Denník N

Bludný balvan dostal muž, ktorý aj slovenské deti učil, že Zem je stará niekoľko tisíc rokov a svet stvoril Boh

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Kreacionizmus mladej Zeme – predstava, že svet vytvorila všemocná bytosť pred pár tisíc rokmi – je na úrovni článkov „Dokázali sme existenciu jednorožcov“, vraví česká evolučná biologička.

Zem má len niekoľko tisíc rokov, pozemský život vrátane človeka vznikol Božím zásahom a fosílie sú pozostatkom biblickej potopy.

To je iba malá ukážka z názorov Libora Votočka z Cirkvi adventistov siedmeho dňa, ktorý s výstavou Genesis Expo obchádzal české a slovenské mestá. Videlo ju asi 4500 žiakov z viac ako 70 základných a stredných škôl.

Cieľom Votočka je ukázať, že máme „vedecké a historické dôvody veriť v stvorenie podľa knihy Genezis“. Koncom marca mu český klub skeptikov Sisyfos udelil strieborný Bludný balvan.

Cenu dávajú ľuďom, ktorí „najviac prispeli k mäteniu českej verejnosti“ a k rozvoju „blatistého myslenia“.

Uhlie za pár rokov

Žiačka základnej školy, ktorá minulý rok v septembri navštívila Genesis Expo v Litomyšli, povedala, že si z výstavy odniesla toto: „Tak napríklad o kvapľoch sme sa v škole učili, že vznikali milióny rokov, ale mohlo to byť aj inak. Podľa názoru jedného z vedcov môžu za určitých podmienok vzniknúť kvaple aj za niekoľko desiatok rokov. Podobné je to aj s uhlím.“

Výstavu si pochvaľovali nielen deti, ale aj niektorí učitelia. Riaditeľ gymnázia v Písku Petr Pícha nemá s výstavou problém a pre Lidovky povedal, že udeľovanie Bludných balvanov považuje za frašku, ktorá má bližšie k cirkevnej inkvizícii ako k vedeckým metódam hľadania pravdy.

Budeme učiť, že deti nosí bocian?

Evolučná biologička Lenka Příplatová, ktorá je členkou Sisyfa a pôsobí v Laboratóriu evolučnej biológie na Karlovej univerzite v Prahe, pre Denník N povedala, že považuje za problém, ak žiaci a študenti navštevujú pavedecké výstavy.

„Od škôl by sme mali očakávať, že si z nich dieťa odnesie povedomie o skutočnom fungovaní sveta, hoci v zjednodušenej podobe. Len vďaka tomu sa v neskoršom živote podľa získaných faktov a kritického myslenia naučí triediť nové poznatky do virtuálnych zásuviek ‚asi pravda‘, ‚zatiaľ neviem‘ a ‚nezmysel‘.“ 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

pseudoveda

Teraz najčítanejšie