Bývalého majiteľa najväčšej humenskej firmy vyšetrujú Švajčiari aj NAKA, hrozí strata práce pre 1500 ľudí

Nexis Fibers chce kúpiť firma podnikateľa Jána Molnára, no musí to schváliť veriteľský výbor zadlženej fabriky.

Na snímke sú výrobné priestory v areáli priemyselného parku Chemes. Foto – TASR

Až 1500 ľudí, ktorí teraz robia v najväčšej fabrike v Humennom a u jej dodávateľov, môže prísť o prácu. Ak by sa to stalo, hlavnú vinu by na tom zrejme niesol nedávny majiteľ fabriky Švajčiar Marco Marchetti. Dlhy, ktoré počas jeho vedenia fabrika na umelé vlákna do pneumatík, airbagov či lán vyrobila, ju teraz dostali pod hrozbu bankrotu.

Dramatickosti situácie pomohlo aj to, že Marchettiho vyšetruje švajčiarska polícia a vďaka tomu do slovenskej firmy pred dvoma týždňami nabehli aj policajti Národnej kriminálnej agentúry so zástupcami slovenskej a švajčiarskej prokuratúry.

Firmu chcú kúpiť Molnárovci

Medzi najväčších veriteľov patrí okrem bánk a štátu aj priemyselný park Chemes Humenné podnikateľa Jána Molnára, ktorý chemickej výrobe dodáva energie a prenajíma priestory.

Molnárova firma Chemes nie je spokojná s tým, že v procese reštrukturalizácie nemá postavenie ako kritický dodávateľ, ale patrí do skupiny niečo viac ako stovky nezabezpečených veriteľov. „Podnikajú na našom pozemku, všetky energie im dodávame. My sme kritický dodávateľ,“ hovorí vedenie Chemesu. V praxi to znamená, že nemôžu rozhodovanie ostatných veriteľov ľahko blokovať.

Nepáči sa im ani to, že v reštrukturalizácii majú postupne dostať len polovicu zo svojej pohľadávky, hoci prvé ponuky hovorili o odpustení len 30 percent.

Nexis ako dlžník navrhol, že nezabezpečeným veriteľom vyplatí polovicu ich pohľadávok (dokopy 17,6 milióna eur) v priebehu piatich rokov. Súčasná ponuka vyplatiť polovicu a polovicu nechať tak je podľa novely konkurzného zákona minimum, čo musí podnik v reštrukturalizácii ponúknuť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |