Denník N

Namieril na mňa a vystrelil, našťastie, bol mizerný strelec, hovorí muž, ktorý o centimetre prežil Breivikov útok

Bjørn Ihler prišiel na Slovensko na konferenciu <i>Value-Based Conflicts and Violence</i>, ktorú organizuje nezisková organizácia PDCS. Foto – Zora Pauliniová/PDCS
Bjørn Ihler prišiel na Slovensko na konferenciu Value-Based Conflicts and Violence, ktorú organizuje nezisková organizácia PDCS. Foto – Zora Pauliniová/PDCS

Aj Breivik sa môže zmeniť, vraví Bjørn Ihler, ktorý sa šesť rokov od Utoye venuje extrémistom. 

Udalosti z 22. júla 2011 vyrozprával vari tisíckrát. Napriek tomu nemá problém sa k nim vrátiť znova. Hovorí, že Breivika treba brať ako človeka a nie ako nejaké monštrum. Pomohlo mu, keď ho znova videl na súde.

„Verím v silu zmeny. Aj Breivik sa môže zmeniť, hoci tak skoro sa to nestane,“ hovorí Bjørn Ihler, ktorý pomáha ľuďom zbaviť sa extrémizmu a po tretíkrát prišiel na Slovensko.

Ako živo si pamätáte ten deň?

Pamätám si ho do dokonalých detailov. Ťažko sa dá zabudnúť. (úsmev) Bol to letný tábor mladých ľudí. Malo to politický nádych, no mnohí z nás tam prišli len nato, aby sa zabavili. Bolo to tam celkom preľudnené, na malom ostrove (Utoya má 10 hektárov, rozmery asi ako 200-krát 500 metrov – pozn. red.) bolo šesťsto ľudí.

Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že sa niečo deje?

Počuli sme o bombe v Osle. Uvedomili sme si, že naša krajina, moje rodisko, má problémy. Snažili sme sa zistiť, čo sa deje, spojili sme sa s rodinami. Moja rodina žije v Osle, ale boli práve mimo mesta na prázdninách, no spojil som sa s každým, koho som poznal, či je všetko v poriadku. Vtom sa začala streľba na ostrove.

Vedeli ste hneď, že to je streľba?

Nie celkom, najskôr som si myslel, že sú to petardy. Zhromaždili sme sa v strede ostrova a mysleli sme si, že možno niekto strieľa na brehu na druhej strane jazera. A vtom sme uvideli muža oblečeného v tmavých šatách. Niektorí ľudia sa utekali na neho pozrieť a on ich zastrelil.

Potom ste začali utekať?

Áno, utekal som do lesa, prichýlil som sa k zemi a zavolal som otcovi, čo mi poradí. On na to, hlavne zostaň v bezpečí. Potom som išiel pozdĺž trate a našiel asi osemročného chlapca.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie