Idete na pohovor? Českí vedci skúmali, ako by sme mali odpovedať na otázku o nedostatkoch

Odpovedáte, že ste perfekcionista a workoholik, ak sa vás personalista opýta na vaše nedostatky? Vedci v Česku testovali, či také odpovede znižujú, alebo zvyšujú šancu, že prácu dostanete.

Foto – Fotolia

Vo filme Trainspotting je legendárna scéna, keď sa Spuda, ktorý sa štíti práce a voľný čas trávi poflakovaním a konzumáciou tvrdých drog, na pracovnom pohovore spýtajú, či má nejaké nedostatky.

Spud najprv zakýva hlavou, že nie a potom dodá: „Vlastne áno, som perfekcionista. Pre mňa je to buď to najlepšie, alebo nič.“

Takéto správanie, keď v skutočnosti pozitívne vlastnosti a prednosti – „som workoholik, ktorý sa nevie odtrhnúť od práce“, „som perfekcionista, ktorému záleží na detailoch“ a iné – maskujeme ako slabosti, sa v angličtine nazýva „humblebrag“ („skromné chvastanie“).

Skromné chvastanie

Výraz je zložený z dvoch anglických slov „humble“, čiže skromný a „brag“, čiže chvastanie a v slovenčine preň nepoznáme vhodný ekvivalent. Ide o taký typ správania, keď za nedostatky vydávame vlastnosti, ktoré sú skôr prednosťami.

Psychológ Marek Vranka z Vysokej školy ekonomickej v Prahe a jeho tím napísali článok, v ktorom skúmali, ako veľmi je medzi českými študentmi, čo sa v experimente uchádzali o hypotetické miesto, uvedený typ chvastania rozšírený, a ako ľudia vnímajú, keď sa uchádzač o miesto k takejto stratégii uchýli.

S určitými obmenami zopakovali českí vedci výskum, ktorý v roku 2015 spravili na Harvarde. Autori v pôvodnej štúdii zistili, že až takmer 80 percent ľudí sa uchýlilo k „skromnému chvastaniu“.

Spud na pohovore odpovedá, aké má slabé stránky. Zdroj – YouTube

Kultúrne závislé správanie

Vranka s kolegami zapojili do nového experimentu viac ako stovku študentov marketingovej komunikácie a manažmentu. Ľudia odpovedali na otázku: „Aká je vaša najväčšia slabá stránka alebo nedostatok?“ a vysvetľovali dôvody svojej odpovede.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |