Denník N

Facebook blokoval recesistickú stránku Zomri, fanúšikovia spustili odvetu voči kotlebovcom

Dočasný zákaz obľúbenej stránky ukázal, že nikto poriadne nevie, aký obsah Facebook maže. Zatiaľ čo nenávistné kotlebovské stránky mu neprekážajú, prízemné zosmiešňovanie známych tvárí áno.

Facebooková stránka Zomri je o prízemnom humore. Zosmiešňuje Zdenu Studenkovú, že sa snaží vyzerať mlado, Branislava Mojseja pre jeho závislosť od alkoholu, alebo samozvaného novinára Martina Daňa pre jeho osobitý prejav.

V jej príspevkoch sa pravidelne objavujú vulgarizmy a prvoplánová irónia. Týmto štýlom však útočí aj na kotlebovcov, za čo jej administrátorom aplaudujú tisíce fanúšikov. Mariana Kotlebu zosmiešňujú pre jeho ráčkovanie, poslanca Mazureka vykresľujú ako zženštilého homosexuála, čo má byť protiklad jeho snahy pôsobiť chlapsky.

V utorok večer Facebook túto stránku na zhruba šestnásť hodín zablokoval – administrátorom oznámil, že porušujú jeho pravidlá. Následne prepukla na slovenské pomery doteraz nepoznaná podoba „facebookovej vojny“.

Jeden z príkladov anti-kotlebovského humoru, ktorý zdieľa stránka Zomri.
Jeden z príkladov anti-kotlebovského humoru, ktorý šíri stránka Zomri.

Fanúšikovia Zomri pôvodne nevedeli, či Facebook stránku obnoví, a prechádzali na záložný profil Zomri 2.0. Viacerí z nich sa začali mobilizovať a avizovali, že teraz oni idú Facebooku masovo nahlasovať stránky spojené s Kotlebovou ĽSNS.

Kotlebovci totiž dlhodobo šíria príspevky, ktoré povzbudzujú nenávisť voči Rómom, migrantom, homosexuálom, mimovládkam, liberálom a prakticky komukoľvek, kto nezapadá do ich predstavy o svete.

Kotlebovcov zároveň podozrievajú, že to boli oni, kto sa snažil o zrušenie stránky Zomri – Facebook môže stránky blokovať na základe hlásení zo strany používateľov. Zomri kotlebovcom prekážala, pretože útočila na ich politikov síce prízemným, ale pomerne účinným humorom.

Denník N sa rozprával aj s jej administrátormi. Oni sami však podľa svojich slov nemajú dôkazy, že za zablokovaním stránky boli primárne aktivity Kotlebu a jeho sympatizantov – Zomri totiž mohla prekážať aj ďalším skupinám.

„Nemajú nás radi nielen kotlebovci, ale napríklad ani novinár Daňo a možno ani fanúšikovia speváčky Katarzia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie