Denník N

Školy a štát nevedia pomôcť chudobným deťom, v okrese Spišská Nová Ves prepadol každý tretí prvák

Osada v Mirkovciach na východnom Slovensku. Foto N - Tomáš Benedikovič

Pri prvom kontakte so školou dostanú deti zo sociálne slabších rodín hneď facku, najmä tie, ktoré nevedia dobre alebo vôbec po slovensky. Sú okresy, kde prepadáva aj štvrtina či tretina prvákov.

Každý tretí prvák v okrese Spišská Nová Ves opakuje ročník. Je to najviac z celého Slovenska.

Na Spišskú Novú Ves sa doťahuje okres Michalovce, tam prepadol každý štvrtý prvák. Na porovnanie, priemer na Slovensku je 6,4 percenta. Vlani v okrese Spišská Nová Ves prepadlo len v štátnych školách viac ako 500 prvákov.

V tomto okrese sa zásadne situácia zhoršila za posledných desať rokov. Ešte v roku 2007 tam opakovalo ročník desať percent prvákov, teraz to už je takmer 33 percent.

Sú za tým dva dôvody, vraví Júlia Čurillová, riaditeľka základnej školy v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves.  Jedným je, že deti odchádzajú s rodičmi do zahraničia, najmä do Británie. Druhým je, že hneď v prvej triede narazia na cudzí jazyk, ktorým dovtedy nerozprávali – na slovenčinu.

01_skola_grafy

Keď nerozumiete ani jedna plus jedna

„Okres Spišská Nová Ves je známy veľkou migráciou,“ hovorí riaditeľka školy v Bystranoch, kam chodia takmer len Rómovia. Časť prepadávajúcich prvákov teda môže byť taká, že je v škole zapísaná, ale reálne je v zahraničí. Tieto deti nechodia na komisionálne preskúšania, a tak prepadnú. A s rodičmi sa vrátia až o niekoľko rokov.

Druhá skupina sú deti, ktoré nemali nultý ročník, a keď nastúpia do školy, nevedia po slovensky. A všetko sa zrazu učia v cudzom jazyku – matematiku aj slovenčinu. Je to vlastne, akoby ste už v prvom ročníku nastúpili na bilingválnu školu, možno ešte ťažšie.

Ministerstvo školstva vysvetľuje také vysoké percento prepadávajúcich prvákov tým, že je v týchto okresoch vysoký podiel detí práve zo sociálne znevýhodneného prostredia – tým myslia najmä Rómov z osád a get.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie