Denník N

Lexa dostal ešte 60 dní, Kováč mladší bude žiadať zastaviť stíhanie

Ivan Lexa pred súdom v roku 2005. Foto – TASR
Ivan Lexa pred súdom v roku 2005. Foto – TASR

Štátne orgány začnú konať vo veci káuz zavlečenie a Technopol až po uplynutí lehoty, ktorú dal parlament na posúdenie zákona Ústavnému súdu.

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa je od štvrtka oficiálne obžalovaný z trestného činu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny. Za tento trestný čin hrozí Lexovi 5 až 12 rokov väzenia. Spolu s ním je obžalovaných aj ďalších dvanásť bývalých členov SIS či bývalých policajtov, ktorých si tajná služba na túto akciu v roku 1995 najala.

Spis k celej kauze, ktorý je od roku 2001 na Okresnom súde Bratislava III, už nie je v archíve, ale v trezore. Predseda súdu David Lindtner rozhodol, že ho pridelí konkrétnemu sudcovi náhodným výberom až potom, čo uplynie 60-dňová lehota, ktorú dali poslanci Ústavnému súdu na posúdenie uznesenia parlamentu.

„Zastávam právny názor, že vzhľadom na to, ako je koncipovaná novela ústavy, by sme mali mať povinnosť počkať na rozhodnutie, alebo na nerozhodnutie Ústavného súdu. Každý z dvoch výkladov má svoje ratio. Podľa mňa účelom zákona je vyčkať na rozhodnutie Ústavného súdu,“ povedal Lindtner v rozhovore pre Denník N.

Vo štvrtok ráno o tom informoval aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), ktorá s jeho postupom súhlasí.

„Je plne v kompetencii predsedu súdu, v rámci jeho riadiacej kompetencie, rozhodnúť o ďalšom postupe. A ja osobne nevidím v jeho rozhodnutí problém,“ povedala Žitňanská.

Ústavný súd vyhlásil, že zverejní svoj ďalší postup vo veci v piatok predpoludním.

So 60-dňovým čakaním nesúhlasí bývalý poslanec Daniel Lipšic, s ktorým opozícia konzultovala ďalší postup vo veci.

„Novela ústavy je formulovaná dosť jednoznačne. To rozhodnutie nemá odkladný účinok. Vec je v štádiu po podaní obžaloby a 60-dňová lehota na to nemá vplyv. Amnestie sú dnešným dňom zrušené, o tom niet relevantnej pochybnosti,“ povedal Lipšic.

Na zatknutie Lexu nevidia dôvod

Ak si niekto myslel, že teraz k Lexovi nabehne komando kukláčov a okamžite ho zatkne, tak sa mýlil. Predseda súdu hovorí, že na väzbu by museli byť konkrétne dôvody. To, že Lexa sa už raz v minulosti vyhol trestnému konaniu útekom, na to nestačí. Bolo to v roku 1999, keď Lexu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie