Denník N

Orbán chce umlčať každého, kto ho kritizuje. Soros je preňho ideálny nepriateľ štátu

Okolo 70-tisícový protest za Stredoeurópsku univerzitu v nedeľu bol jedným z najväčších za posledné roky v Maďarsku. FOTO – AP
Okolo 70-tisícový protest za Stredoeurópsku univerzitu v nedeľu bol jedným z najväčších za posledné roky v Maďarsku. FOTO – AP

Prečo vyhlásila Budapešť vojnu Stredoeurópskej univerzite? „Z Maďarska sa stáva riadená demokracia a nezávislí kritici do nej nepatria,“ myslí si maďarský analytik Bulcsú Hunyadi z think-tanku Political Capital.

Maďarský prezident János Áder napriek desaťtisícovým protestom podpísal kontroverzný zákon o zahraničných školách, ktorý ohrozuje Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti. O čo ide Orbánovej vláde, chce ju úplne zrušiť?  

To nie je úplne jasné až na to, že vláda oficiálne vyhlásila vojnu proti Georgovi Sorosovi a ním podporovanej mimovládke Open Society Foundation. Jedným  z hlavných dôvodov je utečenecká kríza. Nepáči sa jej, že občiansky sektor kritizuje maďarskú vládu za jej postoj a trvá na dodržiavaní ľudských práv. Vykresľuje preto Sorosa ako zahraničného agenta. Vláda sa zároveň snaží predať tento naratív svojim voličom.

Týka sa zákon len CEU?

Týka sa viacerých inštitúcií. Vláda sa snaží argumentovať, že nechce zavrieť CEU, ale stačí si však vypočuť debatu v parlamente či členov vlády: vždy hovoria len o tejto univerzite a aké problémy s ňou majú, a že by ju nechceli mať v Maďarsku. Je zjavné, že hoci to oficiálne nepriznávajú, primárnym cieľom toho zákona je Sorosova univerzita.

Môže Sorosova univerzita prežiť túto krízu?

Podľa zákona má pol roka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie