Newsfilter: Kaliňák dostal rozum a nechá Eset a J&T o Patrónku licitovať

Eset má stále šancu splniť si sen na Patrónke. Facebook si robí, čo sa mu chce. V salónoch a krčmách už nie je nuda, rieši sa Sulíkova Európa.

Tri správy dňa vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Kaliňák dal Esetu ešte jednu šancu

Minister vnútra Robert Kaliňák oficiálne predĺžil súťaž o pozemok na Patrónke, čím vyhovel žiadosti firmy Eset. Tá v poslednom kole súťaže  skončila až tretia, no hneď po otvorení obálok s ponukami oznámila, že je ochotná zaplatiť aspoň sumu 24 mil.  eur, ktorú ponúkol víťaz (J&T). Rozhodnúť by mala napokon licitácia, ktorá sa začne o dva týždne.

Minister vnútra Kaliňák tak má šancu získať za pozemok na Patrónke pre štát maximum peňazí a zároveň sa vyhne podozreniu, že robil Esetu napriek.

Prečo je dobré, že Kaliňák Esetu vyhovel? Minister vnútra sa po otvorení obálok od porazeného Esetu dozvedel, že sú ochotní dvihnúť svoju ponuku. Keďže štát zaujíma v tomto obchode len cena, šlo len o posúdenie, či Esetu možno veriť a či J&T ako víťaz nemá na pozemky nárok.

  • Kaliňák vie, že Esetu môže veriť. Firma má dosť peňazí a niet v jej histórii sľubu, ktorý by nedodržala. Slovo za Eset dal jeho generálny riaditeľ opakovane a zrozumiteľne, čiže nebolo prečo pochybovať.
  • Kaliňák navyše vie, že súťaž môže bez rizika žalôb zrušiť, pretože tak urobil už bez problémov viackrát (aj v kole, keď Eset vyhral).

Mal by Kaliňák prihliadať na budúce využitie pozemku? Pozemok na Patrónke v Bratislave je exkluzívny, ale rovnako ako tam môžu sídliť špičkové IT firmy, takisto tam môžu byť aj byty alebo bežná administratíva. Preto je rozumné, že minister vnútra posudzuje len ponúkanú cenu.

Ak by Eset vzhľadom na svoju jedinečnosť (obrovská pridaná hodnota) pýtal od štátu extra zaobchádzanie, nebolo by na tom nič zvláštne. Robia to dokonca aj investori, ktorí vyrábajú poťahy na autosedačky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |