Denník N

Island už Úniu nepotrebuje, prišiel by aj o lov veľrýb

Island do Únie tak skoro nevstúpi. FOTO - TASR/AP
Island do Únie tak skoro nevstúpi. FOTO – TASR/AP

Pôvodne mali o osude prístupových rokovaní do Únie rozhodnúť ľudia v referende, hovorí Matúš Mišík z Katedry politológie UK, ktorý sa situácii na ostrovnej krajine dlhodobo venuje. Nakoniec však Únii svoje nie povedala len islandská vláda.

Aké výhody oproti súčasnému stavu by Island získal, ak by vstúpil do Únie? Prečo nad tým vlastne na ostrove začali uvažovať?

Islandská ľavicová vláda, ktorá vzišla z predčasných volieb v roku 2009, považovala členstvo v Únii za spôsob, ako zjemniť následky hospodárskej krízy, ktorá na Islande prepukla v roku 2008.

Pôvodne sa na Islande uvažovalo o zavedení eura. Európska centrálna banka a Únia však vtedy povedali, že „zrýchlený“ spôsob nepodporia. Islandu odkázali, že ak chce prijať euro, tak musí postupovať ako iné štáty – teda stať sa členom Únie. Islandská vláda sa preto neskôr venovala členstvu v Únii.

Prístupové rokovania boli prerušené v januári 2013, pár mesiacov pred tamojšími parlamentnými voľbami. Vládne strany (socialisti a zelení) to vtedy vysvetľovali tak, že sa chcú sústrediť na domácu politiku. Dôvodom však mohlo byť aj to, že téma o vstupe do Únie už vtedy nebola taká populárna a tieto strany nechceli, aby boli spájané s témou členstva v Únii, lebo by im to mohlo zobrať priaznivcov.

Strany, ktoré vyviedli Island z krízy, nakoniec voľby v roku 2013 prehrali. Vládu zostavili euroskeptické strany, ktoré ešte pred voľbami sľúbili, že keď budú vo vláde, vypíšu k téme pokračovania prístupových rokovaní referendum. Nakoniec sa rokovania neobnovili a nebolo ani referendum.

Čím to je, že sú Islanďania dlhodobo naladení euroskepticky?

Island podal prihlášku do Únie prvýkrát až v lete 2009. Dovtedy o členstve vážnejšie islandské vlády neuvažovali a typickým bol prístup „wait and see“ (počkáme a uvidíme).

V krízovom období bola aj verejnosť viac naklonená vstupu do Únie. Pre Island sú však dve témy problematické – poľnohospodárstvo a rybolov. Keďže sú na severe, majú špecifické poľnohospodárstvo a spoločné únijné pravidlá im nevyhovujú. Predpokladalo sa, že prístupové kapitoly, ktoré sa týkajú poľnohospodárstva, budú z tohto dôvodu predovšetkým o výnimkách a úľavách – a preto budú komplikované.

Ale k týmto témam sa počas rokovaní ani nedostali. Rovnako ako k rybolovu, ktorý je ešte dôležitejšou témou. Zohráva pomerne významnú úlohu v národnom hospodárstve (aj keď omnoho menšiu než v minulosti) a tiež je vnímaný citlivo z dôvodu národnej identity. Presun kompetencií v oblasti rybolovu na Brusel je považovaný za stratu národnej suverenity. Rybolov je problematický aj preto, že Únia zakazuje lov veľrýb a Island sa s Úniou sporí aj pre nadmerný výlov makrel.

Malý ostrovný štát má spory s Bruselom v otázke rybolovu, vstup do Únie podporuje len tretina obyvateľov

Musel by Island spraviť pred Bruselom podstatné ústupky v rybolove?

Island by sa musel prispôsobiť Spoločnej politike rybolovu, teda by mu pripadli isté kvóty na lov rýb, ktoré dnes Islanďania lovia bez obmedzenia. A musel by s najväčšou pravdepodobnosťou prestať loviť veľryby.

Toto by na Islande považovali za výrazné zasahovanie do národnej suverenity. Islandský volebný systém je nastavený tak, že vidiecke oblasti majú oveľa väčšiu váhu pri voľbách ako Reykjavík, čo dáva farmárom a rybárom veľký vplyv na výsledky volieb. Preto sa ich záujmom politické strany vážne venujú.

Obnoví v budúcnosti Island rokovania o vstupe do Únie?

Členstvo v Únii bolo vnímané ako pomoc počas ekonomickej krízy. Island je na tom teraz už omnoho lepšie. Ľudia síce protestujú proti jednostrannému rozhodnutiu vlády ukončiť prístupové rokovania, ale celková podpora je pomerne nízka – 33 percent ľudí je za, 50 percent proti vstupu.

Súčasná vláda nemá záujem o vstup do Únie. Uvidíme, ako veľmi zapôsobí verejný tlak a či vláda prehodnotí svoje rozhodnutie. Ak bude tento tlak dostatočne veľký, tak tam možno príde k referendu o prístupových rokovaniach. Ale podľa mňa to nie je veľmi pravdepodobné

Svet

Teraz najčítanejšie