Denník N

Lexa dostal ešte 60 dní, Kováč mladší bude žiadať zastaviť stíhanie

Ivan Lexa pred súdom v roku 2005. Foto – TASR
Ivan Lexa pred súdom v roku 2005. Foto – TASR

Štátne orgány začnú konať vo veci káuz zavlečenie a Technopol až po uplynutí lehoty, ktorú dal parlament na posúdenie zákona Ústavnému súdu.

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa je od štvrtka oficiálne obžalovaný z trestného činu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny. Za tento trestný čin hrozí Lexovi 5 až 12 rokov väzenia. Spolu s ním je obžalovaných aj ďalších dvanásť bývalých členov SIS či bývalých policajtov, ktorých si tajná služba na túto akciu v roku 1995 najala.

Spis k celej kauze, ktorý je od roku 2001 na Okresnom súde Bratislava III, už nie je v archíve, ale v trezore. Predseda súdu David Lindtner rozhodol, že ho pridelí konkrétnemu sudcovi náhodným výberom až potom, čo uplynie 60-dňová lehota, ktorú dali poslanci Ústavnému súdu na posúdenie uznesenia parlamentu.

„Zastávam právny názor, že vzhľadom na to, ako je koncipovaná novela ústavy, by sme mali mať povinnosť počkať na rozhodnutie, alebo na nerozhodnutie Ústavného súdu. Každý z dvoch výkladov má svoje ratio. Podľa mňa účelom zákona je vyčkať na rozhodnutie Ústavného súdu,“ povedal Lindtner v rozhovore pre Denník N.

Vo štvrtok ráno o tom informoval aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), ktorá s jeho postupom súhlasí.

„Je plne v kompetencii predsedu súdu, v rámci jeho riadiacej kompetencie, rozhodnúť o ďalšom postupe. A ja osobne nevidím v jeho rozhodnutí problém,“ povedala Žitňanská.

Ústavný súd vyhlásil, že zverejní svoj ďalší postup vo veci v piatok predpoludním.

So 60-dňovým čakaním nesúhlasí bývalý poslanec Daniel Lipšic, s ktorým opozícia konzultovala ďalší postup vo veci.

„Novela ústavy je formulovaná dosť jednoznačne. To rozhodnutie nemá odkladný účinok. Vec je v štádiu po podaní obžaloby a 60-dňová lehota na to nemá vplyv. Amnestie sú dnešným dňom zrušené, o tom niet relevantnej pochybnosti,“ povedal Lipšic.

Na zatknutie Lexu nevidia dôvod

Ak si niekto myslel, že teraz k Lexovi nabehne komando kukláčov a okamžite ho zatkne, tak sa mýlil. Predseda súdu hovorí, že na väzbu by museli byť konkrétne dôvody. To, že Lexa sa už raz v minulosti vyhol trestnému konaniu útekom, na to nestačí. Bolo to v roku 1999, keď Lexu prepustili z 95-dňovej väzby. Bol vtedy obvinený z viacerých trestných činov. Vypátrali ho až v roku 2002 v Juhoafrickej republike.

„Predpokladám, že jediný dôvod väzby by mohla byť úteková väzba. Otázka je, či existujú reálne okolnosti, ktoré by odôvodňovali útekovú väzbu. Skôr si myslím, že zatiaľ neexistujú, čo sa môže zmeniť,“ povedal Lipšic.

Ak zrušenie amnestií odobrí Ústavný súd, Lexu budú súdiť 22 rokov po spáchaní samotného skutku. Predseda súdu Lindtner hovorí, že pravdepodobne to nie je možné označiť za primeranú lehotu, ktorú majú všetci obžalovaní zaručenú, a teoreticky môže pripadať do úvahy aj mimoriadne zníženie trestu.

„Toto je veľmi špecifická situácia, bol by som veľmi opatrný,“ upozorňuje Lipšic. „Netreba robiť z jednotlivých rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva príliš široké závery. Títo ľudia boli amnestovaní svojím nadriadeným vo veľmi nelegitímnej podobe. To nie je, že štát pochybil, lebo spôsobil prieťahy v konaní,“ hovorí Lipšic. 

Kováč mladší obvinený

Tak ako je Lexa obžalovaný, tak by mal byť v tejto chvíli aj Michal Kováč mladší obvinený z návodu na trestný čin podvodu spolupáchateľstvom v prípade Technopol. Jeho otec, prezident Michal Kováč, mu milosť udelil v roku 1997. Ešte predtým udelil milosť v prípade Technopolu aj Mariánovi Kočnerovi a Martinovi Syčovi-Milému.

Polícia ani prokuratúra zatiaľ neodpovedali, či vo veci Kováča mladšieho začali nejakým spôsobom konať. Rozhodnutie o zastavení stíhania z dôvodu udelenia milosti bolo zrušené samotným ústavným zákonom.

Kováč mladší sa nechce k ničomu vyjadrovať, na polícii ho však stále zastupuje advokát Ján Havlát. „Platí plná moc, ktorú mi udelil ešte vtedy,“ povedal Havlát Denníku N.

Advokát predpokladá, že po tom, čo sa polícia začne prípadu venovať, bude ho kontaktovať. Havlát ich následne požiada o zastavenie stíhania, pretože vo veci už právoplatne zastavil stíhanie súd v Mníchove, kde Kováč mladší kedysi aj vypovedal. Havlát upozorňuje na právnu zásadu, že nemožno niekoho stíhať dvakrát za to isté. „Obvinenie je totožné, sú to tie isté skutky, tí istí ľudia,“ povedal Havlát. Polícia si môže z Nemecka vyžiadať aj celý spis.

Polícia ani krajská prokuratúra neodpovedali na otázky, kde sa momentálne spis nachádza a ako budú ďalej postupovať.

Kováč mladší je momentálne vedúcim Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei. Vo funkcii zatiaľ zostáva.

„Zákon o štátnej službe upravuje zaradenie štátneho zamestnanca mimo činnej štátnej služby, ak voči nemu bolo vznesené obvinenie, a to najdlhšie na dva roky. Zároveň však musí byť splnené aj to, že ‚jeho ďalšie vykonávanie štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby‘,“ napísal hovorca ministerstva Peter Susko. To podľa neho posúdia až potom, čo sa oboznámia s uznesením o vznesení obvinenia.

„Zatiaľ teda nie je možné zo strany ministerstva vyvodzovať žiadne pracovnoprávne dôsledky. Po pokračovaní v trestnom konaní budeme postupovať v súlade so zákonom o štátnej službe, ako aj oprávnenými záujmami služobného úradu, ale aj samotného štátneho zamestnanca,“ dodal Susko.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mečiarove amnestie

Slovensko

Teraz najčítanejšie