Denník N

Ministra Richtera pre Čistý deň opozícia neodvolala, Fico urážal Blahovú

Foto – Tasr
Foto – Tasr

Opozícii sa nepodarilo odvolať ministra Richtera. V pléne sa riešili viac osobné urážky ako fakty.

V parlamente rokovali o odvolaní ministra práce Jána Richtera 16 hodín. Poslanci tak vystupovali celú noc.  Za odvolanie bolo 57 poslancov, proti 68, dvaja nehlasovali.

Proti jeho odvolaniu nehlasoval len Jaroslav Paška zo SNS. Zdržal sa. Rovnako ako Peter Marček, ktorý je bývalý člen Sme rodina, dnes je nezaradený poslanec, ale podporuje najmä koaličné návrhy.

Padali vulgárne slová, premiér Robert Fico hovoril o návrhu opozície ako o babských rečiach, opozícia prirovnávala vládu a ministra k fašistom či k Mečiarovi. Bola to emotívna schôdza.

Predkladateľkou bola Natália Blahová z SaS, ktorej blog odštartoval kauzu Čistý deň. Hovorila takmer tri hodiny. Počas svojho vystúpenia čítala príbehy ľudí, ktorí boli podľa nej bývalí klienti.

Hovorila o urážkach, šikane, hladovaní, nadávkach aj o bití detí. A aj o tom, že rodičia sa s deťmi nemohli vidieť.

Ďalší klienti jej mali opisovať, ako ani pri vážnych zraneniach ako zlomená noha alebo prst v Čistom dni neposkytovali zdravotnú starostlivosť. Až keď sa ich stav zhoršil, potom ich zobrali k lekárovi. Ďalší opisoval, ako dávali klientom lieky.

Opozícia o riaditeľovi zariadenia Petrovi Tománkovi hovorila aj to, že je 80-percentný invalid pre svoju „duševnú chorobu“.

Fico útočil

Obraňovať ministra prišiel aj premiér Robert Fico. Aj keď nebol v pléne, keď Blahová čítala dôvody na odvolanie, tvrdil, že ich počúval zo zákulisia. Viac ako obhajobe svojho ministra sa však venoval predkladateľke návrhu – Natálii Blahovej.

„Ja vás nepoznám, ja neviem, kto ste,“ začal premiér Robert Fico svoje vystúpenie. „Počúval som vás, lebo som vás chcel počúvať, s čím prídete, strávil som tri zbytočné hodiny. Nepredložili ste jediný argument, ktorý by odôvodňoval návrh,“ kritizoval ju premiér.

„Hanbite sa,“ volali opoziční poslanci aj neskôr ho kritizovali za to, že poslankyňu urážal. „Tri hodiny ste tu tárali nezmysly. Ste sympatická, ale odtiaľ potiaľ,“ povedal Fico Blahovej. „Neexistujú žiadne dôvody na odvolanie ministra práce,“ pokračoval. Schôdzu označil za absurdnú. „Slušne sa správajte,“ kričali na neho opoziční poslanci z pléna. Premiér sa usmial, zasalutoval a odišiel.

Richtera obhajovali len poslanci Smeru, počas dlhotrvajúcej rozpravy nevystúpil ani jeden poslanec SNS. Dokonca nedali ani faktickú poznámku, ide o možnosť dvojminútovej reakcie na rečníka. Z Mosta-Híd nevystúpil tiež nikto v prospech Richtera, len dvakrát reagovali na rečníkov faktickými poznámkami. V rozprave vystúpila len Alena Bašistová, ktorá je posledná poslankyňa Siete. Pri hlasovaní ho však podporili.

Minister: Ide o dehonestáciu

Minister Richter priznal, že našli v Čistom dni pochybenia. Ale odôvodnenie schôdze na svoje odvolanie označil za dehonestácia inštitútu odvolania člena vlády. Označil ho za primitívny politický boj, kde predkladatelia klamú a ide o subjektívne tvrdenia. A neštítia sa „najprimitívnejších úderov pod pás“.

„Vždy som pred vás predstupoval s rešpektom a úctou,“ hovoril minister Richter v reakcii na svoje odvolávanie. „Asi som staromódny, ale rovnakú úctu čakám od opozície. To je moje vyznanie a očakávanie, kolegovia, smerom k vám,“ povedal minister.

Erik Tomáš: Jeden z najlepších ministrov práce

„Opozícia chcela cynickým a niekedy aj vulgárnym spôsobom zneužiť túto tému proti vláde. Táto téma nemá víťazov, len porazených,“ hovoril v noci v pléne parlamentu Erik Tomáš zo Smeru, ktorý radil vedeniu Čistého dňa a stretol sa s nimi aj priamo na Úrade vlády, kde je opäť mediálnym poradcom premiéra Roberta Fica.

Tomáš tiež zverejnil list jednej z chovankýň ústavu. V noci v parlamente vyzval všetkých politikov, aby dali od témy ruky preč. „Téma potrebuje pokoj, nechajme, aby si príslušné orgány dokončili svoju prácu,“ hovoril.

Richter podľa Tomáša patrí k najúspešnejším ministrom práce v histórii Slovenska, ak nie je vôbec najúspešnejší.

Prečo museli rokovať v noci?

Opozícia ráno kritizovala koalíciu, že odvolávanie Richtera odsunulo na noc. Koaličným poslancom vyčítali, že tam ani v noci neboli.

„Veľká škoda, že ste tie argumenty nepočuli, a odporúčam vám, aby ste si to pozreli zo záznamu,“ odkázala im ráno opozičná poslankyňa Zuzana Zimenová, keď sa do sály vracali.

„Ani nebolo možné technicky inokedy zvoliť termín schôdze,“ obhajoval nočné rokovanie v parlamente Andrej Danko. Vzdal úctu poslancom, ktorí rokovali aj cez noc, tí, čo sa vrátili až ráno a vykrikujú, sa podľa neho majú pozrieť do zrkadla.

V skutočnosti mohli schôdzu prerušiť a pokračovať v nej na budúci týždeň.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kauza Čistý deň

Slovensko

Teraz najčítanejšie