Denník N

Newsfilter: Čo povieme, keď sa vnúčatá spýtajú na 5. apríl 2017

129 zo 144 prítomných. Rázsochy budú. Štadión mešká + 7 správ dňa, citát, FB status a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Parlament zrušil Mečiarove amnestie

Slovenský parlament zrušil Mečiarove amnestie a milosť, ktorú dal Michal Kováč svojmu synovi.

Faktbox:

Za zrušenie hlasovalo 129 poslancov strán Smer, SNS, Most-Híd, SaS, OĽaNO, Sme rodina.

Za zrušenie nehlasovali:

  • Kotlebovci (boli v parlamente, ale nehlasovali): Martin Beluský, Stanislav Drobný, Ján Kecskés, Juraj Kolesár, Marian Kotleba, Martin Kotleba, Peter Krupa, Milan Mazurek, Stanislav Mizík, Ján Mora, Jana Nehézová, Rastislav Schlosár, Milan Uhrík
  • Na hlasovanie neprišli Dušan Muňko, Róbert Madej, Ján Podmanický a Miroslav Číž zo Smeru a Anton Hrnko s Evou Antošovou z SNS.
  • Proti bola len Natália Grausová z ĽSNS, zdržal sa len Peter Marček, odídenec od Borisa Kollára. Podrobne na webe NR SR.

 

Aká je pravdepodobnosť, že to Ústavný súd zvráti? „Mohol by som odpovedať protiotázkou, či si myslíte, že sme dali do parlamentu takýto návrh zákona len tak a že to potom neprejde? Máme to dosť poistené, aj z hľadiska času. Je tam 60 dní, ale sú tam aj sviatky. Aj preto sme sa s tým ponáhľali. Parlament budú pred Ústavným súdom zastupovať páni Kresák a Kubina, ktorí sú horliví bojovníci za zrušenie amnestií. Za vládu buď ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, alebo niekto, koho ona poverí. Keby niečo hrozilo, môžu zakročiť,“ hovorí v aktuálnom rozhovore Béla Bugár.

Čo povedať, keď sa nás vnúčatá spýtajú, čomu vďačiť za zrušenie Mečiarových amnestií? Trpezlivosti a viere v spravodlivosť viacerých generácií poslancov KDH a Jána Budaja, pudu sebazáchovy Bélu Bugára a politickému talentu Roberta Fica.

Odkaz poslancom od matky Roberta Remiáša: „Ďakujem Vám menom všetkých obyčajných matiek a otcov, ktorí chcú od vás iba jedno – aby ste robili slušnú a rozumnú politiku, ktorá nebude zabíjať ani vyháňať naše deti do sveta, ale na ktorú budeme môcť byť na Slovensku, tak ako dnes, pyšní.“ Anna Remiášová.

2. Drucker presadil stavbu novej nemocnice v Bratislave v lokalite Rázsochy

Vláda súhlasila s plánom za 300 miliónov eur postaviť novú veľkú nemocnicu v Bratislave v lokalite Rázsochy a masívne investovať aj do obnovy štátnej nemocnice v Ružinove. Odobrený je aj plán, aby si štát na jej budovanie od projektu až po nastavenie fungovania platil poradcu (2,5 milióna ročne, ak všetko pôjde dobre). Minister zdravotníctva Tomáš Drucker totiž zavrhol PPP projekt, ale odmietol aj možnosť, že by všetko organizovali výlučne štátni manažéri.

Nebola to samozrejmosť. Stredajšia Pravda napríklad priniesla odkaz lekárskych odborov, že „na Slovensku je dosť erudovaných a vyškolených manažérov v zdravotníctve“. Aj preto Drucker po rokovaní vlády zdôrazňoval, že „súkromný partner určite nebude prevádzkovať nemocnicu“.

Áno, ale. Verejná kvalifikovaná kritika plánov Druckerovho tímu prišla od Miroslava Beblavého a od Útvaru Hodnota za peniaze. Opozičný poslanec hovorí pochopiteľne ostrejším jazykom ako analytici od Kažimíra, ale jadro ich pripomienok je rovnaké:

• Ak sa podrobne a exaktne nezadefinujú podmienky odmeny práce poradcu, tak sa môže stať, že aj nová nemocnica ostane stratová, alebo jej vedenie bude uprednostňovať peniaze pred záujmami pacientov.

• Rozhodnutie stavať Rázsochy, obnoviť Ružinov, extra vyčleniť petržalskú nemocnicu a v centre Bratislavy zachovať dlhodobé lôžka nie je poriadne vysvetlené. Nevyzerá to ako zjavná hlúposť, ale exaktné argumenty chýbajú.

• V projekte sa nepočíta s nákladmi na búranie Kramárov a z následného predaja pozemkov. Dôvod je prozaický – nikto teraz nevie kvalifikovane, čo by likvidácia tej azbestovej obludy naozaj stála a čo by to urobilo s realitným trhom v Bratislave, ak by bola v roku 2023 naraz taká veľká plocha na Kramároch voľná.

• Vládna koncepcia len veľmi vlažne pracuje s informáciou, že neďaleko Rázsoch na Boroch chystá Penta projekt Bory so 400 lôžkami.

