Denník N

Putin priznal špeciálne jednotky na Kryme, bol pripravený dať do pohotovosti jadrové zbrane

Film Krym. Cesta do vlasti odvysielala ruská televízia a Putin hovorí veľmi otvorene a priznáva osobnú angažovanosť.

Pri okupácii ukrajinského Krymu použil vlani na jar ruský prezident Vladimir Putin špeciálne jednotky vojenskej rozviedky a námornej pechoty pod zámienkou ochrany ruských objektov.

Šéf Kremľa to vyhlásil v televíznom filme Krym. Cesta do vlasti, ktorý v nedeľu vysielala ruská televízia Rossija 1.

„Prečo to skrývať?“ poznamenal Putin a povedal, že po anexii Krymu bol pripravený moblizovať napríklad aj ruský jadrový arzenál.

Myšlienka pripojiť polostrov k Rusku sa vraj objavila až po februárovom zvrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča.

„Nikdy sme o odtrhnutí Krymu neuvažovali. Do okamihu, než sa začali udalosti na Majdane a štátny prevrat. Konali sme tak, ako sme museli konať.“

https://www.youtube.com/watch?v=Uzshv7YzqRI

Priznáva vojenskú rozviedku na polostrove

Na odzbrojenie ukrajinských vojakov dislokovaných na Kryme  Putin použil služieb vojenskej rozviedky GRU.

„Aby sme blokovali a odzbrojili 20-tisíc dobre vyzbrojených ľudí, potrebovali sme určitý počet personálu. Nešlo pri tom len o množstvo, ale aj o kvalitu, potreboval isme kvalitu,“ povedal Putin.

„Potrebovali sme odborníkov, ktorí to dokážu. Preto som prikázal ministerstvu obrany, prečo to skrývať, aby tam pod zámienkou posilnenia ochrany našich vojenských objektov na Kryme prepravili špeciálne jednotky Hlavnej správy rozviedky (GRU) a námornej pechoty.

Po anexii bol pripravený uviesť do pohotovosti aj ruské jadrové prostriedky. Podľa neho totiž nebolo jasné, ako na ruskú anexiu zareaguje Západ.

Komentár Romana Pataja:
Putin nie je Hitler, ale klame rovnako

O záchrane Janukovyča

Putin tvrdí, že organizátori prevratu na Ukrajine chceli vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča fyzicky zlikvidovať, preto mu museli zachrániť život. „Jednoducho by ho zabili,“ vraví Putin, prečo sa Janukovyč ukrýva od februára minulého roka v Rusku.

„Naša elektronická rozviedka registrovala pohyb jeho prezidentskej kolóny zakaždým, keď telefonoval. Vedeli sme, kde je. Boli sme odhodlaní ho dostať priamo z Donecka, po súši, po vode alebo vzduchom. Poslali sme tam veľkorážne guľomety, aby nedošlo k zbytočným rozhovorom,“ dodal.

Osobná Putinova zainteresovanosť

Svoju osobnú úlohu v udalostiach okolo Krymu Putin nijak nepopiera. Bola podľa neho naopak ruskou prednosťou.

„Naša výhoda spočíva v tom, že som sa tým zaoberal osobne. Keď sa do veci vloží najvyšší predstaviteľ, exekutíva pracuje ľahšie. Cítia a vedia, že plnia rozkazy a nedopúšťajú sa svojvôle.“

Svet

Teraz najčítanejšie