Producentka Učiteľky po kritike Fica a Danka: Politici riešia len to, ako v RTVS vyzerajú

Zuzana Mistríková patrila medzi študentských lídrov Novembra 1989, je odborníčkou na médiá a teraz sa ako producentka úspešného filmu Učiteľka pustila do politikov.

Koproducentka Zuzana Mistríková prebrala v piatok ocenenie Slnko v sieti v kategórii najlepší hraný film za film Učiteľka. Foto – TASR

Jej ďakovná reč na piatkovom filmovom galavečere Slnko v sieti vzbudila veľký ohlas. Producentka Zuzana Mistríková pri preberaní ceny za film Učiteľka kritizovala niektorých politikov za to, že pristupujú k RTVS ako k svojmu vlastníctvu.

„Považujeme za neprijateľné, aby jeden z najvyšších ústavných činiteľov otvorene podmienil riešenie financovania médií verejnej služby tým, či má nad týmto médiom kontrolu, a aby druhý ostro kritizoval túto inštitúciu len preto, že nevyhral prezidentské voľby. Verejnoprávne médiá nemajú slúžiť politikom – nepatria vám, nefinancujete ich zo svojich vlastných prostriedkov,“ povedala v prejave Mistríková.

Čo bolo tým impulzom, že ste v piatok v priamom prenose kritizovali politikov za prístup k RTVS?

O tejto téme už dlhší čas hovoríme v našej asociácii producentov, prakticky od minulého roka, keď sa prerušili debaty o ďalšom financovaní RTVS. V posledných dňoch som však zaznamenala, že sa tlak zo strany politikov stupňuje. Diskusia už nie je o tom, ako by sa mali robiť veci lepšie, ale o tom, kto má mať nad verejnoprávnym médiom kontrolu.

Váš apel prišiel tri dni po tom, ako premiér Fico povedal, že v RTVS sa musí vymeniť vedenie, pretože jej spravodajstvo je „absolútne opozičné“.

Bola by som nerada, aby to vyhlásenie bolo vnímané ako reakcia na takéto výroky, alebo ako reakcia na to, že pán generálny riaditeľ Mika oznámil svoju opätovnú kandidatúru. Vyjadrovala som postoj nás, ktorí v tejto oblasti pôsobíme, že o budúcnosti RTVS sa má hovoriť oveľa profesionálnejšie a zodpovednejšie.

Takže s premiérovými výrokmi to nemalo nič spoločné?

Bola to, samozrejme, reakcia aj na to, že aj on už pol roka opakovane a systematicky stupňuje tlak, ktorý je zjavne motivovaný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kniha od tohto autora: Pravda a lož na FacebookuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |