Denník N

Newsfilter: Kiskovi stačí čakať na ďalšie útoky a ťažiť z roly obete

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Parlament znova riešil prezidentove lety. Fica rozčuľujú „shity“. Milanovi Fiľovi sa musí čkať + 7 ďalších správ dňa, citát, FB status a nový Shooty.

 Neodkladajte svoje sny, vaše raz je teraz. Začnite podnikať s Tatra bankou.


Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Kiskove lety už prestávajú médiá zaujímať

„Poslanci Národnej rady SR dnes požiadali prezidenta Andreja Kisku, aby lietadlá Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky využíval iba na cesty súvisiace s výkonom jeho ústavnej funkcie. Za takéto uznesenie zahlasovalo 92 členov snemovne.“ Správu TASR s takýmto začiatkom v utorok citovala väčšina slovenských webov.

Inak však Erik T. a jeho kolegovia nemôžu byť s ďalším kolom mediálneho súboja o Kiskove lety spokojní. Po necelom týždni už neprichádzajú nové fakty a argumenty, preto téma už začína nudiť a môže sa obrátiť nielen proti ministrovi Kaliňákovi.

Stručný monitoring utorkových webov:

Sme.sk správu o vyhlásení parlamentu poobede ani nemali na webe.

Topky.sk ju mali na titulke, ale veľmi nízko s titulkom Poslanci sa spojili proti Kiskovi. Požiadali ho, aby lietal len služobne. V samotnej správe navyše zvýraznili len Kiskov starší citát o Kaliňákovom klamaní.

Pluska.sk prišla s titulkom Koniec Kiskovho súkromného lietania vládnou letkou! Toto odkázal prezident poslancom. V správe napokon editori bulváru tiež zvýraznili len Kaliňákovu najznámejšiu vlastnosť.

Čas.sk tentoraz v titulku bez výkričníka, len s dvojbodkou: Zatrhli mu súkromné lety: Poslanci požiadali Kisku, aby lietal len služobne. Aj oni v texte zvýraznili Kiskove argumenty.

Aktuality.sk – takisto neutrálne (Poslanci požiadali prezidenta, aby lietal len služobne) a so zvýraznením, že Kiska ako prezident vlastne nemá žiaden súkromný čas a všetky lety sú teda služobné.

Čo E.T. podcenil: Poučka, že ak populárneho slovenského politika natlačíte do roly obete, tak sa vám to vráti, je notoricky známa a mnohokrát potvrdená. Výborne a dlho to fungovalo Mečiarovi. Dobre sa ako ubíjaný médiami a opozíciou cíti aj Fico a viackrát už to pomohlo aj Kiskovi.

Aj tak sa história opakuje. Ak by pri škandalizovaní letov BA-Poprad alebo klopkania kameňa vo Varšave koalícia vlastnú aktivitu zastavila hneď po zverejnení čísel, mohol mať jej útok väčší efekt. Dnes už je skôr pravdepodobné, že s prezidentom, čo chce len na víkend cestovať za rodinou, čoraz viac ľudí znova súcíti.

Citát sklamaného organizátora: „Keď prezident sľúbil, že nebude lietať, tak mu dáme štátne vyznamenanie?“ Robert Fico v HN Clube.

2. Premiér znova útočil na Mikovu RTVS

Robert Fico znova zaútočil na spravodajstvo RTVS a médiá všeobecne a znova zámerne používal vulgarizmy.

„Médiá zatajujú informácie, ktoré sú dôležité. Mám mieru zodpovednosti, a preto ma to serie, ako sa k tomu stavajú médiá. Publikujete shity, musím to otvorene povedať,“ povedal všeobecne.

„Slovenská televízia nie je verejnoprávna (…) Považujem spravodajstvo RTVS za opozične ladené. Musí dôjsť k výmene na čele RTVS,“ povedal predseda vlády Robert Fico v diskusii Hospodárskych novín.

Prečo Fico používa vulgárne slová? Intenzita stredne vulgárneho slovníka  premiéra je v posledných mesiacoch vysoká a zďaleka ju nemožno pripísať strate kontroly. Fico je vulgárny zámerne, pretože mu to podľa jeho poradcov pristane.

Prečo Fico opakovane kritizuje médiá a RTVS? Nejde len o to, že ako každý vyslúžilý politik má pocit, že mu médiá robia zle zámerne. Na základe mnohých skúseností zo stretnutí s Ficom vystupujúcim v médiách viacerí svedkovia nadobudli dojem, že sa aj pri tom z veľkej časti štylizuje. Bezprostredne po útokoch na moderátorov je často úplne pokojný a priateľský a do vybraných médií sa vracia, hoci sa na ne oficiálne sťažuje.

V prípade RTVS hrá rolu aj to, že jeho konkurenti najmä zo SNS majú pocit, že RTVS patrí Smeru. Ak ju Fico kritizuje, Andrej Danko mu to nemôže vyhadzovať na oči.

RTVS má čoraz serióznejšie spravodajstvo, a tak kritizuje aj Smer. Ak ho Fico kritizuje, nemusí vecne reagovať na samotnú kritiku.

Blížia sa voľby riaditeľa RTVS a ak ho Fico kritizuje, dáva všetkým kandidátom najavo, na čom mu záleží.

Fico, ktorý bude musieť dohodnúť konečný kompromis aj so SNS a s Mostom, si tak pred voľbou len posilňuje pozície. V skutočnosti ani posledné vyjadrenia na adresu vedenia RTVS mu úplne nezatvárajú možnosť presadiť zvolenie Václava Miku alebo niekoho z jeho najbližších spolupracovníkov.

3. Opozícia má novú tému, nervózny by mal byť nielen Milan Fiľo

O privatizácii ružomberských papierní rokoval hospodársky výbor parlamentu. Nič konkrétne na ňom zatiaľ opozícia nedosiahla, no pre OĽaNO a SaS je úspech aj to, že tému prepojenia Smeru a privatizéra mečiarovskej éry Milana Fiľa vôbec dostala do Národnej rady.

Šanca, že by štát naozaj odstúpil od privatizačnej zmluvy SCP Ružomberok, ako žiada SaS a OĽaNO, je nulová. Pravdepodobnosť, že za starú kauzu zaplatí buď Smer politickú daň, alebo Milan Fiľo peniaze, je však už teraz vysoká. Kto je kto:

Milan Fiľo – Stredoslovák, ktorý s dvoma Košičanmi (Juraj Kamarás, Ladislav Krajňák) a kontaktmi v HZDS a Ľuptákovom ZRS veľmi lacno sprivatizoval ružomberské papierne. Spoločníkov časom vyplatil, do firmy si zobral svetový papierenský koncern Mondi, konexie v HZDS a ZRS vymenil za dobré vzťahy napríklad v SDKÚ, SOP a najmä v Smere. Vďaka tomu sa napokon stal štvrtým najbohatším Slovákom (tesne za Haščákom). Fiľo sám seba vidí ako úspešného a férového podnikateľa, treba to však brať s veľkou rezervou.

Pavol Korytár – trnavský právnik, ktorý investoval do sporu Fiľa a bývalých Fiľových zamestnancov. Ak na súde od Fiľa vymôže odškodnenie za nedodržanie slova z čias privatizácie, časť z neho dostane ako odmenu. Motivovaný je zrejme nielen možnosťou slušného zárobku, ale aj chuťou ukázať, že dokáže pritlačiť aj jedného z najvplyvnejších Slovákov. Pre Fiľa je nebezpečné, že Korytár má čas, peniaze na slušne zorganizované PR a môže teda dlho čakať, či Fiľo stratí nervy.

Peter Žiga – súčasný minister hospodárstva, ktorý by podľa opozície mal bojovať za vypovedanie 20 rokov starej privatizačnej zmluvy SCP Ružomberok. On z Fiľa nič nemá, nič mu nedlhuje, ale musí ho brániť minimálne preto, lebo je podpredseda Smeru.

Právnik Korytár a aj opozícia majú pochopiteľne záujem zapojiť do hry Smer, pretože ak do kauzy namočia Fica, z retro kauzy sa zrazu stane aktuálna vec. V čase, keď spoločnosť žije emóciami zo zrušenia Mečiarových amnestií, tak už zrejme ani liga ako Milan Fiľo nemôže spať úplne pokojne.

a jednou vetou:

4. Zmena ústavy, ktorá je základom na zrušenie Mečiarových amnestií, vyšla v Zbierke zákonov, poslancom tak nič nebráni v tom, aby schválili uznesenie o ich zrušení.

5. Privatizér Vladimír Poór má nečakané problémy v Srbsku, v jeho vagónke Goša štrajkujú robotníci, ktorým slovenskí majitelia dlhujú peniaze.

6. Poslanci Smeru a SaS Peter Šuca a Eugen Jurzyca prídu o šesť platov za to, že počas funkčného obdobia nemali pozastavenú živnosť, Stanislavovi Kubánkovi zo Smeru však výbor neuložil deväť pokút za deväťnásobné porušenie zákona, chce mu dať len jednu.

7. Ministerstvo zdravotníctva upúšťa od plánu zaviesť doplnkové ordinačné hodiny.

8. Situácia v Čistom dni nie je podľa prezidenta Andreja Kisku doteraz doriešená spôsobom, aby sa dalo povedať, že sú práva zverencov stopercentne zabezpečené, pred tromi týždňami vyzval ministra Jána Richtera, aby situáciu riešil.

9. O slovenskej a maďarskej sťažnosti ohľadom migračných kvót bude Súdny dvor EÚ rokovať 10. mája, rozhodnutie však padne až neskôr.

10. Európska centrálna banka dnes dala do obehu novú bankovku s nominálnou hodnotou 50 eur s viacerými bezpečnostnými prvkami, je to štvrtá bankovka z novej série Európa.

Zaujímavé články:

• Peter Schutz o vojne medzi prezidentom a vládou. (sme.sk)

• Dag Daniš o Ficovom boji proti korupcii. (aktuality.sk)

• Jozef Majchrák o Smere v Žiline. (postoj.sk)

• Beata Balogová o konci rodinných dejín. (sme.sk)

• Rozhovor Patrika Garaja s producentom filmu Únos. (etrend.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Tlak je taký veľký, že si to nelajznú.

Andrej Kiska, prezident, verí, že Mečiarove amnestie budú zrušené, aj keď to najskôr musí posúdiť Ústavný súd

Nový Shooty:

2017-04-04-staradobraverejnopravnost

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

RTVS za Machaja

Slovensko

Teraz najčítanejšie