Denník N

Dvaja architekti idú s futuristickou Ecocapsulou do výroby: Máme stovky záujemcov

Tomáš Žáček a Soňa Pohlová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Tomáš Žáček a Soňa Pohlová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Osem rokov od prvého nápadu posielajú architekti Tomáš Žáček a Soňa Pohlová slovenský mobilný domček Ecocapsule do výroby. Viac ako tridsať zákazníkov už zaplatilo zálohu, prvé kapsuly by mali byť hotové do konca roka.

Ako opíšete Ecocapsulu niekomu, kto o nej ešte nepočul? Je to taký futuristický karavan?

Soňa Pohlová: Hovoríme, že je to krásny, mobilný a energeticky nezávislý domček pre dve osoby. Môže sa použiť aj ako karavan. Je určený na pozemky, kde nie je žiadna infraštruktúra, lebo človek s ním vie byť úplne nezávislý od sietí.

Tomáš Žáček: To je vlastne jeho najväčšia výhoda.

Na čo taký domček potrebujem?

Soňa Pohlová: Môžem vychádzať z toho, čo nám píšu ľudia, čo oň majú záujem, ale aj z prieskumu trhu, ktorý sme si predtým urobili. Napríklad v Amerike má veľa ľudí ranč s obrovským pozemkom. Buď si tam nemôžu doviezť siete, alebo je to veľmi nákladné, museli by kopať aj tridsať kilometrov. Pritom chcú na konci pozemku mať dočasné, alebo aj trvalé ubytovanie, chatu či záhradný domček. Ecocapsulu si dovezú, otvoria si dvere a môžu bývať.

A čo karavanisti?

Soňa Pohlová: Aj takí sú, veľa takých, ktorí cestujú po Amerike, Európe či po Ázii, sa vďaka Ecocapsule nebudú musieť zastavovať v kempe po elektrinu. Nemusia si plánovať cestu, môžu zastaviť kdekoľvek. Takisto majú o domček záujem milovníci prírody. Ak chcú ísť do odľahlých kútov, kde nie je prístup k energiám, je to pre nich riešenie. Ozvalo sa nám aj veľa hotelierov, ktorí majú pozemky tam, kde sa nemôže stavať, napríklad v národných parkoch.

Video: Čo je slovenská Ecocapsule

Najdôležitejšie na Ecocapsule je teda to, že to nepotrebujem nikde pripojiť. To znamená, že to má solárny panel, malú veternú elektráreň. Čo ešte?

Tomáš Žáček: Ecocapsula zberá aj dažďovú vodu, plus sa dá pripojiť akákoľvek iná voda.

Soňa Pohlová: Napríklad z jazera. Dáte si tam malú pumpu a systém v domčeku tú vodu prefiltruje.

Ak by som si Ecocapsulu zobral na opustené miesto, ako dlho tam vydržím normálne bývať?

Tomáš Žáček: Trochu záleží na tom, kde sa to opustené miesto nachádza, či je to pri Antarktíde, alebo Madagaskare.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pekné veci

Teraz najčítanejšie