Autá musia byť rovnaké!

Je podstatnejšie, či má bohatý človek tisíckrát viac ako my, alebo to, či sa máme dobre alebo lepšie, ako sme sa mali pred pár rokmi?

Áut je stále viac, ľudia využívajú verejnú dopravu menej. Ilustračné foto – TASR

Téma nerovnosti je populárna v každom ročnom období. Pôsobí priamo na jeden z našich najdôležitejších, slovami Jonathana Haidta „morálnych pohárikov“. Férovosť. Prečo by mal mať niekto tak nepredstaviteľne veľa, keď niekto iný má oveľa menej?

Inštinkt užitočný v malých tlupách lovcov a zberačov sa však mení vo veľkej spoločnosti na ľahko zneužiteľný predsudok. Pogromy, socialistické revolúcie a nacionalistické hnutia ťažili a ťažia z nesúladu medzi takýmito inštinktmi a rýchlo sa meniacim prostredím veľkej spoločnosti.

Ekonómovia radi vysvetľujú, prečo nie je až také dôležité relatívne postavenie, ale skôr absolútna úroveň bohatstva. Teda prečo nie je až také dôležité, či má bohatý človek 3, 10, alebo 3 000-krát viac ako my, ale či sa máme dobre alebo lepšie, ako sme sa mali pred pár rokmi.

To, samozrejme, platí za predpokladu, že ten bohatý človek získal svoj majetok cestou obchodu a slobodného podnikania – teda dobre poslúžil veľkému počtu zákazníkov. To neplatí pre pseudopodnikateľa, ktorý zbohatol z obchodu s politickou rentou – teda dobre poslúžil pár vybraným politikom.

Ekonomika zrozumiteľne

Ekonomické argumenty sú však často abstraktné a ťažké na porozumenie. Preto je dobré ich priblížiť k niečomu, čo zažívame každý deň – napríklad cestovanie. Pozrime sa na nerovnosť na cestách. Konkrétne nerovnosť vo vlastníctve áut. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |