, ak by tam chceli ísť na stáž alebo pracovať. „Keď má človek niečo také v životopise, je o neho veľmi veľký záujem,“ dodal.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie