Denník N

Žene s údajne najvyšším IQ na svete sa za riešenie logickej úlohy vedci posmievali, dnes ho akceptujú

Marilyn vos Savantová, riešiteľka Monty Hallovho problému. Foto - Wikimedia/cc
Marilyn vos Savantová, riešiteľka Monty Hallovho problému. Foto – Wikimedia/cc

Monty Hallov problém je logická hádanka, ktorá má značne protiintuitívne riešenie. Vedeli by ste ju vyriešiť?

Keď v roku 1990 vydala Marilyn vos Savantová v časopise Parade riešenie logickej úlohy s názvom „Monty Hallov problém“, pobúrila verejnosť natoľko, že do redakcie magazínu prišli tisícky nahnevaných reakcií čitateľov.

Kritike vos Savantovej, ktorá v 80. rokoch figurovala v Guinnessovej knihe rekordov ako „človek s najvyšším IQ“ (neskôr rubriku zrušili), sa nevyhli ani matematici a ďalší vedci, ktorí jej nadávali do kozy a pozastavovali sa nad negramotnosťou ľudí vtedajšej doby, píše New York Times.

Monty Hallov problém je logická hádanka založená na americkej súťažnej šou Let’s Make a Deal. Pomenovali ju po moderátovi súťaže Montym Hallovi.

Jedno auto, dve kozy

O čo v hre ide? Súťažiaci má možnosť vyhrať automobil, ktorý je ukrytý za jednými z troch dverí. Za zvyšnými dvomi dvermi je iba koza.

Keď hráč spraví výber a zvolí si dvere, o ktorých si myslí, že je za nimi auto, otvorí moderátor – ktorý vie o umiestnení výhier – jedny z neoznačených dvier, za ktorými je koza.

Následne dostane súťažiaci možnosť voľbu zopakovať a vybrať si niektoré zo zvyšných dverí. Otázka znie, čo má hráč spraviť: je rozumné, aby zotrval na pôvodnej voľbe, výber zmenil, alebo na tom vlastne nezáleží?

Logik Lukáš Bielik z Filozofickej fakulty UK v Bratislave pre Denník N napísal, že hra pripúšťa tri nasledujúce scenáre:

screenshot-30
Možnosti v Monty Hallovom probléme. Tri scenáre A, B a C. Auto („a“), koza („k“). Autor – Lukáš Bielik

Scenár A

Odborník z UK ďalej vraví:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hádanky

Teraz najčítanejšie