Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavský Volkswagen siaha na magickú hranicu 10-tisíc zamestnancov

Volkswagen má v pláne od roku 2012 do roku 2016 preinvestovať v Bratislave 1,5 miliardy eur. Foto - Tasr
Volkswagen má v pláne od roku 2012 do roku 2016 preinvestovať v Bratislave 1,5 miliardy eur. Foto – Tasr

Automobilka vyrobila minulý rok oproti predchádzajúcemu o čosi menej áut. Podpísalo sa pod to Rusko, ale aj príprava na nové modely.

Bratislavská fabrika koncernu Volkswagen zamestnávala ku koncu minulého roka 9 900 kmeňových zamestnancov. To znamená, že medziročne pribrala 500 nových ľudí.

Vedenie Volkswagenu o tom informovalo na dnešnej tlačovej konferencii.

Volkswagen tak šliape na päty tunajším najväčším privátnym zamestnávateľom ako je košický U.S. Steel. Ten aktuálne dáva prácu po započítaní jeho dcérskych firiem asi 12-tisíc ľuďom. Niekde na úrovni vyše 10-tisíc zamestnancov sa pohybuje tunajšie Tesco.

Volkswagen pritom naberal ľudí napriek tomu, že za celý minulý rok tunajšie zastúpenie nemeckej automobilky vyrobilo o čosi menej než v roku 2013. Vtedy sa produkcia fabriky dostala na úroveň 426-tisíc áut zatiaľ čo minulý rok to bolo niečo vyše 390-tisíc áut.

Pod mierny pokles sa podpísal nižší dopyt z Ruska ale tiež príprava výrobných hál na nové modely. Aj investície do nich môžu vysvetľovať, prečo automobilka v situácii, keď jej klesá výroba, prijíma zamestnancov.

Fabrika priebežne prichádza s novými investíciami, pre ktoré náboruje ľudí. Najnovšie má tento rok v máji spustiť do prevádzky novú karosáreň za 600 miliónov eur. Inú karosáreň zasa plánuje zbúrať a postaviť namiesto nej novú, modernejšiu.

Ďalších vyše 300 pracovných miest sa črtá vo fabrike vďaka plánu postaviť tu novú montážnu halu. Detaily nie sú známe, hovorí sa iba o tom, že do nej Nemci investujú vyše 100 miliónov eur.

Môže to súvisieť s príchodom celého modelu Porsche Cayenne na tunajšie pásy. Zatiaľ čo dnes tu pre Porsche robíme iba karosérie, od roku 2017 sa tu má montovať celé Porsche Cayenne. Navyše majú do bratislavského portfólia pribudnúť karosérie pre Bentley.

Dnes z pásov bratislavského závodu schádzajú modely Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Seat Mii a Škoda Citigo.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Väčší deficit ešte rozpočet nemal, je to, ako keby štátu vypadli príjmy zo všetkých daní
  • Financie: Parlament schválil zmeny v štátnom rozpočte na rok 2020
  • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ
  • Ceny: Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových 2 %, rast cien bol najpomalší od jesene 2017
  • Siete: Britská vláda zakázala mobilným operátorom, aby využívali technológie Huawei pri výstavbe 5G sietí po 31. decembri
  • Komodity: Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 miliónov barelov denne
  • Automobilky: Hyundai a Kia plánujú v roku 2025 predať spolu 1 milión elektrických vozidiel
  • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Doležalov konkurz žiadajú zopakovať aj lokálni poskytovatelia internetu, minister na to nevidí dôvod

Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto - TASR/AP
Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto – TASR/AP

Ministerstvo dopravy nevidí dôvod na zopakovanie konkurzu na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ako žiadajú lokálni poskytovatelia internetu. Tvrdí, že konkurz bol transparentný, mal jasné pravidlá a podmienky boli pre všetkých nastavené rovnako.

Minúta po minúte

Zdieľať

Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. (tasr)

Zdieľať

Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 mil. barelov denne, prispeje k tomu najmä oživenie globálnej ekonomiky po koronakríze, vyplýva z nového výhľadu kartelu OPEC. Celkový dopyt i tak zostane pod úrovňou roka 2019.

Ide o prvú prognózu, v ktorej OPEC hodnotí vývoj na trhu v budúcom roku. Nepočíta so žiadnym rizikom, ktoré by spôsobilo pokles, napríklad obchodné napätie medzi USA a Čínou, vysoká úroveň zadlženia alebo druhá vlna koronavírusovej infekcie.

Naopak, správa prepokladá, že koronavírus sa podarí dostať pod kontrolu, najmä vo veľkých ekonomikách, čo umožní oživenie súkromnej spotreby domácností a investícií.

Ceny ropy tento rok prudko klesli. Dopyt sa prepadol zhruba o tretinu, keď vlády nariadili koronavírusové opatrenia a obmedzili vychádzanie. OPEC očakáva, že dopyt po rope v tomto roku klesne o 8,95 milióna barelov denne. To je o niečo menej, než predpovedal minulý mesiac. (čtk)

Zdieľať

Podľa rozpočtovej rady vláda dobre nevysvetlila niektoré výdavky v navrhovanej zmene rozpočtu, o ktorej rokuje parlament. Okrem výdavkov, ktoré súvisia s pandémiou, vláda očakáva aj iné výdavky na krytie rizík v sume 3 miliardy eur. „Táto suma nie je vysvetlená a predstavuje pre vládu priestor pre voľné rozhodovanie mimo kontroly parlamentu.“

Súčasné výnimočné okolnosti viedli k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, aby vláda mohla prijímať razantné opatrenia na stabilizáciu situácie.

„Vytvorený priestor by sa však nemal zneužiť na zvyšovanie výdavkov nesúvisiacich s touto výnimočnou udalosťou. Je preto v záujme vlády, aby navrhované zmeny v zákone o štátnom rozpočte boli transparentne vysvetlené a zdôvodnené tak, aby nielen parlament, ale aj odborná a široká verejnosť mala možnosť posúdiť opodstatnenosť navyšovania výdavkov,“ upozornila rozpočtová rada.

Zdieľať

Poštová banka plní sľub, po zrušení odvodu zníži poplatok za účet. Iné banky tvrdia, že preň nezdražovali

Vysoké poplatky sa platia za výbery hotovosti kreditnou kartou. Ilustračné foto - JumpStory
Vysoké poplatky sa platia za výbery hotovosti kreditnou kartou. Ilustračné foto – JumpStory

Poštová banka od októbra zníži poplatok za vedenie osobného účtu a vráti ho na úroveň z vlaňajška. Plní tak sľub, že cenu za balík znovu zníži, ak štát bankám zruší povinnosť platiť bankový odvod.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať