Sneh tu bude celý rok? pýtajú sa Američania na vojenskej základni v Estónsku. Ruskú hrozbu tam berú vážne

Severoatlantická aliancia posilňuje bezpečnosť svojho východného krídla. Rusko to označilo za agresívne správanie a naplánovalo veľké vojenské cvičenie v blízkosti Pobaltia.

Spoločné cvičenie amerických a estónskych vojakov. Foto – pildid.mil.ee

Anglická verzia textu

„Sneh tu bude celý rok?“ pýta sa ma americký vojak s vysielačkou v ruke. Čaká na povolenie vpustiť nás na najväčšie estónske cvičisko Keskpolügoon. Estónski vojaci sa pri jeho otázke zasmejú a nie príliš presvedčivo spomenú apríl. Pred tým, ako Američan zodvihne rampu, stihne ešte ospravedlňujúco vysvetliť, že je v Európe prvýkrát.

Do Estónska prišiel z Colorada, kde sídli jeho americká jednotka. Tá je od začiatku februára na základni v Tape a v apríli sa k nej pripojilo 800 britských vojakov spolu s tankami Challenger 2, bojovými vozidlami pechoty a bezpilotnými lietadlami. To všetko je súčasťou posilňovania bezpečnosti Pobaltia, na ktorom sa spojenci v NATO dohodli vlani na summite vo Varšave.

„Aliancia je predovšetkým obranné, ale aj rozhodné spoločenstvo. To znamená, že bránime a sme na to pripravení,“ povedal ešte v novembri francúzsky generál Denis Mercier, ktorý velí centrále NATO v americkom Norfolku. Vysvetľoval tak cieľ jednotiek Severoatlantickej aliancie v jej východnom krídle. Okrem Estónska príde ešte približne tisíc kanadských vojakov do Lotyšska, tisíc Nemcov do Litvy a ďalších tisíc Američanov sa sťahuje do Poľska.

Nie Krym, ale Gruzínsko

Na cvičisku Keskpolügoon streľba na chvíľu ustala. Pred terčmi sa vymieňajú skupiny amerických vojakov, ktorí sú na nohách od štvrtej rána. Medzitým sa k nim pridáva mladý estónsky vojak, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |