Žene s údajne najvyšším IQ na svete sa za riešenie logickej úlohy vedci posmievali, dnes ho akceptujú

Monty Hallov problém je logická hádanka, ktorá má značne protiintuitívne riešenie. Vedeli by ste ju vyriešiť?

Marilyn vos Savantová, riešiteľka Monty Hallovho problému. Foto – Wikimedia/cc

Keď v roku 1990 vydala Marilyn vos Savantová v časopise Parade riešenie logickej úlohy s názvom „Monty Hallov problém“, pobúrila verejnosť natoľko, že do redakcie magazínu prišli tisícky nahnevaných reakcií čitateľov.

Kritike vos Savantovej, ktorá v 80. rokoch figurovala v Guinnessovej knihe rekordov ako „človek s najvyšším IQ“ (neskôr rubriku zrušili), sa nevyhli ani matematici a ďalší vedci, ktorí jej nadávali do kozy a pozastavovali sa nad negramotnosťou ľudí vtedajšej doby, píše New York Times.

Monty Hallov problém je logická hádanka založená na americkej súťažnej šou Let’s Make a Deal. Pomenovali ju po moderátovi súťaže Montym Hallovi.

Jedno auto, dve kozy

O čo v hre ide? Súťažiaci má možnosť vyhrať automobil, ktorý je ukrytý za jednými z troch dverí. Za zvyšnými dvomi dvermi je iba koza.

Keď hráč spraví výber a zvolí si dvere, o ktorých si myslí, že je za nimi auto, otvorí moderátor – ktorý vie o umiestnení výhier – jedny z neoznačených dvier, za ktorými je koza.

Následne dostane súťažiaci možnosť voľbu zopakovať a vybrať si niektoré zo zvyšných dverí. Otázka znie, čo má hráč spraviť: je rozumné, aby zotrval na pôvodnej voľbe, výber zmenil, alebo na tom vlastne nezáleží?

Logik Lukáš Bielik z Filozofickej fakulty UK v Bratislave pre Denník N napísal, že hra pripúšťa tri nasledujúce scenáre:

screenshot-30
Možnosti v Monty Hallovom probléme. Tri scenáre A, B a C. Auto („a“), koza („k“). Autor – Lukáš Bielik

Scenár A

Odborník z UK ďalej vraví:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Hádanky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |