Denník N

Kanada bude prvou vyspelou krajinou, ktorá zlegalizuje marihuanu aj pre zábavu

Javorový list nahradil list konope. Foto – Flickr/Cannabis Culture
Javorový list nahradil list konope. Foto – Flickr/Cannabis Culture

Zníži to príjmy čierneho trhu aj počet detí, ktoré marihuanu fajčia, tvrdí liberálna vláda Justina Trudeaua. Legálna bude od roku 2018.

Fanúšikovia marihuany v Kanade dokázali dostať túto rastlinu aj do národných symbolov svojej krajiny. Namiesto javorového listu dali do zástavy list konope. A namiesto Ó, Canada, spievajú v národnej hymne Ó, cannabis.

Práve Kanaďania budú prví vo vyspelom svete, ktorí budú môcť fajčiť marihuanu legálne. Vo štvrtok sa liberálna vláda Justin Trudeaua chystá predstaviť návrh zákona, ktorý má marihuanu zlegalizovať.

Do platnosti by mal vstúpiť do júla 2018. Kanada sa tak stane po Uruguaji len druhou krajinou na svete, kde bude marihuana legálna aj pre zábavu. Povolenie užívať ju má momentálne osem štátov USA.

Predvolebný sľub

Legalizácia marihuany je jednou z vecí, ktoré v kampani v roku 2015 sľubovali liberáli Justina Trudeaua. Sčasti mu to mohlo pomôcť vyhrať, keďže stranu podporilo veľmi veľa mladých voličov. Jedným z dôvodov (aj keď nie najvýznamnejším) bola aj vidina legálnej marihuany.

Splnenie tohto sľubu však vláde dlho trvalo. Poradný výbor, ktorý vytvorila vláda, zverejnil svoj návrh, ako by to malo fungovať. Hoci sa ešte viacero vecí môže zmeniť, návrh by mal byť základom legislatívy.

Ľudia budú môcť mať v držbe najviac 30 gramov marihuany a pestovať si najviac štyri rastlinky. Nebudú môcť šoférovať pod vplyvom drogy, aj keď polícia musí ešte zaviesť systém, ako efektívne týchto šoférov testovať.

Takisto výbor odporúčal kanadskej vláde, aby bola reklama na marihuanu regulovaná ako na alkohol či cigarety. Navrhuje, aby sa alkohol a marihuana nepredávali v rovnakých obchodoch, a tiež by povolil vznik coffeeshopov bez alkoholu.

Snímka z marihuanového pochodu v roku 2014. Foto – Flickr.-com/Cannabis Culture
Snímka z marihuanového pochodu v roku 2014. Foto – Flickr/Cannabis Culture

Kanaďania smú už vyše desaťročia marihuanu legálne užívať zo zdravotných dôvodov. Od roku 2018 by ju mali mať dovolené fajčiť od rovnakého veku, odkedy môžu piť legálne alkohol. Teda v závislosti od provincie je to 18 či 19 rokov.

Vek je jedným zo sporných bodov. Kanadská lekárska komora chce, aby stúpol na 21 rokov (ako je to napríklad v Spojených štátoch), pretože mozog mladých ľudí sa podľa nich vyvíja do 25 rokov. Niektorí vedci upozorňujú na zlý vplyv častého užívania marihuany na mozog tínedžerov.

Ako víno pre Francúzov?

Kanaďania sa v súčasnosti zaraďujú medzi národy, ktoré najviac holdujú marihuane. Aj keď vyjadrenia, že už v súčasnosti sa v krajine predá viac marihuany ako cukríkov alebo že konope môže byť pre Kanadu to isté ako víno pre Francúzsko, ako to podľa Huffington Post povedal jeden z podnikateľov v tomto sektore, môžu byť nadnesené.

Denne fajčia marihuanu 2 percentá populácie nad 15 rokov (vrátane starých ľudí) a ďalšie 3 percentá aspoň raz týždenne.

Populárna je marihuana aj medzi školákmi. Podľa prieskumu v roku 2015 17 percent žiakov od 13 do 18 rokov aspoň raz v predchádzajúcom roku užilo marihuanu. Za posledné roky však vidno pokles:  pred šiestimi rokmi to bolo 27 percent.

Práve to, aby sa marihuana nedostávala do rúk mladým ľuďom, je jedným z argumentov legalizácie, ktoré používa Justin Trudeau.

„V prvom rade musíme chrániť naše deti. Momentálne je pre mladých ľudí ľahšie získať marihuanu ako akúkoľvek inú nezákonnú látku. Je ľahšie kúpiť si jointa ako fľašu piva. To nie je správne,“ povedal Trudeau podľa kanadských médií.

Justin Trudeau je obľúbencom mladých liberálov, zúčastnil sa aj pochodu homosexuálov v roku 2016. Foto - tasr/ap
Justin Trudeau je obľúbencom mladých liberálov, zúčastnil sa aj pochodu homosexuálov v roku 2016. Foto – TASR/AP

Či užívanie marihuany medzi školákmi jej legalizáciou klesne, je otázne. Výskum v štáte Colorado zatiaľ ponúka veľmi nejasný obraz. Navyše, odborníci podľa PolitiFact hovoria, že si na presný vplyv zmeny  v zákone treba počkať dlhší čas.

Divoký západ

Druhým argumentom kanadskej vlády za legalizáciu je boj s čiernym trhom. Podľa odhadov je objem nelegálneho obchodu s marihuanou asi 7 miliárd kanadských dolárov ročne.

„Ak to budeme regulovať, dostaneme zisk preč z vreciek zločincov a dáme ho do systému,“ dodal premiér.

Chce, aby sa peniaze vyzbierané z daní za legálnu marihuanu išli na podporu závislých ľudí či vzdelávania na školách. Otázkou je, ako veľmi zdaniť túto látku. Ak bude zdanená vysoko, ľudia budú naďalej využívať čierny trh.

Pochod vo Vancouvri v roku 2013. Foto - Flickr/Cannabis Culture
Pochod vo Vancouvri v roku 2013. Foto – Flickr/Cannabis Culture

Niektorí však legislatívu Kanady predbehli o vyše roka. Kanadská polícia v rôznych mestách podnikla v posledných mesiacoch razie voči obchodníkom, ktorí marihuanu predávajú, akoby už bola legálna. Denník Guardian píše o „divokom západe trávy“.

Predávajúci hovoria, že predávajú marihuanu iba na medicínske účely – napríklad na pomoc s nespavosťou, hyperaktivitou či chronickou bolesťou. V skutočnosti ju však bez potvrdenia predajú aj bežnému užívateľovi. „Ak je to medicína, nie je jasné, aká je choroba, okrem triezvosti,“ napísal Guardian.

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto - Paddy O’Sullivan/Unsplash