Je to teda dobre alebo zle? Vládou prešla zatiaľ len koncepcia, prvé verejné obstarávania budú až koncom roka, čiže všetko ešte nemusí byť tip top. No hlavne, ak dáme úroveň argumentácie a diskusie do slovenského kontextu, Druckerova koncepcia novej bratislavskej nemocnice je možno najserióznejšie chystaná stámiliónová verejná investícia v histórii Slovenska. A navyše bola robená „doma“, teda pracovníkmi ministerstva, čo tiež nie je samozrejmosť (Podobné štúdie sa zvyknú externe obstarávať za niekoľko stotisíc eur. Štefan Kišš z Hodnoty za peniaze.)

3. Výstavbu štadióna Slovana pribrzdila zima v zime a otázky z Bruselu

Futbalový štadión pre klub Ivana Kmotríka Slovan Bratislava začali stavať v lete a po zime má jeho výstavba už trojmesačné meškanie. Väčší problém je, že štátna pomoc pre Kmotríka (exSmer, v súčasnosti SNS) ešte nemá pečiatku Európskej komisie a nie je isté, či ju vôbec získa. Hovorí o tom správa ministerstva školstva, o ktorej v stredu prvý raz rokovala vláda.

Meškanie spôsobené „nepriaznivými klimatickými podmienkami v zimnom období 2016 a 2017“ sľúbil minister Plavčan dobehnúť úpravou harmonogramu. V realite však má na vec malý vplyv. Stavia Strabag a objednávateľom je Kmotríkova firma Národný futbalový štadión, štát to len sľúbil napokon preplatiť (buď doloží 27,5 milióna eur a štadión nechá Kmotríkovi, alebo zaplatí všetko a stane sa majiteľom).

Premiér sa zaujíma. To všetko však platí len v prípade, ak ministerstvo školstva a jeho poradcovia z KPMG presvedčia Európsku komisiu o korektnosti pomoci.  Keďže Brusel si už za necelý rok viackrát vyžiadal doplnenie údajov, istotu dotácie alebo štadióna úplne zadarmo zatiaľ Kmotrík nemá.

Ak by to nevyšlo, bola by to slušná hanba aj pre premiéra Fica, ktorý do štadióna vložil svoje meno. A dáva najavo, že mu na tom záleží: informatívnu správu dnes Plavčanovi vrátil na prepracovanie s tým, že chce viac informácií o schvaľovaní pomoci v Bruseli.

Bonus k športovej téme: Vladimír Weiss ml. už nečelí trestnému stíhaniu, skutok sa podľa Okresnej prokuratúry Bratislava I nestal.

a jednou vetou:

4. Jasličkový zákon, ku ktorému mal výhrady aj prezident Andrej Kiska, preverí Ústavný súd, podnet podalo 34 poslancov, podľa ktorých zákon obsahuje diskriminačné ustanovenia.

5. Prípadom chýbajúceho materiálu z Muničného skladu ozbrojených síl v Trenčíne-Kubrej sa bude zaoberať mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť, jeho zasadnutie iniciovali opoziční poslanci.

6. Trnavský závod PSA Peugeot Citroën plánuje investovať 165 miliónov eur a zamestnať ďalších 420 ľudí, štát mu poskytne daňovú úľavu vo výške 18,5 milióna eur.

7. Pád lampy na kreslo Štefana Harabina vyšetrujú ako pokus o úkladnú vraždu, obvinený nie je nikto, vyšetrovateľ najprv vec odmietol, no prokurátor jeho uznesenie zrušil, preto polícia začala trestné stíhanie.

8. Veterinári našli v brazílskom mäse na Slovensku ďalší typ salmonely – kmeň Mbandaka, objavili ho v mrazených brazílskych kuracích pečeniach v Prievidzi, spolu už zachytili sedem druhov kuracích výrobkov z Brazílie nakazených salmonelou.

9. Vysoké školy čakajú viaceré zmeny, minister školstva Peter Plavčan predstavil novelu zákona o vysokých školách aj nový zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, platiť majú od januára budúceho roku.

10. Aktivisti dosiahli v boji proti ťažiarom ropy viac ako minister, firma nechá štátu posúdiť svoje plánované vrty na severovýchode Slovenska, americká spoločnosť po sporoch núka aktivistom spoluprácu.

Zaujímavé články:

• Matúš Kostolný o tom, ako sa Ficovi stalo, že plní sny KDH (dennikn.sk)

• Peter Schutz o rušení amnestií. (sme.sk)

• Jaroslav Daniška o amnestiách a poprave Tisa. (postoj.sk)

• Martin M. Šimečka o Sulíkovej geopolitickej otočke. (dennikn.sk)

• Eugen Korda o vzťahu Fico – Kiska. (tyzden.sk)

• Marián Leško o mandáte Igora Matoviča. (etrend.sk)

• Michal Havran o konšpiračných weboch a Mečiarovi. (sme.sk)

• Fero Múčka o generácii Y. (postoj.sk)

Citát dňa:

Pozvať môžem, zákon mi to nezakazuje, ale nebolo by to korektné k nášmu vzdelávaciemu prostrediu. U nás fungujú aj iné vysoké školy, verejné aj súkromné, a konkurencia sa má vytvárať na základe dobrovoľnosti.

Peter Plavčan, minister školstva v odpovedi na otázku, či by malo Slovensko pozvať Stredoeurópsku univerzitu.

FB status dňa:

Nový Shooty:

2017-04-05-zazracnystolcek

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bratislavské nemocnice

Mečiarove amnestie

Národný futbalový štadión

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie