Denník N

Čistý deň, Tomanovej domov aj jasličkový zákon. Prečo chce opozícia koniec Richtera

Prezident napísal otvorený list ministrovi Richterovi kvôli Čistému dňu, nepodpísal ani jeho jasličkový zákon. Foto – TASR
Prezident napísal otvorený list ministrovi Richterovi kvôli Čistému dňu, nepodpísal ani jeho jasličkový zákon. Foto – TASR

Pred tromi rokmi Fico pre odvolávanie Richtera obetoval cestu do Londýna a zostal na Slovensku, aby sa ho v parlamente zastal. Teraz jeho minister práce čelí nepríjemnej kauze zneužívania detí.

Pre ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer) to dnes nebude jeho prvé odvolávanie v Národnej rade. Ministrom je už piaty rok a počas minulej vlády sa ho opozícia snažila odvolať v roku 2014 pre kauzu agentúry Star EU či nezvládnuté čerpanie eurofondov. Išlo o eurofondovú firmu, ktorú za prvej Ficovej vlády odporučil Richter straníkom, a následne táto spoločnosť vyhrala 70 zo 70 eurofondových tendrov.

Minister práce bol pred takmer tromi rokmi pre premiéra Fica taký dôležitý, že zrušil naplánovanú prednášku na prestížnej Londol School of Economics a zostal v Bratislave, aby sa priamo v Národnej rade zastal svojho ministra. 

Bude zaujímavé sledovať, ako sa zastane Smer ministra Richtera teraz, keď mu opozícia vyčíta záležitosti, ktoré sú z hľadiska verejnej mienky citlivejšie, a dá sa očakávať, že aj odvolávanie bude omnoho emotívnejšie. Nasvedčujú tomu aj vyjadrenia opozície a ministra.

Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto N – Tomáš Benedikovič

Opozičná SaS napríklad zverejnila pred dvoma týždňami tlačovú správu s názvom: „Kto vydiera ministra Richtera?“ V správe napísali: „Poskytoval ministrovi Richterovi Čistý deň alebo jeho neplnoleté klientky nejaké protizákonné služby?“ Minister za to na SaS podal trestné oznámenie. Na tlačovej besede k svojmu odvolávaniu zas povedal: „Som veľmi znechutený, zhrozený, aký hnusný politický kolotoč sa roztočil okolo resocializačného zariadenia Čistý deň.“

A za čo ho chce konkrétne opozícia teraz odvolať? (Celé znenie návrhu na odvolanie nájdete tu.)

Kauza Čistý deň

Kauzu resocializačného zariadenia v Galante odštartoval vlani v septembri blog opozičnej poslankyne Natálie Blahovej (SaS), ktorá opísala príbeh Natálie, klientky resocializačného zariadenia Čistý deň. Blog zverejnila ešte vlani v septembri.

Zhrňme si, čo o kauze vieme:

  • Dievča, ktoré nemalo ani 15 rokov, malo styk so zamestnancom zariadenia. Potvrdila to polícia aj riaditeľ centra Peter Tománek, ktorý to v diskusii .týždňa nazval sexom na rozlúčku.
  • Pri kontrolách v Čistom dni našli viaceré pochybenia – napríklad im chýbal psychológ, chýbali aj plány práce s klientmi, centrum malo uzatvorené zmluvy s inými zariadeniami, s ktorými si vymieňali klientov, čo je zakázané.
  • Dve psychologičky z ústredia práce verejne vystúpili proti tomuto zariadeniu a kritizovali postup ministerstva voči Čistému dňu. Jedna bola v zariadení na kontrole, povedala, že tam vládne strach a musela správu o Čistom dni po tlaku svojich nadriadených meniť v prospech zariadenia. Jej kolegyňa potvrdila, že boli zo strany vedenia robené zásahy do správy.
  • Akreditačná komisia, ktorá je poradným orgánom ministra Richtera, povedala, že by zariadenie malo prísť o akreditáciu. Ale minister sa rozhodol inak a akreditáciu zariadeniu ponechal, a tak tam súd aj naďalej môže posielať deti, ktoré užívali drogy. Keď Richter rozhodol inak ako akreditačná komisia, dvaja členovia na protest z komisie odišli. Podľa opozície sa ešte nestalo, aby minister rozhodol inak, ako navrhla akreditačná komisia.
  • Prezident Andrej Kiska poslal v polovici marca Richterovi otvorený list. „Dôrazne ho žiadal“, aby on, ministerstvo a jemu podriadené organizácie bezodkladne preskúmali situáciu v resocializačnom zariadení Čistý deň. Tri týždne po odoslaní listu Kiska konštatuje, že nemôžeme s istotou povedať, že sú práva zverencov v Čistom dni stopercentne zabezpečené.
  • Dnes už bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová sa Čistému dňu venovala vo svojej mimoriadnej správe. Opísala viaceré ponižujúce tresty: minimálne v rokoch 2013 až 2016 používali v zariadení „neprimerané tresty a ponižujúce praktiky, ktoré sú nielen nezlučiteľné s účelom resocializácie, ale predstavujú aj porušenie niekoľkých základných práv a slobôd detí“. Viaceré dievčatá povedali, že po úteku zo zariadenia boli za trest donútené ostrihať si vlasy strojčekom. Viacerí klienti opisovali nosenie pyžama alebo košele hanby, v tomto oblečení museli chodiť, aby neutiekli. Ich vlastné oblečenie im údajne vrátili až potom, ako jedno z detí podalo trestné oznámenie. Ďalším trestom po úteku bolo zatváranie na samotku, ktorá síce podľa klientov pozostávala z viacerých izieb, neboli tam však toalety, všetky dvere boli zamknuté, a keď klienti potrebovali ísť na toaletu, museli búchať na personál a ten nie vždy prišiel. Za trest dostávali aj menej jedla. „Niektorí z klientov uviedli, že v zariadení boli stále hladní, pričom nedostatok jedla bol využívaný aj ako forma trestu,“ napísala v správe.

Podľa ministra však klienti v Čistom dni nie sú ohrození. A čo hovorí opozícia v návrhu na odvolanie? „Minister práce Ján Richter sa aktívne spolupodieľa na porušovaní platných zákonov a garantuje nedotknuteľnosť tým, ktorí sa týchto činov dopúšťajú. Tým sa stáva osobne a politicky zodpovedný za bezprecedentný morálny rozvrat v rezorte, ktorý bol poverený riadiť.“

Čistý deň, resocializačný ústav v Galante. foto N – Martina Koník
Čistý deň, resocializačný ústav v Galante. Foto N – Martina Koník

Nekonanie ministra pri prvých podnetoch proti Čistému dňu podľa opozície spôsobilo, že sa situácia „vyvinula do hrozivých rozmerov, keď prebiehajú trestné stíhania vo veci znásilnenia, sexuálneho zneužívania, ohrozenia mravnej výchovy mládeže a trestné stíhanie vo veci týrania zverenej osoby“, napísala opozícia.

Detský domov dcéry Viery Tomanovej

Ďalší dôvod, ktorý opozícia považuje za dostatočný na odvolanie, je fungovanie detského domova PETO, ktorý vlastní dcéra Viery Tomanovej, bývalej ministerky práce (2006-2010) a členky Smeru, dnes komisárky pre deti.

Detský domov vedený Petronelou Tomanovou kritizovala aj Dubovcová.

Minister práce, šéf ústredia práce Ján Richter a ombudsmanka pre deti Viera Tomanová. Foto – TASR
Minister práce, šéf ústredia práce Ján Richter a ombudsmanka pre deti Viera Tomanová. Foto – TASR

O problémoch domova sa vie už dlhšie ako rok. Začiatkom minulého roka sa reportéri .týždňa dostali dnu. Videli tam deti do šesť rokov, tie majú byť podľa zákona u profesionálnych rodičov, ktorí sú zamestnancami domova.

Výbor OSN pre deti kritizoval aj výber Tomanovej na pozíciu komisára pre deti. Ministerstvo sa podľa opozície požiadavkami výboru OSN nezaoberalo.

Nezamestnanosť aj znevýhodnení

Opozícia tvrdí, že okrem poklesu nezamestnanosti, ktorý súvisí s rastom ekonomiky a poklesom nezamestnanosti v celej Európe, „nie je oblasť, ktorá by zaznamenala zlepšenie“. Richterovi  vyčítajú príliš veľa dlhodobo nezamestnaných. A aj tí, čo sú zamestnaní, majú často podľa opozície nízke mzdy. „Nízke mzdy sú výsledkom dlhoročnej politiky ministra Richtera.“

Pripomínajú, že veľmi zlá situácia je v poskytovaní sociálnych služieb, a minister sa podľa nich rozhodol, že tento rok neposkytne žiadnu mimoriadnu dotáciu pre ekonomicky „podvyživené sociálne služby“. „Obzvlášť zlá situácia je v zariadeniach opatrovateľskej starostlivosti a zariadeniach pre seniorov,“ píše opozícia, ktorá Richterovi vyčíta dlhé čakacie lehoty u poskytovateľov. Ani zdravotne postihnutí sa podľa opozície nevedia domôcť svojich práv.

Pôsobením ministra sú podľa opozície „dlhodobo porušované práva odkázaných občanov“.

Zlý jasličkový zákon

Kritika prišla aj na nový jasličkový zákon, poslankyňa Simona Petrík (nezaradená) dala podnet, aby sa ním zaoberal aj Ústavný súd. Zákon vrátil aj prezident. Opoziční poslanci aj Kiska sa zhodujú, že novela v časti upravujúcej fungovanie súkromných jaslí obsahuje diskriminačné ustanovenia voči deťom, rodičom aj zriaďovateľom jaslí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Slovensko

Teraz najčítanejšie